Jaká barva se nejlépe hodí do vašeho bytu?

  • 1
Odhaduje se, že lidé jsou schopni rozeznat přes sedm milionů barevných odstínů. Pro necelých osm tisíc z nich existuje název. Ale ať už chcete mít ložnici citronovou či vanilkovou, hlavně se v ní musíte cítit dobře.

Ať už se budete rozhodovat o barvě fasády domu, bytového nátěru nebo nábytku a doplňků, není dobré spoléhat jen na současné trendy. Důležitý je hlavně vlastní pocit z dané barvy a to, jak na člověka působí.

Vždy je lepší dát před výraznými barvami přednost těm neutrálním, běžným v přírodě, nebo jemným tónům. Tolik nedráždí, jsou uklidňující a většinou se tak rychle neomrzí. Použít výraznou barvu můžete spíše u doplňků nebo do vhodného kontrastu. Nemělo by jí však být příliš mnoho.

Psychologové často zdůrazňují, že význam barev má především kulturní kořeny. Existují národy, které rozlišují pouze tři barvy, nebo naopak desítky odstínů od jediné.

V různých částech světa jsou se stejnými rituály spojeny různé barvy, například v Číně je bílá považována za barvu smrti a smutku a pro slavnostní obřady se využívá hlavně červené a veselých barev.

Odstíny ovlivňují pocity
V interiéru je důležité vědět, že barvy dokážou změnit vnímání prostoru i subjektivní pocit tepla. Vyvarujte se proto barevných a tmavých stropů. Přirozené rozvrstvení barev vzhledem k orientaci prostoru je totiž takové, že dole má být tmavá barva a nahoře světlá.

Při obráceném pořadí mohou barvy vyvolávat pocit propasti. Tmavý strop lze použít jen v případě, že je vysoký a chcete jej opticky snížit. Pak využijte kontrastu se světlými stěnami.

Pocit tepla o tři až pět stupňů zvýšíte či snížíte výběrem teplého nebo studeného odstínu barvy. Místnosti na západ, kde bývá v létě příliš horko, osvěží chladnější barva stěn, pokoje na sever zase prosluníte teplejšími odstíny.

Teplé a světlé barvy ve směru shora podněcují dobrou náladu, ze stran oteplují a přibližují, zespodu místnost odlehčují. Studené a tmavé barvy působí shora hrozivě, ze strany studeně, zespoda těžce a stahují dolů.

Ve dne jiné než za umělého světla
Bytová architektka Silvie Tökölyová doplňuje, že velkou roli hraje také sytost barev. „Barvy malé sytosti dělají prostor barevně klidnější a vážnější. Zvyšováním sytosti docílíte oživení nálady. Světlé barvy působí radostně, tmavší důstojně, někdy i smutně.“

Při výběru odstínu barvy také zvažte, jaké máte v bytě osvětlení. Jinak působí barvy za denního světla a jinak při umělém osvětlení. Žárovky teplé barvy ještě více ohřejí, zářivky jim uberou na sytosti, proto jsou vhodné spíše pro chladné tóny - zvýrazní modrou a zelenou.

Žlutá fasáda je stálice
Barevné trendy v architektuře vznikají velmi složitým způsobem -barvíři z asociace International Color Autority se scházejí dvakrát ročně, aby sestavili paletu - barevnici.

Ta určuje, jaké barvy mohou ve světě uspět za dva až tři roky. Za paletu nejprve zaplatí výrobci přízí, poté látek a módních doplňků. Až nakonec trendy v módě ovlivní i architekturu a bytové doplňky.

V exteriérech v poslední době stále „letí“ spíše světlé, jemné a decentní odstíny, ale také kombinace více barev nebo více odstínů téže barvy. „K nejvyhledávanějším barvám fasád patří stále odstíny žluté, oranžové až okrové,“ tvrdí stavbyvedoucí Vítězslav Čadra.

„U kombinací více barev se na ostění oken nebo vstupy verand s oblibou využívá bílá.“ Podle něj jsou kombinace oproti minulosti odvážnější. Například šedá barva s tmavě červenou a stále častější syté barvy. Výrazně se mění také barevné přechody - zejména u panelových domů. „Přechody mezi barvami jsou mnohdy organičtější, s využitím oblouků, vlnovek a šikmých přechodů,“ dodává Čadra.

Podle architektky Silvie Tökölyové se v interiérech vychází nejen ze současných trendů, které se snaží docílit barevného sjednocení celého interiéru, ale hlavně z toho, co se člověku líbí.

Sedačky hlavně v červené
Celkovou atmosféru prostoru můžete ovlivnit také barevností nábytku. „U sedacích souprav v současné době dominuje červená barva, dále tóny smetanové, vanilkové, bílé a různé stupně šedé a hnědé,“ vypočítává architektka. „U nábytku potom bělený dub a dub tmavý mořený na vínovohnědý odstín wenge. Stále aktuální je příjemná teplá barva třešně.“

U jednotlivých kusů nábytku je možné i experimentovat s exotickými, ovšem o něco dražšími dřevinami - například středně hnědým ovangkolem, hnědě žíhaným zebranem či tmavě hnědým ebanem. „Ale to je spíš krátkodobá, trendová záležitost,“ uzavírá Silvie Tökölyová.

Kam s jakou barvou?

Bílá
Odděluje ostatní barevné skupiny od sebe neutrální plochou, oživuje a člení. Odráží světlo, opticky zvětšuje prostor a dodává mu vzdušnost. Je vhodná pro skladovací prostory a šatny.

Červená
Je vhodná na menší plochy v moderních interiérech. Velké plochy a syté odstíny mohou vyvolávat úzkost až agresivitu a rychle unavit oči.

Oranžová
Optimistická barva působí dominantně až okázale. Zateplí a rozjasní tmavé místnosti. Použijte ji do tmavých pokojů, jídelen a společenských místností.

Žlutá
Podporuje komunikaci, zateplí byt, pomáhá odstranit únavu, vyvolává chuť k jídlu a stimuluje myšlení. Hodí se do kuchyně, jídelny, pracovny, dětských pokojů, do prostor s malým množstvím slunečního svitu nebo na severní stranu bytu.

Zelená
Uklidňuje a pomáhá relaxovat. Hodí se do ložnic, pracoven a místností určených k odpočinku. Žlutozelené tóny vyvolávají pocity svěžesti a lehkosti, tóny do modra působí chladně.

Modrá až fialová
Sytě modrá na větší ploše působí těžce až pochmurně. Vhodné jsou kombinace modré s bílou - prostor se opticky zmenší, působí svěže a vytváří klidnou atmosféru. Hodí se do ložnic, koupelen a pracoven. Modrofialová až fialová je vhodná pro slavnostní interiéry.

Růžová
Rozšiřuje prostor a působí svěžím dojmem. Zklidňuje emoce, podporuje vnitřní čistotu. Hodí se do koupelen a do ložnic.

Černá a tmavé odstíny
Vyvarujte se jich - opticky zmenšují prostor a neodráží světlo. Hodí se na dekorační prvky, jako jsou polštáře a jednotlivé kusy sedacího nábytku.

JAKOU VYBRAT? Barvy do bytu volte především podle toho, jak na vás který odstín působí