Jeden dům, prosím, aneb bydlení bez architektury

  • 16
Bylo by velmi snadné přijít do obchodu a na žádost: "Jeden dům, prosím", dostat dům přesně podle svých představ. Takové obchody na domy ale neexistují. Existuje sice jistá forma konzumu, s domy na míru a s architekturou nemá nic společného.

Ve skutečnosti je návrh rodinného domu postaveného dle přání zákazníka velmi individuální záležitostí, neboť každý člověk má o bydlení svou vlastní představu.

Ví, co chce, kde by měl stát klavír, kolik potřebuje ložnic, jak velkou pracovnu a že je nutno počítat i s ordinací lékaře. Své myšlenky však sám neumí uspořádat a zpracovat. Hledá tedy cesty, kdo by mu s návrhem domu pomohl.

Stejně jako s bolavým zubem zajdeme k odborníkovi - k dentistovi, by bylo správné se i s  otázkou bydlení svěřit do rukou specialisty – tedy architekta. Lidé v Česku přitom nejsou zvyklí využívat této možnosti.

Většina stavebníků má dokonce k profesi architekta nedůvěru. Je to pozůstatek z období normalizace, kdy se nestavěly individuální domy pro individuální klienty, ale pouze panelákové krabice. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat: architekti si zkazili u klientů renomé.

Srovnejme současnou situaci s meziválečným obdobím (tzv.česká moderna). Dnes musí architekt o svého klienta bojovat, zatímco v meziválečném období jejich služeb využíval bezpočet klientů.

Osvícení investoři patřili mezi ekonomickou elitu. Ekonomická elita se pak převážně rovnala kulturní elitě, což až na výjimky o dnešku neplatí. Dnes ekonomická elita, ve snaze chlubit se navenek finanční nadřazeností, vytváří jen okázalé hrady nevalné kvality.

Kulturní hodnota a potažmo i hodnota na trhu nemovitostí u meziválečných vil stále stoupá. Domy, které stavějí dnešní podnikatelé, budou mít za dvacet let hodnotu nulovou.

V meziválečném období česká architektura stála na vrcholu světové architektury. Domy, které vznikaly, byly natolik nadčasové, že dodnes si je někteří pletou se současnou architekturou. Nezestárly a jsou i v současnosti pro architekty i investory zdrojem inspirace.

Přestože k návrhu domu "dle našeho přání" vede jen jedna správná cesta, využívají lidé opovrhující službami odborníků i jiné možnosti. Vytváří se tak živná půda pro architekturu bez architektů. Jaké možnosti lidé vlastně využívají?

               

Dům navržený bez odborníka
Jsou typy lidí, pro které představa, že by jim kdosi mluvil do jejich vlastního bydlení (ačkoliv je to odborník), je zcela nepřekonatelná. Je to pro ně "zbytečná" snad i ponižující záležitost. Dům si přece umějí vymyslet sami.
 
Výsledkem jejich práce jsou bez ladu a skladu nakreslené čtverečky - pokojíčky na čtverečkovaném papíře, na způsob "jak to právě vyšlo" postrádající jakýkoli koncept, logiku, proporce a estetiku. Čtverečkům pak dají objem,  navenek je obalí zdmi a střechou (sedlovou) a dům je hotov.

Uživatelé tvrdí, že jim tato neučesaná dispozice provozně vyhovuje, a to i v takových extrémních případech, kdy na toaletu chodí přes spíž. Jak vypadá dům zvenčí, je už nezajímá. Nezajímá to ani kamaráda se stavebním vzděláním, který jim za pár korun ze známosti vypracuje projekt. Nezajímá to ani stavební úřad.
 
Výjimkou nejsou ani případy, kdy dům navrhne stavební inženýr (tj. člověk vzdělaný v oboru pozemního stavitelství ne v oboru architektury) stylem: tak jakpak si to paninko přejete? Paninka si pochopitelně navzdory heslu "čím méně, tím lépe" přeje zcela vše a stavař je stavař, architektuře nerozumí, na nic se neptá a představám investora vyhoví.

Často i proto, že se obává, že pokud by tak neučinil, investor by se obrátil na jeho kolegu, který by s podobným projektem žádný problém neměl. Výsledkem je stověžatý dům, s arkádami, s antickými sloupy, kuželkovým zábradlím a šestihrannou verandou.

Typizovaný dům z katalogu
Koupit si typový projekt domku z katalogu lákající heslem rychle – levně – kvalitně a nechat si ho postavit na klíč, to je zažitá představa lidí o možnostech návrhu rodinného domu. Je to nejrychlejší a dle mínění řady lidí i jediný způsob. Lidé vědí, co staví soused a tak si podobný domek vyberou z katalogu ve stavební firmě nebo si katalog zakoupí v novinovém stánku.

Mylně se domnívají, že to, co má soused a co jim nabízejí komerční časopisy (vedené často nepříliš dobrou estetikou) je moderní, že drží krok s módou a zvolili současný trend. Důvodem výběru domu podle katalogu je nulová osvěta. Těm, kteří by se chtěli seznámit se skutečnou současnou architekturou, lze doporučit odbornější časopisy (Architekt, Stavba, ERA), na novinových stáncích ovšem běžně těžko sehnatelné.

Zeptejte se architektky

 
O co přicházejí ti, kteří si staví typové domy? Největším jejich nedostatkem je stereotyp. Potlačují individualitu klienta, nedokáží postihnout jeho potřeby, nevycházejí z jeho zvyklostí. Spousty takových domů se staví jen na „kšeft“, kdy stavebník není budoucím uživatelem.

