Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké budou spotřebiče budoucnosti?

aktualizováno 
Technologický pokrok počítačového věku je nezadržitelný a nelze se mu vyhnout v žádné oblasti života. Nezbývá než se smířit s tím, že počítače nadobro opustily vědecké laboratoře a nastěhovaly se do běžně dostupných míst. Jsou všude a bude jich čím dál více.

Objevují se zcela samozřejmě i v domácnostech a nemusejí mít jen podobu klasické bedýnky s monitorem, na níž hrajete hry, surfujete po internetu nebo vyřizujete elektronickou poštu.

V hlavní roli počítač
Počítač bývá umístěn v telefonu, klimatizaci, domácím kině, v pračce... Často ho můžete najít v kuchyni, na robotického kuchaře ale v dohledné době ještě nečekejte.

Stroj, který by nahradil mozek a cit člověka při tak delikátní činnosti, jakou je příprava jídla, ještě hodně dlouho existovat nebude. To je v podstatě dobrá zpráva – představte si, že byste byli ochuzeni o jednu z posledních možností tvořivosti!

Pokud kdy bude robotu svěřena funkce vymýšlení a přípravy jídel, bude to až v době, kdy množství lidí žijících na Zemi nebude příroda schopna uživit. Strava bude vyráběna nejspíš z bílkovinného polotovaru dobře známého ze sci-fi filmů.

Buďte tedy rádi, že zatím snášíte starosti i radosti spojené s přípravou jídla sami. Můžete si je ale výrazně usnadnit, najmete-li si správné pomocníky - inteligentní kuchyňské stroje.

Prototypy jsou na světě
Základem usnadnění jakékoli kuchyňské práce je zkrácení doby potřebné pro tepelnou úpravu potravin a minimalizování doby potřebné na umývání nádobí. Kuchyňské přístroje blízké budoucnosti vám budou schopny pomoci i při výběru a objednávání potravin.

Aby se za vás lednička lépe orientovala v tom, co je doma k dispozici, budou obaly potravin obsahovat místo dnes známého čárového kódu rádiové čipy, které ji, jakmile se vrátíte z obchodu, informují o tom, kolik jste čeho nakoupili.

Na základě dostupných dat pak lednička obsahující počítač připojený na internet vyhledá vhodné recepty jídel, která je možné z dostupných potravin uvařit.

Prototypy takovýchto ledniček již existují téměř deset let, bohužel se kvůli vyšší ceně zatím běžně neprodávají. Průkopníkem je ovšem společnost Electrolux, jejíž digitální lednice umí nejen zjistit, co se v ní nachází, a nabídnout recept, ale obsahuje i velký displej, na němž lze prohlížet internet jako na běžných počítačích.

Mnohem zajímavější je ale možnost nechávat vzkazy o tom, co je třeba koupit – ne rodinným příslušníkům, nýbrž samotné ledničce, která je schopna objednat potraviny v místním obchodě.

Prohlédněte si fotogalerii


 Lednička prostě vygeneruje seznam sestavený částečně uživatelem, částečně automaticky na základě předprogramovaného pravidelného nákupu, a tento seznam odešle e-mailem do obchodu. Vy si pouze vyzvednete v obchodě tašku s objednaným nákupem a zaplatíte.

I tento proces lze dále automatizovat - a tak může lednička poslat zmíněnou objednávku do donáškové služby a zároveň převést platbu za nákup z bankovního konta majitele na účet prodejce.

Pokláboste s ledničkou
Dnes je možné objednávat různé věci pohodlně přes internet - a jedním z typů zboží s největším potenciálem pro internetový obchod jsou právě potraviny.

S rozvojem hypermarketů se i v naší republice rozmohl zvyk velkých víkendových nákupů, při nichž se domácnost zásobí na delší období. Proč si ale neodpustit stresující nával a neobjednat potraviny prostřednictvím počítače?

V okamžiku, kdy se tento typ nákupů rozšíří do takové míry, že vzniknou společnosti, které ze svého prodejního procesu odstraní náklady na velkoprodejnu a nahradí je nákupem dodávek, nebude ani třeba zvyšovat cenu potravin.

Jídlo se rozveze z velkoskladů přímo do domácností a náklady na dovoz se pokryjí ušetřenými náklady na velkoprodejnu. Prodejci navíc budou moci přesněji objednávat množství potravin a rozšířit sortiment nabídky.

Báječnou výhodou bude také možnost využít receptů uložených v počítači k zadání jídelníčku na delší dobu – prostě jednou týdně nadiktujete, co plánujete jíst, a o objednání všech potřebných ingrediencí se postará počítač.

Novinky v přípravě jídla
Určitě i vy jste svědky trendu směřujícího ke zrychlení přípravy jídla a k úspoře energie. Kombinaci těchto faktorů spolu s dokonalým designem představují známé ploché varné desky či nová generace mikrovlnných trub, využívajících technologii „heatwave“. Pracuje na základě proudění teplého vzduchu ohřátého mikrovlnným zdrojem.

Pokud vám tyto přístroje připadají jako vrchol technologického pokroku, máte se nač těšit. Například společnost General Electric již představila první ohřívač budoucnosti – zdrojem tepla je v něm speciální halogenová lampa, jež ohřeje jídlo čtyřikrát rychleji než mikrovlnka.

Ideální kombinaci energeticky nenáročné a rychlé přípravy jídla představuje také sporák pracující na principu magnetického pole.

Prototyp tohoto přístroje dokáže uvařit vodu v hrnci za pětadvacet sekund, a to díky tomu, že střed magnetického pole je zaměřen přímo doprostřed ohřívaného obsahu. Použijete-li navíc nádobí z vhodného materiálu, bude samotný hrnec studený a zbytečné teplo se nebude rozprostírat po kuchyni.

