Jak změnit panelákový byt k nepoznání

  • 19
I panelákový byt se dá předělat na pěkné bydlení. Dokonce k tomu není mnohdy potřeba ani hromada peněz. Postačí jen dobrý nápad a síla celý byt přestavět na modernější bydlení. Mnoho lidí ovšem nezná všechny nedostatky zastaralých panelákových bytů, a proto ani netuší, jak se dá celý byt změnit k nepoznání.

Článek je součástí nového seriálu o rekonstrukcích. 

Pokud chcete poradit i vy s dispozičním řešením vašeho bytu, můžete poslat plánek na e-mail a třeba právě vás projektant vybere a zdarma navrhne možnou úpravu vašeho bytu.

Dále čtěte:

Než začnete přestavovat byt - ZDE

Rekonstrukce bytu: jaká vás čekají úskalí?
ZDE

Uspořádání bytu: dodržujte zavedená pravidla. Vyplatí se to! ZDE

Obytné místnosti: jak je správně uspořádat - ZDE

Rekonstrukce koupelny a WC bez chyb - ZDE


Základní charakteristikou panelákového bytu je soustředění hygienického zázemí (WC a kopelny) a kuchyně okolo instalačního jádra, kde jsou soustředěny veškeré rozvody.

V převážné míře je toto jádro vyrobeno z umělých hmot a ustálila se pro něj přezdívka umakartové jádro. To je také nejčastějším důvodem rekonstrukce panelákového bytu.

Vzhledem k opravdu až neuvěřitelným dispozičním uspořádáním (vchod do kuchyně přes koupelnu ap.) je právě umakartové jádro první věcí, co se obyvatelé těchto bytů snaží změnit a zároveň si upravit dispozici bytu. Obojí lze s poměrně malými náklady úspěšně uskutečnit.

Úpravy bytů lze rozdělit v podstatě do dvou skupin:

1. Rekonstrukce bytového jádra
Přestavba bytového jádra, která spočívá v rozebrání stávajícího "umakartového" a jeho nahrazení novými příčkami. A to buď zděnými z lehkých materiálů (YTONG, HEBL ap.), anebo příčkami ze sádrokatonu na nosném rámu. Dále se musí vyměnit povrch podlahy (převážně se používá dlažba), instalovat nové rozvody vody a kanalizace s napojením na stávající stoupačky v jádru, udělat novou elektroinstalaci a nové prostory zařídit vanou, umyvadlem a dalšími doplňky.

Pozor, u koupelen je nutné použít vodovzdorný (zelený) sádrokarton!

2. Změna dispozičního uspořádání bytu
Rozsahem poměrně malými stavebními úpravami lze dosáhnout překvapivých výsledků. V převážné většině bytů jsou stávající dělící příčky provedeny z nenosných porobetonových panelů a lze je tedy snadno odstranit.

Spojením prostoru obývacího pokoje a kuchyně můžeme získat na panelový byt místnost o téměř neuvěřitelné ploše větší než 30 metrů čtverečních. Jinde je zase možné postavením nové příčky získat jeden pokoj navíc.

Velké rezervy pro nové dispoziční uspořádání skýtají zbytečně velké plochy předsíní a chodeb. Vhodným uspořádáním lze získat až 7 metrů čtverečních pro obytnou plochu na úkor komunikací v bytě. (Platí pro byty typu sídlišť Ďáblice, Jižní město ap.)

Pro provádění stavebních úprav a rekonstrukce bytu je vždy třeba mít projektovou dokumentaci vypracovanou autorizovaným projektantem a schválenou příslušným stavebním úřadem.

Uspořádání bytu má své zásady
Minimální velikost obývacího pokoje je stanovena normou vycházející z počtu členů rodiny. Pro jednoho obyvatele až dvoučlennou domácnost je minimem šestnáct metrů čtverečních, pro tří- až čtyřčlennou rodinu pak aspoň osmnáct metrů. A vícečlenná potřebuje aspoň dvacet metrů.

A jak je to v případě propojení? Optimální velikost obývací místnosti s kuchyňskou a jídelní částí je 30 a více metrů. Šířka by měla být alespoň 3,3 metru.

Ideálním řešením kuchyně je uspořádání do tvaru písmene U, jehož jednu stranu tvoří přípravná a mycí zóna, druhou varné centrum a třetí takzvaná odbytová zóna, která je otevřena do prostoru a zároveň opticky odděluje kuchyňskou a obytnou část.


Proměny panelákových bytů - ZDE

U vstupu do kuchyně by měl být skladovací prostor s lednicí a mrazákem. Vedle pak odkládací plochy a mycí zóna s dřezem, dále pracovní plocha pro přípravu jídla, varné centrum, plocha pro konečnou úpravu a servírování jídla. Pro takovou zónu je ideální místo pod barovým pultem.

Zvláštním a nyní moderním řešením je takzvaná ostrůvková kuchyň, kde střed kuchyně tvoří varné centrum a vše se odehrává kolem něj. Toto řešení však vyžaduje mnohem více prostoru a větší pozornost je třeba věnovat odvodu pachů z ostrůvkové digestoře.

Velikost místnosti s toaletou je minimálně 1250 x 900 mm u dveří otevíraných ven a 1450 x 900 mm u dveří otevíraných dovnitř. Velikost koupelny s vanou, umyvadlem a pračkou je minimálně 1600 x 2000 mm.

Bytová výstavba v 60. až 80. letech minulého století vycházela především z panelákových bytových domů tvořících větší či menší sídliště. V průběhu let se kvalita bytů přeci jen postupně zlepšovala, takže od neuvěřitelných (jak velikostně, dispozičně i použitými materiály) bytů z konce 50. a počátku 60. let (Prosek, Petřiny, Červený vrch ap.) přes sídliště Ďáblice, Jižní město, Stodůlky atd. až po novější jihozápadní město ap. nastala zejména po dispozičním uspořádání bytů poměrně velká kvalitativní změna.

Kuchyň v panelákovém bytě po celkové rekonstrukci.