Jsou stejné pro kutila, lékaře či zemědělce.  Jsou to domy bez konceptu, bez návazností na okolí, terén, krajinu. Výsledek? Stejný typizovaný domek stojí v husté zástavbě na předměstí Prahy, stejný v podhůří Krkonoš na samotě u lesa. Jeden je jako druhý. Jsou to domy bez tváře, bez architektury.

Myšlenka typových domů sama o sobě není tak špatná, za předpokladu, že typové domy slouží svému pravému účelu. Stejně jako je sociální bydlení specifickým druhem bydlení pro sociálně slabé, jsou typové domy specifickým druhem bydlení, vhodným pro rodiny, které potřebují vyřešit bydlení ihned bez jakýchkoli nadstandardních nároků a časových prodlev.

Snad jedinou výhodou z pohledu investora se může zdát relativně nízká cena projektu. Ta je dána tím, že daný projekt si může koupit více lidí. Ani se nenadějeme a na sousedově pozemku vyroste stejný dům jako máme my. To by se vzhledem k ochraně autorských práv u domu navrhovaného na míru stát nemohlo.

A co když se nám přeci jen jeden domek z katalogu líbí? Všechno sice není přesně podle našich představ, ale to se snad dá nějak upravit. Chtěli jsme tři koupelny a velkou komoru, místo toho máme koupelny jen dvě, komora chybí, a kam se sbírkou trofejí?

Okna se nám zdají malá, navíc domek nepasuje na koupený pozemek, neboť návrh předpokládal, že silnice povede ze severu a pozemek bude rovinatý, zatímco ten náš je v kopci a silnice vede z jihu.
 
Co s tím? Nastává fáze přepracovávání, natáčení a zrcadlení dispozice, přeřešení pohledů, příjezdu. Změny musí někdo zaplatit. A proč nejsou v ceně přípojky?

Při výběru projektu z nabídky typových projektů se neobejdeme bez dopracování vybraného a zakoupeného projektu o dokumentaci, která má vztah ke konkrétní stavební parcele, na níž bude rodinný domek postaven, tj. o výkres situace stavby s osazením stavby do terénu, o projekt přípojek inženýrských sítí a napojení na komunikaci, příp. projekt oplocení pozemku a terénních úprav, zpevněných venkovních ploch apod. nestandardní základy dle požadavků statiky.

Krom toho součástí projektu nebývá také komínové těleso, krbová kamna, kuchyňská linka, podlahové krytiny (koberce, lina, plovoucí podlahy). Dlažby jsou kalkulovány v kuchyni, koupelně, WC a zádveří. Zahradní úpravy a příjezdové cesty, přípojky (plyn, voda, elektřina) jsou kalkulovány 1m od paty domu.

Finance stoupají. Kvalita domu se snižuje. Investor postupně dospívá k názoru, že je lépe navrhnout domek z čisté vody, než ho upravovat a upravovat. Někteří klienti se ale s nedokonalým domem smíří. Omlouvají to tím, že se omezí, zvyknou si.

To, co pro ně bylo na začátku prioritou, najednou není zas tak důležité. Nějak to přece vydržíme. Ale celý život? A tak si nevědomky sami snižují kvalitu bydlení a tudíž kvalitu života. To je priorita, které chce architekt pro svého klienta dosáhnout, a té dosáhne jedině vytvořením individuálního domu s individuální tváří pro jednoho individuálního uživatele.

Dům z dílny architekta
Způsob, který nefunguje jako konzum, jako obchod s domy, kdy přijdeme, vybereme z toho, co je a jdeme. Ale jako služba, kdy ve spolupráci s architektem vytvoříme originální dům "podle našeho přání", dům, který bude architekturou.

Článek je součástí nového seriálu o bydlení, kde vám poradí odborníci z oblasti stavebnictví a architektury. Dozvíte se zde například, jaký si zvolit typ bydlení, jak vybrat pozemek, zařídit byt či dům, ale třeba i jak postupovat při vyřízení stavebního povolení.

Aby město či vesnice zabránily tomu, že mu investor postaví za humny satelitní městečko ve stylu Legolandu, potřebuje územní plán

Půdorys domu vyprojektovaného stavebním inženýrem podle vlastního návrhu klienta, z kostrbaté dispozice lze usuzovat, že byl vytvořen stylem „jak to právě vyšlo“ a kde to nevyšlo, tam jsme zešikmili stěnu. Ing. Alois Muzikář, klient neuveden

Pohled na dům vyprojektovaný stavebním inženýrem podle vlastního návrhu klienta, příliš členitý exteriér domu vznikl obalení kostrbaté dispozice zdmi a zastřešením sedlovou střechou. Ing. Alois Muzikář, klient neuveden

Současná česká architektura: Rodinný dům v Říčanech Autor: Markéta Cajthamlová Lev Lauermann Realizace: 1998-1999

Současná česká architektura: Vila v Roudnici nad Labem Autor:Ladislav Lábus Realizace: 1999 - 2001

Vila v Roudnici nad Labem Autor: Ladislav Lábus Realizace: 1999 - 2001

Typický dům současného českého podnikatele, tzv. podnikatelské baroko, použité prvky jsou programově historizující a naší krajině cizí, důraz je kladen pouze na vnější okázalost, z nabídky firmy DSK

Současná česká architektura: Vejminek v Černošicích Autor: Martin Rajniš Realizace: 2001

Současná česká architektura: Dům s poslechovou místností v Humpolci Autor: Luděk Rýzner Realizace: 2000 -2001

Návrh rodinného domu s obytným podkrovím, 1. cena v soutěži Velux Autor: Kateřina Šprynarová

Vila Tugenhat, Brno Autor: Ludwig Mies van der Rohe 1930 –1932, vila je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO