Knihovna nabízí dostatek místa na vystavování hraček i na knížky

Knihovna nabízí dostatek místa na vystavování hraček i na knížky | foto: Prima

Jak zařídit v paneláku jeden pokoj pro čtyři kluky: inspirace z kasáren

  • 83
Jeden pokoj, v něm čtyři postele, čtyři skříňky a k tomu čtyři synové ve věku 6 až 13 let. Místnost byla tragická. Rodičům chyběly peníze i nápad, jak takový prostor zařídit. Designéři našli inspiraci v kasárnách.

Probouráním příčky mezi dvěma místnostmi vznikl v panelákovém bytě pokoj o velikosti skoro třicet metrů čtverečních. Rodičům se sem sice podařilo dostat čtyři postele, ale o pracovní stoly už se kluci museli dělit, na věci dostali jen dvě skříně, navíc každou jinou.

V místnosti ležely dva různé koberce, nábytek byl každý jiný

V místnosti ležely dva různé koberce a každý kus nábytku byl jiný

Pokud se má využít každý centimetr místa, bývá zpravidla nutné vyrobit nábytek na míru, který prostoru dokonale "padne". Ale ten přijde na desetitisíce.

Zlevnit zařízení však může dobrý nápad. To byl úkol pro designérský tým pořadu Jak se staví sen, konkrétně Tomáše Marxe a Davida Machače (Prima 21. června v 21:20).

Velká místnost vznikla propojením dvou menších pokojů

Velká místnost vznikla propojením dvou menších pokojů

Vrstva koberců hluk neutlumí

Každá návštěva hned poznala, že dětský pokoj tvořily původně dvě místnosti. Nejenže zde zbyla část dělící příčky, kterou rodiče nenechali vybourat celou, ale v každé polovině pokoje byl jiný nábytek, na podlaze zůstaly dva odlišné staré koberce.

Designéři pod nimi našli ještě jeden starší koberec a původní PVC. Teprve potom se objevil podkladový beton nestejné výšky. Podlahu tak bylo třeba vyrovnat a položit novou. Podobný "sendvič" tvořilo i několik vrstev tapet na stěnách.

Dvě skříně na věci čtyř dětí nestačily

Dvě skříně na věci čtyř dětí nestačily

Udržet pořádek v otevřených a prosklených policích nebylo jednoduché

Udržet pořádek v otevřených a prosklených policích nebylo jednoduché

Celkový chaos podpořilo zařízení místnosti starým, často zničeným nábytkem. Ten doplňovala spousta prosklených a volných polic plných hraček a dalších věcí, které děti rády shromažďují. A maminky nemají šanci je uklidit.

Naopak zcela chybělo volné místo na hraní, pracovní stoly na psaní úkolů, poddimenzované bylo i osvětlení.

Dětský pokoj před proměnou

Dětský pokoj před proměnou

Tapeta je nápadná, ale lze ji vyměnit

Stavební práce v tomto pokoji přišly skoro na padesát tisíc korun.Designéři nechali odstranit zbytek příčky, strhat tapety, udělat nové rozvody elektřiny a omítky. Vyrovnávala se také podlaha, aby byla po celé místnosti stejně vysoká.

Místo koberců dali autoři proměny Tomáš Marx a David Machač položit na podlahu marmoleum, na spodní části doplněné vrstvou korku. "Ta funguje jako hluková izolace, takže sousedé ze spodního bytu by si už neměli stěžovat, že děti dělají v pokoji hluk, jak se často stávalo," říká David Machač. Designérský tým vybral decentní kombinaci hnědé a béžové barvy.

Místnost je rozdělená na dvě zóny knihovnou

Místnost je rozdělená na dvě zóny knihovnou

Decentní je i výmalba stěn, barva nábytku a doplňků, kde se objevují bílá, šedá a bledě modrá. Na stěnách se střídají široké pruhy, které prostor opticky rozšiřují.

Pokoj přesto nepůsobí usedle. Dominuje mu na míru udělaná tapeta, která zabírá polovinu jedné stěny. "Je barevně výrazná, chlapci v tomto věku mají pravěké živočichy rádi a až se okouká, nebude problém ji vyměnit za něco jiného," konstatuje Tomáš Marx.

Na podlahu zvolili designéři marmoleum ve dvou barvách

Na podlahu zvolili designéři marmoleum ve dvou barvách

Tyranosaurus je hlavní ozdobou tapety

Tyranosaurus je hlavní ozdobou tapety

Dělicí příčku nahradila knihovna

Dětský pokoj se nově skládá ze dvou zón. Spací a úložná jsou oddělené knihovnou v místě bývalé příčky. Ta nabízí dostatek místa na knihy, hračky a další věci. U oken najdete pracovní část, stojí tady čtyři psací stoly.

Aby se všechno do pokoje vešlo, museli designéři zvolit na spaní dvě palandy. Každý z chlapců k nim dostal několik polštářků, které budou sloužit jako opěra zad a rukou při denním režimu, tedy když si zde některé z dětí bude chtít číst nebo se učit. A samozřejmě se hodí i na polštářové války.

Pokoj po proměně

Pokoj po proměně

Nábytek v místnosti je vyrobený na míru, proto se povedlo Tomáši Marxovi a Davidu Machačovi využít každý centimetr. Kromě velké knihovny navrhli vestavnou skříň a skřínku s menší hloubkou, která nebrání v přístupu k jednomu z oken.

Uvnitř jsou členěné tak, aby bylo vše čtyřikrát a každé z dětí mělo vyhrazený stejný úložný prostor. Dveře skříní jsou z poloviny zrcadlové, čímž se prostor opticky zvětší.Na zakázku jsou vyrobené i bleděmodré pracovní stoly. Designéři zvolili na nábytek odolné lamino.

Spací kout tvoří dvě palandy

Spací kout tvoří dvě palandy

Rozšířil se i počet světel a zásuvek v místnosti. Myslelo se i na to, že lampičky jsou třeba také u horních lůžek na palandě. Proto tam má každý z chlapců k dispozici dvouzásuvku.

Děti však při předání nejvíc ocenily právě palandy a množství polštářů, které nabízejí spoustu zábavy. Rodiče při "kontrolní" návštěvě po dvou týdnech chválili novou podlahu, sousedé si na hlučné děti za čtrnáct dnů nestěžovali ani jednou.

Vestavěná šatní skříň je navržená tak, aby měl uvnitř každý z chlapců stejný úložný prostor

Vestavěná šatní skříň je navržená tak, aby měl uvnitř každý z chlapců stejný úložný prostor

Náklady

stavební práce 44 900 Kč
podlaha 42 169 Kč
nábytek 42 112 Kč
osvětlení a dekorace 38 273 Kč

celkem 167 454 Kč