Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Padrnos: designér, který vystavoval v New Yorku a Miláně dříve než doma

  10:30aktualizováno  10:30
Patří již řadu let k nejvýraznějším českým designérům, věnuje se však i architektuře. A úspěšně. Jan Padrnos vystavuje svá díla na prestižních přehlídkách moderního designu v Miláně, New Yorku i jinde. Teď konečně i doma.

Proslulý stolek s deskou z Corianu - Snowcache | foto: Archív Jana Padrnose

Před lety se prosadil nábytkem značky Blackbox, který se stal součástí několika kolekcí českého designu prezentovaného na výstavách ve Vídni, Kolíně, Bruselu, či Essenu.

Výstava v Severočeském muzeu v Liberci, která začíná 5. února (končí 39. března), představí poprvé v takové šíři jeho práce i doma. Zatím byly jeho práce zastoupeny ve sbírkách Moravské galerie v Brně a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Jan Padrnos (* 1967) se ve světe designu pohybuje od konce devadesátých let minulého století. V roce 2000 založil společně s kolegy firmu BLACKBOX. Firma měla sídlo v Třebíči, kde má stále výrobní základnu.

Sestava stolků Snowcache

Sestava stolků Snowcache

V současnosti Jan Padrnos žije a pracuje převážně v Praze. V jeho pracích se dodnes odráží pro designéra netradiční vzdělání - je absolvent Strojní fakulty ČVUT v Praze. 

Začalo to postmodernou

Tvorba Jana Padrnose se dotýká několika směrů designu. V raných pracích je zřetelné blízké spojení s volným výtvarným uměním.

Velmi skrytě se v nich projevuje vztah českého designu ke světové postmoderně, která se k nám dostala ze světa se zpožděním a velmi dlouho přežívala.

Řadu raných Padrnosových realizací lze do značné míry pokládat za artefakty. Heavy Industry, Mrakodrap, Totem, Ulita a především pak stěžejní dílo tohoto období - Skultpura - je možné chápat jako sochařské studie vztahu hmoty a prostoru. Přesto jde o předměty účelné, o knihovny.

Interiér i dům navržený janem Padrnosem - knihovna Elka

Interiér i dům navržený janem Padrnosem - knihovna Elka

Vedle práce výtvarné jsou pozoruhodné i výběrem velmi kvalitních materiálů a precizním technickým řešením konstrukce. Projekty knihoven představují leitmotiv Padrnosovy tvorby.

Postupně se odklání od výtvarna směrem ke konstrukci. Knihovna Regal je uměřená, konstrukce bez jasných nosných vertikál přesto provokuje. Nejnovější projekt knihovny Neokubic si hraje s možnostmi konstrukce z lichoběžníků a vytváří jakoby fraktálovou strukturu.

Zároveň navazuje na snahy českých kubistů vytvořit nábytkový kus, kterému vládnou ostré a tupé úhly. Jestliže nábytek Janáka, nebo Gočára je řešený klasicky a kubistické tvarosloví bylo většinou pouze přidávané, Padrnos vychází z konstrukce a velmi jednoduše dosahuje cílů, po nichž kubisti toužili.

Dalším tématem je stůl, respektive drobný konferenční stolek. Na formátu čtverce zkoumá autor opět možnosti materiálů (často velmi nových jako byly Corian nebo Perspex), konstrukcí a drobných dekorativních detailů.

Oblíbená je prohlubeň inspirovaná jamkou ve sněhu ztvárněná poprvé u stolku Snowcache, který dnes patří mezi ikony českého designu.

Co přišlo po deset letech

Celých deset let ovšem trvalo, než se autor začal zabývat z pohledu designérů stěžejní úlohou – sedacím nábytkem. Rezignoval však na židli.

V souvislosti s přípravou nového výrobního programu obnovené značky UP závody navrhl hned dvě sedací soupravy.

Pohovka Couple

Pohovka Couple

Pozornost zaujme především Couple, jehož monolitická čalouněná sedací část téměř levituje na subtilní kovové podnoži. S tématem sedacího nábytku pronikl i do exteriéru. Parkové lavičky jsou velmi elegantní, technicky precizně zpracované.

Touha pro práci s prostorem přivedla Jana Padrnose až k navrhování architektury. Řeší obdobné otázky jako u nábytku. Domy buduje ze základních geometrických těles, která staví na sebe, proráží, studuje jejich vztahy. Interiéry vytváří jako otevřený prostor v rámci sebe sama i směrem ven do přírody.

U domů používá základní geometrické tvary

U domů používá základní geometrické tvary

Důležitá je kvalita materiálu. Pozoruhodné jsou především dva rodinné domy v Děčíně. Architektonické realizace jsou zároveň prostorem, kde autor uplatňuje svoji nábytkovou tvorbu. Vrací se tak k práci modernistů z počátku 20. století, jejichž cílem bylo vytvořit stylově jednotný, dokonale harmonický dům.

Autor:
Nejčtenější

Dřevěné dubové podlahy jsou příjemné na dotek i na pohled. Konferenční stolky...
Byt v podkroví, kde nejdražším kouskem je sporák. Manžel rád vaří

Klára s manželem mají rádi město s kavárnami, divadly a místy, kam lze zajít s dětmi. Proto když se naskytla možnost koupit podkrovní byt s terasou v...  celý článek

Architektka Dagmar Štěpánová ze studia Formafatal se k proměně bytu v...
Nejlepší interiér roku 2016: loft s nábytkem navrženým na míru

Zatímco architektonických soutěží určených stavbám je celá řada, interiéry byly dosud opomíjené. Změnila to až soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut...  celý článek

Ložnice se od čistých nových prostor odlišuje. David ji zařídil klasickou...
Jak se bydlí sólistům. Zoufalé osamělce nečekejte

David, Eva, Hynek a Karel jsou dospělí a žijí sólo. Co pro ně jednočlenné bydlení znamená, přibližuje kniha Sami doma. Publikace, která vzešla ze studie...  celý článek

Dostatek přirozeného denního světla a propojení interiéru s exteriérem celý...
Kuchyň z černého dubu, stůl z betonu. Moderní byt je přesto útulný

Nestává se často, aby byt v novostavbě dispozičně odpovídal individuálním nárokům investorů. A už vůbec není běžné, že i když jejich hlavní požadavek zní...  celý článek

Nadzemní dráha vede šestým až osmým patrem domu.
Vlak jede středem 19patrového bytového domu. Obyvatelé jsou nadšeni

V Čchung-čchingu na jihovýchodě Číny vyřešili nadzemní dráhu po svém. Nezastavil je ani dům o 19 patrech stojící v cestě a vlakovou tratí ho prostě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.