Pokud si koupíte výrobek výkonnější, než nařizuje zákon, vydáte sice třeba více peněz, ale získáte vyšší bezpečnost.

Pokud si koupíte výrobek výkonnější, než nařizuje zákon, vydáte sice třeba více peněz, ale získáte vyšší bezpečnost. | foto: Profimedia.cz

Jaký hasicí přístroj musíte mít

  • 13
Připadají vám všechny hasicí přístroje stejné? Vypadají tak, ale přitom mohou mít různé vlastnosti. S jedním bez problému uhasíte hořící olej nebo jiskřící elektrickou skříň, ale jiný na to nepomůže a navíc by vám při hašení hrozil úraz nebo i smrt.

Od července bude třeba v každém novém bytě požární hlásič - čtěte ZDE

Stejně velkým přístrojem můžete zkrotit plameny třeba i na desetinásobné ploše než s jiným. Ty červené válce s držadlem jsou prostě věda.

Autoři vyhlášky o podmínkách požární ochrany staveb proto stanovili minimální výkon přístrojů, které by v každém domě měly být. "Je to povinné minimum, nikomu nebráníme, aby si pořídil do domácnosti ještě další hasicí přístroje,“ říká Petr Kopáček, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Pokud si koupíte výrobek výkonnější, než nařizuje zákon, vydáte sice třeba více peněz, ale získáte lepší bezpečnost. Předepsané přístroje jsou totiž vyprázdněny už za několik vteřin, nejdéle do půl minuty. Ne každý to dokáže efektivně využít, takže každá vteřina navíc může hodně zachránit.

Který typ je předepsaný do domácnosti
Všechny nové rodinné domy budou muset být od července vybaveny aspoň jedním přístrojem s hasicí schopností 34 A. Písmeno A znamená, že je určen na hašení požárů pevných látek, jako je dřevo, textil, papír či plasty.

Číslo 34 značí velikost požáru, který uhasí - při zkouškách musí přístroj zdolat dřevěnou hranici dlouhou 3,4 metru, širokou 0,5 a vysokou 0,56 metru. Čím větší hasicí schopnost, tedy vyšší číslo, tím je přístroj účinnější - uhasí delší hranici, ale většinou je také dražší.

Typ 34 A patří k těm nejlepším, nad ním jsou jen dva stupně účinnosti, pod ním pět. Vyhláška neříká, jestli má být přístroj práškový, vodní, či pěnový, ale v Česku zatím neseženete jiný než práškový.

Jeho cena začíná na 750 korunách, většinou však stojí kolem 1 000 korun. Uvnitř je šest kilogramů náplně, přístroje však celkově váží kolem devíti kilo.

Hasicí schopnost bývá často kombinovaná, přístroje umějí hasit i hořlavé kapaliny (ty s označením B) a plyny (C). Práškový přístroj 34 A mívá většinou zároveň hasicí schopnost 183 B a C (to se uvádí bez čísla).

Číslo u skupiny B je opět udáním kvality, tedy čím je vyšší, tím je přístroj lepší. Přístroj se schopností 183 B při zkoušce uhasí 183 litrů hořlavé kapaliny v nádobě o hloubce 20 centimetrů a průměru 2,71 metru.

"Jedná se o univerzální přístroj, kterým se dá hasit téměř všechno. Doplňovat ho jiným je v podstatě zbytečné,“ hodnotí František Chuděj z firmy Pyroservis, která se zabývá prodejem a servisem hasicích přístrojů. Když si koupíte lepší, třeba 55 A, tak požadavky zákona také splníte.

Namísto jednoho přístroje 34 A si můžete koupit větší množství méně výkonných, u nichž součet hasicí schopnosti dosáhne alespoň 34 A.

Co si pořídit do garáže
Další přístroj musí být v garáži, tam je předepsán pěnový nebo práškový, s hasicí schopností 183 B. Přístroj třídy B je určený k hašení požárů kapalin, takže by měl uhasit třeba i hořící benzin, olej či asfalt.

Do garáže si můžete pořídit stejný výrobek jako do domu - tedy 34 A, 183 B, C, ale vyhlášce vyhovíte i koupí o pár desítek korun levnějšího práškového přístroje. Musí mít třídu 183 B (pro hašení kapalin), ale stačí nižší třída v účinnosti při hašení pevných látek, třeba 27 A. Cena začíná na 700 korunách.

Pozor však na to, že ne vždy koupíte slabší přístroj levněji. Třeba přístroje s hasicí schopností 21 A, 183 B, C neseženete pod 1 000 korun.

Druhá možnost je koupit si do garáže pěnový přístroj. Stojí třeba dvakrát více než práškový a má nižší hasicí schopnost na pevné látky, nejčastěji 13 A. Je také těžší - váží kolem 13 kilogramů a nedají se jím hasit přístroje pod proudem. Při hašení pěnou však zničíte daleko méně věcí než práškem.

