Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je lepší dům z katalogu, či na míru?

  1:00
Kolikrát za život budete stavět dům? Maximálně jednou - odpoví většina lidí. Někteří si plánování nového bydlení užívají a přípravě a dolaďování detailů věnují všechen čas. Jiní si chtějí jen vybrat z již připravených projektů a za nějaký čas se nastěhovat do hotového domu. Obojí je možné. A obojí má své výhody, ale také úskalí. Je lepší vybrat si katalogový projekt, nebo si nechat od architekta navrhnout dům na míru?

Vyplatí se oslovit více architektů, protože není vyloučeno, že si s tím prvním nebudete zcela ve všem rozumět | foto: Profimedia.cz

Povolení při stavbě domu - čtěte ZDE
Z jakých materiálů stavět dům - čtěte ZDE
Dům nestavte bez dohledu odborníka - čtěte ZDE

Katalog - stovky domů na výběr
Katalogové domy na klíč nabízí dnes v Česku spousta firem. Mívají dobře zpracované internetové stránky, kde je obvykle k nahlédnutí celá nabídka - vizualizace či fotografie domů, půdorysy s rozměry, pohledy na dům z několika stran a také stručný popis, obvykle i s cenou.

Podobně udělané mají společnosti i papírové katalogy pro ty, kteří přístup k internetu nemají. O katalog si můžete napsat přímo firmě nebo jej získáte na nějakém veletrhu bydlení.

Na výběr jsou malé přízemní bungalovy, větší patrové domky klasických tvarů, nebo naopak moderní "krabice", stejně jako obrovské vícegenerační rezidence. Už není pravda, že narazíte pouze na stavby ve stylu takzvaného podnikatelského baroka.

Dnes mají katalogové domy střízlivější a jednodušší linie. Ceny se pohybují od 1,2 milionu korun za menší domek až třeba po deset milionů za velké sídlo. Největší nabídka je v rozmezí od dvou do čtyř milionů korun.

Až budete vybírat svého favorita, věnujte pozornost i tomu, co všechno zahrnuje cena domu na klíč. Jestli je včetně základové desky, dopravy materiálu a daně z přidané hodnoty, protože právě tyhle položky někdy započítány nebývají.

Je dobré, když zvolíte firmu, jež poskytuje nějaké služby navíc, například za vás vyběhá všechna potřebná povolení či třeba zajistí právní servis.

Smlouvu s firmou by vám měl zkontrolovat právník. A poraďte se předem s nezávislým odborníkem (zkušený stavbař nebo architekt) o tom, zda se vybraný dům vůbec hodí na váš pozemek a do okolní zástavby.

Za každou změnu se platí
Projekt katalogového domu stojí od dvaceti tisíc korun výše a bývá započtený do celkové ceny domu na klíč. Ve srovnání s individuálním návrhem od architekta je to cena velmi nízká. Ušetříte tedy, ale nesmí vám vadit, že stejných domů bude stát v Česku víc.

A protože to není dům navržený pro nikoho konkrétního, nemusí vám ve všem vyhovovat. Úpravy jsou možné, ale za každou z nich se platí, v řádu tisíců či desetitisíců korun.

Cena domu pak může růst a vy nakonec zjistíte, že je z něj úplně jiná stavba, a tudíž by bývalo výhodnější, kdybyste si nechali udělat individuální návrh.

Nejčastěji si lidé nechávají upravit dispozici domu, posouvají příčky, mění velikosti pokojů. Častým požadavkem je spojení kuchyně s obývacím pokojem.

Kromě levného projektu je katalogový domek výhodný i v tom, že jeho stavba zabere obvykle pár měsíců, u montovaných domků mnohdy jen několik týdnů. Dobré je také to, že předem víte, jak bude dům nakonec vypadat.

Ovšem, pokud plánujete stavět na místě, kde dříve byla louka, může se stát, že okolo časem vyrostou další typové domy a výsledek bude "každý pes jiná ves“.