Chameleon v kuchyni
Technologické inovace se projeví i na tvaru a designu kuchyňského zařízení. Pastelové ledničky a sporáky můžete koupit běžně, ale nebude to dlouho trvat a k dispozici budou i zařízení schopná měnit barvu na požádání. Ledničky budou moci navíc měnit i vnitřní objem – opět v závislosti na tom, kolik potravin se v nich nachází, a s ohledem na úsporu elektrické energie.

Změně funkční i vzhledové se nevyhne ani myčka nádobí. Nebude využívat tolik vody a saponátů, ale kombinaci uzavřeného obvodu čisticí tekutiny, ultrazvuku a desinfekčních paprsků. Díky tomu může být umístěna nejen na podlaze - kvůli lepšímu přístupu se dá i zavěsit.

Elektropřístroje typu mixéru, toasteru a kávovaru projdou pouze drobnou designovou úpravou. Pokud při vaření způsobíte nepořádek na podlaze, možná vás potěší, že k mání je například i samostatný vysavač, schopný práce bez pomoci člověka. Firma Electrolux jej nazvala Trilobit a můžete si ho pořídit už dnes – ovšem za cenu kolem 50 000 Kč.

Potřebujete ve své domácnosti hospodáře?

Nabaví vás vaření ani jiné domácí práce? Neradi nakupujete? Pak právě na vás myslela společnost Merloni Elettrodomestici, která vyvinula elegantní dotykový monitor Leon@rdo. Je nenápadný, funguje bez myši i bez klávesnice, stačí se ho dotýkat prstem. Komunikuje s uživatelem i s asistenčním centrem pomocí internetového prohlížeče. Umožňuje nákupy po internetu, pomocí regulace spotřeby energie zabraňuje výpadkům proudu, monitoruje funkčnost všech domácích spotřebičů a hlásí veškeré poruchy do zákaznického asistenčního centra. Dokonce je schopen zobrazit obsah vaší spíže. Kromě toho nabízí milovníkům gastronomie a kuchařského umění velmi originální aplikaci, takzvaný e-cooking. Sporák či trouba si z internetu pomocí produktu Leon@rdo stahuje neustále aktualizované recepty a kuchařské programy. Sám si reguluje časy přípravy jídel, vaří je nejlepším možným způsobem a sám se vypne, když je vše dokonale uvařeno. Leon@rdo umožňuje také vytváření nových receptů, které jsou vylepšenou verzí receptů stažených z internetu, čímž spojuje vysokou dostupnost s kuchařskou představivostí uživatele. Společnost Merloni Elettrodomestici uvažuje rovněž o využití funkcí Leon@rda ve formě softwarové aplikace. Srdce kuchyně se tak přesune přímo do vašeho počítače či laptopu. Software lze snadno nainstalovat i dále ovládat. Malá krabička připojená do zásuvky funguje jako přijímač a vysílačka zároveň.


Více článků o bydlení: LIVING

Koncept elegantní myčky nádobí od společnosti Electrolux.

Mikrovlnná trouba s displejem a slotem pro SD karty.

Inteligentní lednička se s vámi v budoucnu domluví i po mobilu.

Minilednice Bess v noci září

Odnímatelnou myčku nádobí lze umístit i do dřezu.

Varné centrum Maják od Electroluxu.

Inteligentní vysavač, který vysává bez pomoci člověka.

Druhá generace internetové ledničky Electrolux vybavená dotykovým displejem a počítačem. Můžete z ní posílat elektronickou poštu či surfovat po internetu.

Dotykový monitor Leon@rdo umožňuje například nákupy po internetu nebo monitoruje funkčnost všech domácích spotřebičů a hlásí poruch.

Nejčtenější

Novou fasádu si ÚPMD opravdu zasloužil. Výměna oken a střechy již proběhla.
Z luxusního sanatoria je největší porodnice. Ale mohl zde být hotel

Impozantní komplex budov pod hradbami Vyšehradu může někomu připomínat luxusní hotel, jinému palác. Sídlí zde však Ústav pro péči o matku a dítě, kde...  celý článek

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer postavili dům z 800 vyřazených...
Geniální ve své jednoduchosti. Na domek stačilo 800 vyřazených palet

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer vzali osm set dřevěných palet a postavili z nich plnohodnotný dům. Experimentální projekt je zdarma k vidění...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Další z rubriky

Pracovní desky z technického kamene jsou odolné i vůči tepelnému namáhání.
Nešetřete na kuchyňské desce, radí ředitel Institutu bytového designu

Čeká vás zařizování nové kuchyně a nechcete, aby na to padly všechny vaše úspory? Nevíte, jak si poradit s malým prostorem? Petr Tschakert, ředitel Institutu...  celý článek

Kuchyň s kredencí, skříňkou, spižírnou a stolem, buk a plast, 1955 až 1960
Kuchyňská linka má být modrá, odpuzuje prý hmyz. Proměny kuchyně

Nic se nezměnilo v bytě víc než kuchyně. To dokazuje i Muzeum nábytku ve Vídni, kde probíhá výstava Kuchyňský nábytek - Design a historie. Zpracovává téma od...  celý článek

Nákupy s OnaDnes
Využijte slevy při nákupech s Ona DNES. Tipy pro dům i byt

Už v pondělí 19. října startuje týden zlevněných nákupů s Ona DNES. V pondělní MF DNES najdete více než stovku kuponů, s nimiž se můžete vypravit i pro...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.