Co do bytového domu
Do bytu hasicí přístroj mít nemusíte, ale v bytovém domě schváleném po 1. červenci by měl být na chodbách, ve sklepě, u hlavní rozvodné skříně, ve strojovně výtahu a v garážích. Nic nezkazíte, pokud si pořídíte lepší přístroje, než nařizuje vyhláška.

Podle ní je na chodbách na výběr pěnový či vodní 13 A nebo práškový 21 A. Poslední zmíněný vyhláška určuje také pro hlavní elektrický rozvaděč. Ve strojovně výtahů se používá typ plněný oxidem uhličitým se schopností 55 B - oxid uhličitý nepoškodí drahé elektrické zařízení. Do garáží je povinný typ třídy 183 B, a to na prvních 10 stání a pak další na každých 20 stání.

Kde přístroje koupit
Hasicí přístroj můžete koupit i v hobbymarketu nebo u benzinové pumpy, ale není to záruka kvality. "Doporučuji nakupovat vždy nové hasicí přístroje známých firem a prodejců - nejlépe servisních techniků a opraven,“ radí Věra Zemanová z firmy Vítkovice HTB, která přístroje vyrábí.

Přístroje prodávají výrobci, servisní organizace a kontroloři, kteří zajišťují předepsanou každoroční kontrolu. "Dodají dokumentaci, která doloží provozuschopnost hasicího přístroje,“ vysvětluje Vladimír Tvrdý z firmy HastexHaspr vyrábějící hasicí přístroje.

V odborné firmě vám lépe poradí a někdy je v ceně i první revize. Najdete ji podle telefonního seznamu nebo na internetu, třeba na adrese www.komora-po.cz.

Co když už hasicí přístroj máte
Když už hasicí přístroj máte a chystáte se na rekonstrukci domu, nemusíte ho vždy měnit za nový. "Záleží na tom, kdy byl uveden na trh. Pokud to bylo po roce 1997, je na něm již hasicí schopnost uvedena,“ říká František Chuděj. Takových je podle něj většina a je velká pravděpodobnost, že budou vyhovovat vyhlášce.

U starších přístrojů je to horší. Dříve se dělaly hlavně sněhové přístroje, které odpovídají dnešní klasifikaci 55 B, takže se hodí spíše do strojovny výtahu. Méně rozšířené byly práškové odpovídající hodnotě 21 A, jen velmi výjimečně 34 A. Hasicí přístroj starší roku 1997 tedy pravděpodobně novým pravidlům vyhovovat nebude.

Druhy přístrojů
Který typ bude třeba do domu či garáže

Rodinný dům

Minimum
vyhláška nařizuje 34 A
* Práškový 34 A, 183 B, C (6 kg) - od 750 Kč Nadstandard
* Práškový 34 A, 233 B, C (6 kg) - od 1 000 Kč
* Práškový 55 A, 233 B, C (6 kg) - od 2 700 Kč

Garáže

Minimum
vyhláška nařizuje 183 B
* Práškový 21 A, 183 B, C (6 kg) - od 1 000 Kč
* Pěnový 13 A, 183 B (9 l) - od 1 450 Kč
Nadstandard
* Práškový 27 A, 183 B, C (6 kg) - od 700 Kč
* Pěnový 13 A, 233 B - od 1 550 Kč
* Pěnový 21 A, 233 B (9 l) - od 1 650 Kč
* Všechny typy uvedené u rodinného domu

Bytový dům - chodby, sklepy

Minimum
vyhláška nařizuje vodní či pěnový 13 A nebo práškový
21 A
* Vodní 13 A (9 l) - od 750 Kč
* Pěnový 13 A, 183 B (9 l) - od 1 450 Kč
* Práškový 21 A, 113 B, C (6 kg) - od 900 Kč Nadstandard
* Práškový 21 A, 183 B, C (6 kg) - od 1 000 Kč
* Práškový 27 A, 144 B, C (9 kg) - od 1 350 Kč
* Všechny typy uvedené u rodinného domu

Bytový dům - hlavní rozváděč elektřiny

Minimum
vyhláška nařizuje práškový 21 A
* Práškový 21 A, 113 B, C (6 kg) - od 900 Kč Nadstandard
* Práškový 21 A, 183 B, C (6 kg) - od 1 000 Kč
* Všechny typy uvedené u rodinného domu

Bytový dům - strojovna výtahu

Minimum
vyhláška nařizuje sněhový (CO2) 55 B
* Sněhový (CO2) 55B, C (5 kg) - od 1 800 Kč Nadstandard
* Sněhový (CO2) 70 B, C (5 kg) - od 1 650 Kč
* Sněhový (CO2) 89 B, C (5 kg) - od 1 850 Kč

Zdroj: Prodejci Poznámka: Ceny jsou pouze orientační, mohou se lišit podle prodejce

,