Jedenáct rad pro úsporu energie v bytě

  • 45
Kdo by se dnes nesnažil v domácnosti ušetřit? Vždyť vše je tak drahé! Především ceny energií se rok od roku zvyšují. Přitom stačí málo: znát několik triků, které mohou ušetřit tisíce korun ročně.
Na trhu se dnes objevuje řada spotřebičů, které šetří čas i peníze, neboť jsou čím dál tím méně energeticky náročné, to znamená, že spotřebují stále méně energie - vody, plynu nebo elektřiny. Ať to jsou pračky, ledničky nebo i úsporné WC mísy nebo pákové baterie. Ne každý však má peníze na vyměnění všech spotřebičů.

To se týká především vytápění domů a bytů a ohřevu teplé vody, kde lze výměnou za moderní přístroje dosáhnout vysokých úspor. Tato investice však bývá technicky náročná a vyžaduje provedení odbornou firmou. Také doba návratnosti je poměrně dlouhá.

Pokud tedy s úsporami energie chcete začít hned a při stávajícím vybavení, proč nezkusit nejrychlejší a nejlevnější tipy a triky.

KOUPELNA


1. Sprcha, nebo koupel?

Levnější a úspornější je sprchování, při kterém se spotřebuje jen třetina teplé vody. "Při použití stopventilu a úsporné sprchové hlavice je možné ušetřit dalších 30 až 40 procent teplé vody," říká Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEN.

"Podobně nádobí a zuby si nemyjeme pod tekoucí vodou, ale s naplněným umyvadlem. Zde šetříme energii i vodu," dodává. Při dodržování těchto zásad to může znamenat pro vícečlennou rodinu úsporu až 6000 korun ročně s přihlédnutím k tomu, čím ohříváme a v jaké cenové sazbě.

2. Kapající kohoutek

U kapajícího kohoutku se rozhodně doporučuje vyměnit těsnění. Deset kapek teplé vody za minutu znamená 40 litrů za týden, což je ztráta 3 kWh energie. "Při ceně teplé vody 80 korun za krychlový metr a vodného a stočného 33 korun to stojí 234 korun ročně," vysvětluje Krivošík. Stále běžnější je i využívání pákových baterií, které zkracují čas na "namíchání" správné teploty. Pozor také na protékající klozet.

3. Plná kapacita pračky

Pračka se v domácnosti používá velmi často a jedna ze zásad zní měla by být vždy plná. Při praní pouze dvou kil prádla nebo i při praní takzvaným "úsporným programem" se spotřebuje téměř stejné množství energie i vody jako při plném programu. Je proto vhodné si prací dny organizovat tak, aby byla pračka vytížena. Navíc není nutné nastavovat teplotu 90 stupňů, většinou stačí 60. Tím se ušetří asi čtvrtina energie.

Při sušení prádla pak platí, že vítr a sluníčko udělají svou práci nejlevněji. Sušička prádla je totiž energeticky dost náročný spotřebič. Pokud máte pračku s funkcí odloženého startu a vaše domácnost má sazbu s nočním proudem, používejte ji v čase platnosti této levnější varianty.

KUCHYNĚ

4. Vařit s pokličkou

Vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150 až 300 procent. Také nerovnost dna nádoby způsobí zvýšení spotřeby energie o třetinu. Důležitá je také shoda velikosti plotýnky a hrnce, protože pokud je hrnec například jen o tři centimetry užší než plotýnka, spotřeba stoupá o další třetinu. Pozor také na správné množství vody.

"Větší množství vody prodlužuje dobu vaření a vyžaduje větší spotřebu energie. Použije-li se litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie až o 75 procent," vysvětluje Juraj Krivošík. Důsledné dodržování těchto rad ušetří až 1300 korun za rok.

