Malý byt příčky ještě zmenšují

Malý byt příčky ještě zmenšují - Architektka Barbora Škorpilová proměnila malý byt se dvěma místnostmi v činžovním domě tím, že celý prostor otevřela. Nový interiér nepůsobí tak stísněně. | foto: RAIFFEISEN STYL

Jak zařídit malý třípokojový byt

  • 32
Čtenářka si kupuje nový byt se svým přítelem. Je to poměrně malý třípokojový byt s kuchyňským koutem o rozloze 60 metrů čtverečních. Byt by se měl začít stavět v polovině tohoto roku, takže má mladý pár ještě šanci změnit si jeho dispozici či rozvody vody a elektřiny. Přesuny příček ale v plánu nejsou, spíše si přeje čtenářka poradit s rozmístěním nábytku.

Článek je součástí poradny
Jak zařídit byt

Součástí obývacího pokoje bude i kuchyňský kout. Protože je pokoj poměrně malý, musí se zařídit co nejúčelněji. V kuchyňském koutě si čtenářka přeje škříňky ve vícero řadách až ke stropu, protože zde není místo pro spížní skříň.

Čtenářka nemá jasno o barvě kuchyně. „Nejdříve se mi líbila lesklá červená, ale ta je náchylná k poškrábání. Dále mě napadla světle zelená, ale nevím. Určitě ne celobílou, nebo tmavou. Představovala bych si něco světlejšího a v moderním minimalistickém stylu,“ dodává.

Chtěla by i oddělit kuchyňský kout a obývací pokoj nejspíš úzkou stěnou, kde by mohly být vystavěné nějaké drobnosti.

„Také mě napadlo, že by se dal k této stěně přidělat skládací přídavný stůl, který by se dal využít při vaření, nebo jen tak k posezení. Nejsem si ovšem jista, zda se můj výmysl do stísněného prostoru vejde,“ napsala čtenářka.

V obývacím pokoji by měl zůstat starší třímístný gauč a dvě křesla – čtenářka by je ale chtěla potáhnout novou látkou, která by ladila s barvou kuchyně. Do pokoje by chtěla dát i stoleček a obrovskou stříbrnou televizi, která je i hodně hluboká – asi půl metru. K televizi potřebuje stolek. Dále by si představovala zajímavou poličku nad gaučem. Stůl ani židle s přítelem nemá.

„O nich ani nemám moc představu, ale chtěla bych něco moderního,“ napsala.
Kvůli nedostatku místa se čtenářka nejspíš nevyhne dalšímu polnicovému systému nad stolem.

Na zem by brala vyhřívanou podlahu bez radiátorů. „Ale to je asi drahé, takže nejspíš vyhraje běžná dřevěná podlaha,“ říká čtenářka.

Z pokojíčku bude zatím pracovna
Větší pokoj by čtenářka se svým přítelem chtěla nechat pro budoucí miminko. Dočasně by zde mohl být třeba uložen počítač a další věci, které člověk momentálně nepotřebuje.

Na zemi by si čtenářka představovala koberec, raději světlejší, aby se později hodil i do veselého dětského pokoje.

V ložnici bude postel s nebesy
Druhý, menší pokoj by měl být ložnicí. „Představovala bych si ji v romantickém stylu,“ napsal čtenářka. Podlaha by měla být dřevěná, tmavě hnědá. Postel – přímo naproti dveřím - ve stejném stylu, anebo kovová, chybět by ovšem neměla nebesa.

Noční stolky by měly být ve stejném stylu a za dveřmi vestavěná skříň. „Na stěnách bych chtěla bílou tapetu s nějakým hrubým vzorem. A přes nebesa bych si koupila nějakou pěknou látku…“

Vestavěná skříň by neměla chybět ani v předsíni.

Koupelna s velkým zrcadlem
Hned za dveřmi koupelny je oddělené místo na kotel a bojler, a pak i místo na pračku, umyvadlo a vanu. Umyvadlo by mělo být zapuštěné, nejlépe hranaté s deskou a mělo by zasahovat až nad pračku, aby se vytvořil velký odkládací prostor.

„Dále potřebujeme velké zrcadlo, aby ho mohli používat dva lidé, nejlépe takové to přilepené přímo na zeď, bez rámu. Potom nějaké poličky kolem zrcadla, nebo v prostoru pod odkládací deskou,“ napsala čtenářka.

Vana by mohla zůstat na svém místě, ale čtenářka by přidala ještě nějakou skládací zástěnu. A kvůli nedostatku místa také poličky u stropu.

Takto vypadá další vybraný byt. Jaký bude výsledek? To se dozvíte v pátek 5. května, kdy vám představíme úpravu bytu. Tu navrhne interiérová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Jak si zařídit byt. Na e-mailnebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo interiérové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.