Hrubá stavba řadového rodinného domu

Hrubá stavba řadového rodinného domu | foto: archiv autorky

Jaká je skutečná cena nového bydlení?

  • 42
Čtvrtý díl seriálu vyčíslí další náklady na pořízení nového domu. Je jedno, zda si pořizujete zrovna řadový rodinný dům, nebo nový byt. Developerské firmy si účtují kromě základní ceny ještě za další práce navíc. Kolik to všechno nakonec bude stát?

Článek je součástí seriálu Jsme mladí a nemáme kde bydlet, ve kterém pro vás sledujeme koupi nového rodinného domu v blízkosti Prahy. Poradíme vám, jak bydlení financovat, na co si dát při koupi pozor a další zajímavosti ohledně pořizování vlastního bydlení.

Když bylo jasné, že hypoteční úvěr je „v kapse“, obrovsky se mi ulevilo. Myslela jsem si, že tím mé nervy skončí. Ale namísto toho přišly nové.

Změna dispozice domu

I když se mi náš dům již od začátku moc líbil, našla jsem několik věcí, které mi nevyhovovaly. Myslím si, že na to, abyste váš dům úplně vychytali do posledního detailu, musíte předtím postavit minimálně dva jiné.

Dobrým řešením by bylo, kdyby se lidé mohli alespoň na týden přestěhovat do onoho vzorového domu a zjistit, co jim vlastně v praxi nevyhovuje. To bohužel nejde. Takže i já jsem smířena s tím, že se mi nepodaří úplně do detailů domyslet, jak by měl náš nový domov vypadat.

Hra s příčkami

V původním návrhu byly v přízemí zakresleny: zádveří, malá komora pod schodištěm, samostatný záchod a jedna velká místnost určená pro kuchyňský kout a obývací pokoj. Vzhledem k praktičnosti jsme chtěli mít i v přízemí alespoň sprchový kout. Je to dobré, když přijde návštěva, že se má kde umýt a nemusí narušovat vaše soukromí v prvním patře.

Praktické je to ale i v případě, kdy potřebujete urychleně něco umýt např. špinavého psa, boty apod. Nebudete s tím přece chodit přes celý dům. Proto jsme záchod rozšířili. Zkrátili jsme také nevyhovující příčku v kuchyni a posunuli dveře do zádveří.

V horním patře jsme si nechali vybudovat prostor na galerii pro vestavnou skříň a posunout příčku mezi ložnicí a pracovnou, jelikož by pracovna byla příliš velká. Za tyto úpravy příček jsme zaplatili bezmála 22 000,-. V této částce byla již započtena práce i materiál, grafický návrh a 10%, které si developer účtuje ke každému "nadstandardu".

Pokud plánujete v přízemí pracovnu, doporučuji s vlastním vchodem, aby příchozí také nenarušovali vaše domácí soukromí.

To, co není na venek vidět

Nejdražší jsou ty věci, které nejsou navenek vidět, ale bez kterých se nový dům neobejde. Hovořím o rozvodech elektřiny, plynu a vody. Vzhledem k rychlosti současné výstavby jsme museli okamžitě řešit koupelny, kuchyň a dveře. Rozvody se dělají téměř na začátku a ovlivňuje to každá z vyjmenovaných věcí. U dveří je třeba podotknout, že záleží na tom, jaké zárubně si do interiéru pořídíte. S obloukovými se musí počítat dopředu.

Dejte si pozor na standard a nadstandard. Pokud máte ve standardu napsány 2 zásuvky, je jedno, jestli s nimi budete nějak hýbat. Nemusíte za to platit. Za každou další zásuvku a spínač budete připlácet.

Velký problém nám dělala zmíněná elektřina. Ani jeden z nás se v tomto oboru nepohybujeme. Museli jsme si už předem rozmyslet, kam asi dáme který nábytek a podle toho zakreslovali jednotlivá světla a zásuvky. Podobné to bylo i u antény a přípravy na internet.

