Dům stojí v nově vznikající čtvrti na okraji Jokohamy v Japonsku

Dům stojí v nově vznikající čtvrti na okraji Jokohamy v Japonsku | foto: Shinichi Ogawa & Associates

Japonci to dokázali. Postavili dům bez oken, nahradili je skleněným stropem

  • 42
Na předměstí japonského města Jokohama vyrostl unikátní dvoupodlažní dům bez oken. Působivá stavba v sobě spojuje přísnost, minimalismus, čisté linie a symetrii. Nejdůležitějším prvkem je nádvoří ve středu domu, které má prosklenou střechu. Díky němu se denní světlo dostane do všech místností.

Dům v Jokohamě od architektonického studia Shinichi Ogawa & Associates tvoří pouze čtyři svislé desky obvodových stěn a zčásti prosklená vodorovná deska střechy.

Stavba je komponována jako pevná kostka o zastavěné ploše 81 metrů čtverečních, vysoká je 6 metrů. Do stavby je vloženo nádvoří, které je široké i dlouhé 4,5 metru a protíná dům v obou podlažích do výšky šesti metrů.

Vnitřní uspořádání domu kopíruje obvodové zdivo. Všechny pokoje v přízemí jsou přístupné z centrálního nádvoří, ve kterém se odehrává veškerý společný život rodiny.

Na obytnou část je přímo napojena kuchyně s úložnými prostory, dva dětské pokoje a zádveří.

Do druhého patra vede dvojice schodišť, kterými se dá vejít přímo do ložnice nebo do koupelny. Na ložnici navazuje prostorná šatna.

Všechny pokoje v domě jsou osvětlovány z vnitřního atria. Pokoje v prvním patře mají prosklené pruhy po celé délce stěny sousedící s nádvořím. Atrium je pro rodinu místem sdílení společných zážitků a trávení volného času.

Atrium je také jako jediné propojené s okolím domu, ačkoliv pouze s oblohou. Jen v něm mohou být obyvatelé domu svědky změn počasí nebo průběhu dne. Mimo něj se každý může nerušeně věnovat vlastním aktivitám, aniž by byl ovlivněn děním okolo.

Minimum nábytku a zařízení je pro japonské domácnosti typické

Minimum nábytku a zařízení je pro japonské domácnosti typické

Základem jsou betonové obvodové zdi

Dům o rozloze 120 m2 navrhla architektonická kancelář Shinichi Ogawa & Associates z Hirošimy, která je podobnými projekty proslulá. V čele studia stojí Shinichi Ogawa, který jej založil ve druhé polovině 80. let a od té doby zrealizoval desítky stylových domů a rezidencí.

Základem jeho tvorby jsou betonové obvodové zdi, do kterých zasazuje jednotlivé struktury na přání klienta. Zpravidla nechybí pro Shinichiho typická atria a vnitřní nádvoří.

Průhledy prosklenými okny z pokojů v prvním patře do atriaPrůhledy prosklenými okny z pokojů v prvním patře do atria

Průhledy prosklenými okny z pokojů v prvním patře do atria

Shinichiho domy si v Japonsku oblíbili především lidé s velkým pracovním vytížením, kteří se touží doma uchýlit do klidného a ničím nerušeného prostředí, které jim poskytne dostatek anonymity.

Středoevropané mohou být velmi překvapeni japonskými domy a byty a jejich interiéry. Japonské nároky na bydlení nám jsou poměrně vzdálené. Tradičním příbytkům chybí dekorace a ozdobné předměty, zato jsou vyřešeny precizně a geometricky.

Domy jsou většinou stavěny jako originály. Pro interiéry je typické i minimum nábytku. Podle východních filozofií by měl obytný pokoj zabírat jen prostor a dále pouze myšlenky toho, kdo jej obývá.

SHINICHIHO MINIMALISTICKÝ DŮM NA OSTROVĚ OKINAWA

Minimalistický dům na ostrově Okinawa

Minimalistický dům na ostrově Okinawa

Stavba je konstrukčně řešena stejně jako dům v Jokohamě. Dům stojí na větším, třímetrovém modulu ve všech osách a tvoří ho jen čtyři svislé desky obvodových stěn bez oken a deska střechy. Pokoje jsou za sebou lineárně řazeny a opět všechny sousedí s vnitřním nádvořím po obou delších zdech stavby.