Je dobré svěřit svůj dům architektovi?

  • 56
Proč vznikne špatný dům, když začátek byl dobrý? Tolik odborníků nám pomáhalo, a nakonec nejsme spokojeni; kde se stala chyba? Většina stavebníků vlastního bydlení se nejprve inspiruje v katalozích typových domů, jejichž obsah je většinou nízké kvality. Jako každá sériová průmyslová produkce nemůže splnit ojedinělou představu o bydlení a o jednom životě. Individuální bydlení prostě nelze pořídit z katalogu jako pračku nebo mixér.

Má-li splňovat tolik specifik mého soukromí a pohledu na život můj, mého partnera, naplnit naše společné představy o blízké či vzdálené budoucnosti, měly by katalogy brzy skončit v koši.

Nejnovější trendy

Pokud klient dospěje k názoru, že přípravné práce na domě či jiném stavebním počinu svěří architektovi, je to jisté pozitivum. Je to jako s onemocněním: nemoc nejprve zkouším léčit sám, a až se stav zhorší, zajdu k lékaři. Lékař-architekt, ostatně jako každý jiný profesionál ve svém oboru, je oproti ostatním v určitém odborném předstihu, a to nejenom díky vzdělání a praxi.

Také proto, že průběžně sleduje nejnovější trendy ve své profesi a dokáže je porovnat s produkty a výsledky "takyprofesionálů", které si nezaslouží odbornou pozornost. Je však s podivem, že jsou při setkání s architektem tímto faktem někteří klienti zaskočeni a neformulují své zadání a svůj problém slovy či textem, ale začnou kreslit a tvořit zadání z hotových kousků staveb vytržených ze souvislostí, z domů, které někde viděli nebo okopírovali v časopise či katalogu.

Architekt má potom dvě možnosti. Za prvé: takového klienta opustit, nebo za druhé: zkusit ho pracně "léčit" osvětou. Tady mnohdy vzniká určité tření, kdy se klient s architektem nedohodne a dokreslí si dům sám nebo často s pomocí různých "stavebních odborníků", kteří jako správní rádci nenesou za nic odpovědnost. Výsledek je většinou takový dort pejska a kočičky, ze kterého může být špatně.

Důvěra v architekta je nezbytná

Dobrý architekt pracuje se všemi vstupy, měl by do jisté míry respektovat klientův vkus, jeho estetický názor. Nemůže přece za klientovy peníze postavit dům, který je úžasný, ale klientovi se nelíbí.

Třebaže by architekt sám sobě takový dům nikdy nepostavil, přesto většinou, pokud klient naslouchá a nechá se vést, vznikne pěkný výsledek. Mnoho klientů s vidinou ušetřit si však nechá zpracovat pouze projekt pro stavební povolení a pak nechá stavbu realizovat již bez dohledu architekta nad prováděcím projektem a bez autorského dozoru na stavbě.

Takové klienty je možné pouze ujistit, že si sice zaplatili architekta, ale potom jeho práci z velké části vyhodili do koše. Nehledě k tomu, že se stavba může bez autorského a stavebního dozoru s nadšeným přispěním dalších neodborníků velice prodražit. Každý autor projektu má konečnou představu o celku, o dotažení detailů, a tu je velmi obtížné na někoho delegovat, a proto by měl na stavbu po celou dobu dohlížet.

Bohužel se často stává, že se klient stavebním dějem unaví a přestane důvěřovat architektovi. Není na stavbě totiž stále, na rozdíl od stavbyvedoucího nebo dělníků. Pak často uvěří právě dělníkovi na stavbě, který tvrdí, že takhle se to přece nedělá, že to nikdy neviděl. V takových chvílích je dobré se zamyslet, komu bude více ku prospěchu snadněji, rychleji, a tím i většinou levněji provedená práce: klientovi, architektovi, nebo stavební firmě?

Pavel Rada

O architektovi
Ing. arch. Pavel Rada


Narodil se v roce 1957. Po absolvování fakulty architektury VUT Brno 1984 pracoval v projekčním ateliéru brněnských veletrhů. V roce 1990 založil vlastní projekční kancelář. Těžiště práce ateliéru je v interiérové tvorbě a ve výstavnictví. V současnosti se kancelář zabývá také ostatní projekční činností v oblasti bydlení a rekonstrukcí. Pavel Rada pracuje v dozorčí radě České komory architektů.


Vila v Kroměříži.