Z jednopokojového bytu mají dvoupokojový - Jednu místnost rozdělila designérka na dvě, aby měli majitelé samostatnou ložnici. | foto: Kateřina Mlejnková, iDNES.cz

Jeden pokoj proměnila designérka na dva

  • 48
Čtenářka si přála "vykouzlit" rozdělení velkého obývacího prostoru na dvě části, kde by v té menší měla vzniknout malá ložnice. Při tomto řešení jsem vycházela z půdorysu, kde je v místnosti sloup, spojený s obvodovou zdí příčkou, která tvoří část dělící stěny pro budoucí ložnici.

Dělící příčku jsem vytvořila pomocí nábytkářských posuvných dveří, které jsou skleněné, aby opticky nezmenšovaly prostor a vše zůstalo vzdušné. Kovový rám může samozřejmě nahradit rám dřevěný.

Do výklenku mezi sloup a stěnu jsem umístila navíc malou knihovničku, před kterou bude ještě vedení posuvných dveří, které tak při otevírání mohou knihovnu schovat. Zbytek prostoru jsem nechala otevřený a snažila jsem se umístit co nejméně nábytku.
 
Ložnice je vybavena pouze dvojlůžkem, které je spojené s nočními stolky. Snažila bych se o nějaké vzdušnější řešení než standardní umístění nízkých skříněk.

Pokud by se čtenářce nelíbilo, jak jsem noční stolky spojila s postýlkou, volila bych verzi například kulatých nízkých stolků na kovové nožičce.

Z jednopokojového bytu mají dvoupokojový

Druhým a posledním nábytkem v ložnici je pracovní stolek včetně židle a poliček pro odložení dokumentů, vše je umístěno jako v případě knihovničky do výklenku ke sloupu z druhé strany.

Obývací kuchyni jsem zařídila minimálně. Je zde rozkládací pohovka včetně křesílka a taburetu, konferenční stolky jsou dva, malé a kulaté, korespondující s kulatým jídelním stolem. Navíc je zde komoda menší hloubky, aby nepřekážela v pohybu, a nad ní police pro odkládání knih.

Kuchyňská linka je rohová (cca 250x210 cm), spotřebiče, jako je myčka a chladnička, jsou vestavěné. Je to lepší řešení, pokud je kuchyně spojená s obývákem.

Z jednopokojového bytu mají dvoupokojový

V případě umístění úložného prostoru v předsíni a komoře, která je průchozí do koupelny, se mnoho prostoru nenabízí.

Nerada bych předsíň zaplnila skříněmi, a tak jsem vytvořila vestavnou skříň s posuvnými dveřmi hned vpravo při vstupu, zbytek prostoru zabírá jen malý botník se zrcadlem a židlička.

Nevím, z jakého důvodu architekt navrhoval průchozí prostor do koupelny, protože rozměrově je pro úložný prostor zcela nevhodný a jeho funkce pro vstup do koupelny je pro mě nepochopitelná. Nicméně malá vestavná skříň s menší hloubkou by se sem vešla, ovšem bude pro uložení pouze drobnějších věcí.

Celý prostor jsem úmyslně řešila ve světlých barvách: použila jsem bílou, žlutou, okrovou a na doplňky oranžovou. Vše ostatní je sklo a kov. Ponechala jsem bukové podlahy a dveře.

Za týden 11. května si budete moci přečíst o dalším bytě, který si  k proměně vybrala bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.