Rozložení spotřeby energie v domácnosti
Chlazení a mrazení potravin 5 %
Praní prádla 3 %
Osvětlení 1 %
Žehlení prádla 2 %
Ostatní spotřebiče 1 %
Příprava jídel 7 %
Ohřev teplé užitkové vody 24 %
Vytápění 57 %
Zdroj: Seven
5. Správné umístění spotřebiče


Pokud má někdo doma lednici umístěnou hned vedle sporáku, musí počítat s tím, že lednice bude chladit o to více, čím je blíže zdroje tepla. Chladničku je proto vhodnější umístit v chladnějším prostoru. "Za každý stupeň navíc nad 20 stupňů Celsia okolní teploty vzroste spotřeba energie o šest procent," říká Krivošík. Rovněž není vhodné příliš vlhké místo - i to má dopad na vyšší spotřebu.

6. Námraza v lednici

Námraza na výparníku tepelně izoluje, a tím snižuje chladicí výkon. Námraza silnější než tři milimetry zvyšuje spotřebu energie až o 75 procent! Důležitá je také teplota uvnitř lednice i mrazáku. Pro normální provoz stačí v chladničce plus 5 °C, v mrazničce pak minus 18 °C. Snížení teploty o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 procent.

7. Přehledné ukládání potravin

Co si dát k večeři? To by si měl každý rozmyslet bez toho, že nechá dveře lednice dlouho otevřené. Z důvodu uchování chladného vzduchu uvnitř je dobré mít v chladničce pořádek, aby každý věděl, kam sáhnout pro požadovanou potravinu. Dlouhé hledání při otevřených dveřích totiž znamená vyšší spotřebu. "Těmito opatřeními spolu s pravidelným odmrazováním, údržbou správné vnitřní teploty a čistého dveřního těsnění ušetříme až 600 korun ročně," potvrzuje odborník.

OSVĚTLENÍ

Možnosti snížení spotřeby energie v běžné domácnosti
kde lze ušetřit možnosti podíl úspor
úspory ze spotřeby energie
v celé domácnosti
ve vytápění 15-30 % 8-17 %
při ohřevu vody 30-40 % 7-10 %
u ostatní spotřeby 10-20 % 2-4 %

8. Úsporná zářivka za klasickou

Energeticky úsporná kompaktní zářivka vydrží svítit tři- až patnáctkrát déle a spotřebuje až o 80 procent méně energie než klasická žárovka. Na trhu jsou dnes zářivky v různých tvarech a světelných odstínech, takže se hodí prakticky všude tam, kde se svítí alespoň hodinu denně. A na kolik to vyjde? Klasická žárovka stojí asi deset korun, energeticky úsporná zářivka stojí od 70 korun, kvalitnější pak kolem 150 korun.

"Jejich spotřeba energie je ale tak rozdílná, že při svícení tři hodiny denně se tento cenový rozdíl vyrovná již za půl roku. Pak už vám bude přinášet pouze úspory," říká Juraj Krivošík. Za deset let její životnosti může být úspora až 3000 korun. Sami si spočítejte, kolik máte doma míst, kde žárovka svítí denně aspoň jednu hodinu, a kolik peněz ročně ztratíte, pokud jste je ještě nevyměnili za úsporné zářivky. Při pěti žárovkách je to až 1500 korun ročně.

TEPLO

9. Regulace vnitřní teploty

Se začátkem topné sezony je nutné regulaci teploty v místnosti zajistit přivřením ventilů, nikoli větráním. Přiměřená teplota v obytné místnosti je 20 až 21 stupňů Celsia a každý stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie o šest procent. V místnosti, kterou nikdo neobývá, stačí udržovat teplotu 16 stupňů. V zimě se doporučuje větrat krátce a intenzivně, aby se neochladily stěny a vnitřní zařízení.

10. Překážky cirkulace tepla

Pokud je radiátor skryt za záclonou, nábytkem nebo poličkou, je to špatně. Teplo, které produkuje, nemůže proudit přímo do místnosti, ale hledá si svou cestu i přes stěnu budovy ven. Radiátor není vždy estetickou součástí pokoje, ale teplo z něj by mělo proudit přímo dovnitř.