Dodnes nevíme, jak se k internetu připojíme, ale počítáme s bezdrátovým připojením. (Rozvody v kuchyni naplánujte jako my společně s kuchyňským studiem.) I tyto možnosti je třeba prokonzultovat jak s odborníkem, tak s člověkem z místního úřadu, který má přehled např. o tom, zda v místě nebude zavedena kabelová televize apod. Vícenáklady za rozvody elektřiny, vody a plynu činí necelých 19 000,- opět včetně práce, změny návrhu a provize developerovi.

Jak vzniká interiér

Mám ráda podhledy a moc jsem si je do nového domu přála. Bohužel mi bylo dopřáno jen částečného uspokojení v podobě kruhového podhledu v obýváku nad sedací soupravou. V koupelně nám podhled zatrhli, jelikož by mohlo dojít k narušení izolace. Stejným důvodem jsem byla odbyta v případě ložnice (konkrétně nad vestavnou skříní). Nakonec jsem to vyřešila následovně. Do koupelny přišlo zrcadlo ze zabudovaným světlem a v ložnici bude zřejmě skříň s bodovkami. Podhled v obývacím pokoji nás stál i s prací kolem 10 000,- Kč.

Vstupní dveře – pěkné ale hlavně bezpečné

Vstupní dveře jsme naštěstí už zaplatili. Když jsem si pročítala standardy, tak jsem netušila, že v základu jde o téměř celoprosklené dveře. Bylo nevyhnutelné si objednat nadstandard. Každé další se pohybují kolem 25 000,- Kč a po odečtení standardů nás to vyšlo na necelých 11 000,- korun.

Náklady na koupelny předčily mé nejhrůznější sny

Bohužel nemám pocit, že bychom si navymýšleli bůhvíco, i přesto faktura za koupelny a dlažby dosáhla sta tisíc bez započítané práce. Od této částky ještě ovšem nejsou odečteny „standardy“, takže počítám s výslednou částkou cca kolem 70 000,- i s prací. Koupelny se prodražily kvůli dlažbě.

Položení obkladů „nakoso“ stojí víc, než klasicky podélně. I při střídání jednotlivých barev obkladů se počítá za práci mírný poplatek.


Obzvláště v horní koupelně jsme zvolili střední cenovou kategorii. Další výdaje pohltily zařizovací předměty a sprchový kout, se kterým se ve standardu nepočítá. Jenom rohová vana nás stála 8647,- Kč. Do zařizovacích předmětů se zpravidla počítá záchod, prkénko, vana, sprchový kout (nožky, vanička, dveře), umyvadlo, vodovodní baterie, sifon, zrcadlo, galerka př. světlo a další vámi zvolený nábytek. S čím jsme u návrhu např. nepočítali, byly lišty, tmely, lepidlo apod. Jenom tyhle maličkosti stály 6170,- Kč.

Koupelny - náklady

obklady ve spodní koupelně                                             361,- Kč/m2
obklady v horní koupelně                                                 604,- Kč/m2
zařizovací předměty (spodní koupelna)                             19180,- Kč
zařizovací předměty (horní koupelna)                                36157,- Kč

Je třeba opět podotknout, že výsledná cena 102 861,- Kč je sice bez DPH a nezahrnuje v sobě ještě práci, ale obsahuje i dlažby v zádveří, na galerii v patře, v kuchyni a obklady za kuchyňskou linkou.

Ještě nám to spočítají!

Ještě však není všem fakturačním dnům konec. Čekáme na vyčíslení venkovní dlažby, kterou si chceme nechat rozšířit. Zatím počítáme s cca 5000,- korunami navíc (Jde o rozšíření dlažby o cca 5 m2).

Další položkou bude fasáda. Zatím váháme, zda si nechat dům klasicky bílý, což je zahrnuto v ceně standardu, anebo s odstínem třeba do meruňkova, kdy zaplatíme cca 10 000,- Kč navíc. Předzahrádku by to asi také chtělo zazdít nějakou slušivou zídkou, na tu ale bohužel zatím nebudou finance.