Toho se nemusíte obávat, když se staví více podobných typových domů na jednom místě. "Developer koupí velký pozemek, rozparceluje jej a postaví na něm domy. Klient pak přijde a vybere si dům, jedná s jednou firmou, která poskytne kompletní služby,“ vysvětluje Miluše Netolická, obchodní ředitelka společnosti Central Group.

Další možností je nechat si od firmy postavit pouze hrubou stavbu - u menších domů za cenu okolo milionu korun - a dodělat dům svépomocí či si najímat řemeslníky na jednotlivé práce.

"Důležité je vědět, že podle nového stavebního zákona musí vést i stavbu svépomocí stavbyvedoucí, kterému musíte rovněž řádně zaplatit. Svépomocí lze stavět pouze rodinné domy do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy, tedy ty, které lze povolit pouze na ohlášení,“ říká architekt Josef Smola.

Architekti "šijí" domy na míru
Jiný postup vás čeká, když si od architekta necháte vypracovat individuální projekt. Vylíčíte mu svoje představy o novém bydlení, časové a finanční limity a budete o návrhu diskutovat tak dlouho, dokud nebude "ideální". Ale pozor, dobrý architekt zpravidla nestojí o to, kopírovat a upravovat domek z katalogu.

Kontakty na architekty najdete buď v odborných časopisech, jako je třeba Architekt či ERA 21, nebo na internetu. Mohou vám pomoci například webové stránky České komory architektů www.cka.cc nebo server www.archiweb.cz.

Je dobré projít si architektovu dosavadní práci a podívat se, zda má již zkušenosti s podobnou stavbou, jakou plánujete. Úplně nejlepší je některé domy osobně navštívit a poptat se majitelů. Výhodu mají ti, kterým někdo osvědčeného odborníka přímo doporučí.

Vyplatí se oslovit více architektů, protože není vyloučeno, že si s tím prvním nebudete zcela ve všem rozumět. Když si nakonec budoucího autora nového bydlení vyberete, seznamte ho se svou vizí.

Nechte si poradit, ale pozor na to, aby architekt neprosazoval své představy na úkor vašich. Pak je lepší obrátit se jinam nebo mu nejprve zadat zpracování studie, teprve potom zbytku projektové dokumentace.

S architektem se sepisuje smlouva o dílo. Bývá v ní uvedeno, co si vlastně všechno objednáváte, v jakém rozsahu má být projekt zpracován, do jakého termínu a za jakou cenu. Vzor smlouvy najdete i na webu České komory architektů.

Než smlouvu podepíšete, pořádně ji zkontrolujte, případně si ji nechte odsouhlasit od právníka. Předem se informujte, jak je architekt pojištěný a zda to stačí, neboť povinné profesní pojištění bývá mnohdy pro větší projekty nedostačující.

Oběhne úřady, sežene razítka
Ovšem projektem architektova práce ještě končit nemusí. Pokud si to od něj objednáte, může na úřadech vyběhat všechna potřebná povolení a pak stavbu kontrolovat jako autorský dozor, tedy aby vše bylo tak, jak je to nakresleno v projektu.

Individuální projekt od architekta nebývá pochopitelně tak levný jako ten katalogový, který se použije několikrát. Navíc vzniká dlouhou dobu - několik měsíců či třeba i půlrok. Takže když vám architekt nabídne návrh domu za pár tisíc, je to přinejmenším podezřelé.

Spočtěte si architektův honorář
Na webu České komory architektů najdete interaktivní program pro výpočet přiměřeného honoráře architekta. Ten bývá nejčastěji mezi šesti a deseti procenty z ceny domu.

"Například u menšího individuálně řešeného rodinného domu za tři miliony korun to bude devět procent z nákladů, což je 270 tisíc,“ vypočítává Josef Smola.

"To zahrnuje úplně vše - od prvních diskusí nad studií až po předání hotového domu. Sám návrh stavby by přišel na 35 tisíc, projekt pro stavební povolení na 59 tisíc.“

Pokud nebudete chtít od architekta přímo projekt, ale třeba jen konzultaci, budete platit hodinovou sazbu, která se pohybuje v rozmezí 350 až 850 korun.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...