11. Těsnění oken a dveří

Pokud je v místnosti vzduch v pohybu vinou netěsností oken, pak je na místě zvážit jejich utěsnění. Netěsné spáry totiž snižují vnitřní teplotu až o 2 stupně Celsia. V běžném bytě je padesát metrů spár, kudy uteče za rok teplo až za 2700 korun. Při instalaci těsnění v ceně 40 korun za metr se prostředky vrátí zpět za necelé tři čtvrtiny topné sezony. Dodržováním všech zásad ohledně tepla lze ušetřit asi 15 až 30 procent energie spotřebované na vytápění, respektive až 10 procent celkové energie domácnosti. Ročně to mohou být i čtyři tisíce korun.

Kde se dá ušetřit za energii?

Koupelna


* sprcha je výrazně úspornější než koupel ve vaně
* pozor na kapající kohoutky

Pračka

* při plném využití kapacity pračky neplýtváte vodou

Vytápění

* správná regulace vnitřní teploty může ušetřit až 4 000 Kč za rok
* těsnění oken a dveří je v zimě nezbytné
* pozor na překážky před radiátory, které zabraňují správné cirkulaci tepla - závěsy, skříně, křesla...

Kuchyně

* lednice by neměla být vedle sporáku, k chlazení pak musí vydat více energie
* voda se ohřeje dříve, pokud je na hrnci poklička

Lednice

* pořádek v lednici zajistí, že se nebude muset otvírat na delší dobu, než je nutné
* námraza na výparníku snižuje chladící výkon až o 75 procent

Osvětlení

* úsporná zářivka spotřebuje výrazně méně energie než klasická žárovka

Energetické štítky

Jak ukazuje obrázek štítku, každý výrobek má různě odstupňované kategorie. Kategorie A zahrnuje ty nejlepší a nejúspornější. V průměru jde o výrobky o 50 procent lepší než standard. Kategorie C a D je uváděna jako standardní, výrobky kategorie F jsou již o 25 procent horší než standard.

Například - mezi chladničkami se dnes na trhu, podobně jako v zemích EU, již nesetkáme s výrobky horšími než D. Energetickým štítkem jsou označeny například i žárovky a kompaktní zářivky. Úsporné zářivky, které patří do skupin A a B, mají spotřebu ve srovnání s klasickými žárovkami až o 80 procent nižší.

Není tedy divu, že žárovky jsou označeny písmeny E a níže. Rozdíl v provozních nákladech mezi dvěma spotřebiči v různých třídách nezávisí jen na spotřebě energie, ale například v případě praček také na spotřebě vody, pracích prášků apod. Stojí tedy za to si udělat jednoduchý propočet. Údaje na štítku a prodejní cena pro něj poskytnou potřebné údaje.

Co konkrétně rozhoduje o zařazení spotřebiče do jednotlivé třídy? To určuje legislativa. A ta například pro pračky uvádí: "Pračka bude zařazena do energetické třídy A, pokud její spotřeba elektrické energie při standardním pracím cyklu, přepočteno na 1 kilogram náplně prádla, činí nejvýše 0,19 kWh."

Kolik se zaplatí za svícení

Klasická žárovka 100 W spotřebuje měsíčně při třech hodinách provozu elektřinu za 32 korun. Úsporná zářivka s příkonem 23 W jen sedm korun. To činí měsíční rozdíl 25 korun.

Náklady na provoz staré a nové chladničky

Chladnička se spotřebou ve třídě A ušetří oproti chladničce ve třídě C (při stejném objemu) za deset let životnosti až 8000 Kč pouze na elektřině, to je úspora asi 66 korun měsíčně. Podobné je to u přaček. Pračka ve třídě A ušetří za deset let životnosti ve srovnání s pračkou třídy G asi 7000 Kč. Rozdíl činí měsíčně asi 60 korun.

Vestavné spotřebiče šetří místo