Do jediné místnosti bylo nutné umísit kuchyň, ložnici, jídelnu i pracovnu, to...

Do jediné místnosti bylo nutné umísit kuchyň, ložnici, jídelnu i pracovnu, to vše včetně úložných prostor. | foto: Tomáš Dittrich

Jak vtěsnat kuchyň, jídelnu, ložnici i pracovnu do jednoho pokoje

Pražský byt 1+kk o rozloze 28 metrů čtverečních se proměnil k nepoznání. Ze zdevastovaného prostoru v cihlovém domě vznikl útulný minibyt určený k pronájmu. Stejně tak by však mohl sloužit jako startovní byt pro mladý pár či jednotlivce.

„Základem bylo vytvořit nové dispo­ziční řešení jedné místnosti s výhledem do dvora tak, aby se stala vyhovující pro bydlení. Dále si investor nepřál používat příliš drahé materiály a výrobky, protože byt má sloužit k pronájmu,“ popisuje za­dání architektka Lucie Mlýn­ková, autorka rekonstrukce.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Navrhla několik variant řešení prostoru. Majitelé si nakonec vybrali tu, v níž zůstaly původní místnosti určené pro koupelnu a WC na svém místě. Samotná koupelna však prošla dispoziční změnou: odstranila se původní vana, která ji téměř celou zabírala, a místo ní přišla na řadu sprcha. Do místnosti se tak vešlo i malé umyvadlo se skříňkou.

„Díky blízkosti stoupačky jsem nemusela použít sprchovou vaničku. Sprcha tak mohla být vytvořena pouze spádováním do odto­kového žlabu,“ popisuje postup Lucie Mlýnková.

Nábytek na míru a sdružování funkcí

Byt ovšem prošel i dalšími stavebními úpravami. Kompletně se vyměnila elektroinstalace, vodovodní a kanalizační připojovací potrubí, staré „wafky“ nahradilo nové vytápění plynovým kotlem. Vznik­lo tak bydlení odpovídající komfortu dnešní doby.

V obytné místnosti, která směřuje okny k jihovýchodu, kladla architektka důraz na maximum úložných prostor. Navrhla proto vestavné skříně po obou delších stranách místnosti. Do rohu pak umístila postel. Kromě místa ke spánku plní zároveň funkci pohovky.

V protějším koutě vytvořila kuchyni s ostrůvkem, který společně se dvěma židlemi slouží i ke stolo­vání. Součástí místnosti je také pracovní kout. Na jednu vestav­nou skříň navazuje pracovní stůl a na něj ještě skříňka pro te­levizi. V další z vestavných skříní se ukrývá kotel a pračka.

Barevné akcenty

„Veškerý nábytek jsem navrhla v bílé barvě, aby nezmenšoval už tak malý prostor. Pro oživení jsem na něj navrhla barevné prvky, které se opakují také v koupelně v podobě skříň­ky pod umyvadlem,“ vysvětluje svou koncepci architektka Mlýnková.

Bílé i barevné části kuchyně i skříní jsou vyrobené z lamina na míru truhlářem. Pouze skříňku v koupelně tvoří vzhledem k místní vlhkosti lakované MDF desky.

Z bytu oživeného barvami, který vznikal minulý rok po­stup­ně v průběhu tří měsíců, se tak dnes těší už jeho noví obyvatelé.

„V návrzích se vždy snažím o individuální přístup ke každému klientovi s ohledem na jeho konkrétní požadavky. Hledám řešení, která kombinují funkčnost s nadčasovým designem a nápaditým provedením. V tomto případě jsem zařizovala malý byt určený k pronajímání.“

Téměř veškerý nábytek vyrobil z lamina na míru truhlář.

Autorka

Ing. arch. Lucie Mlýnková, Atelier Spectrum

Po studiu na ČVUT v Praze absolvovala i roční stáž na vysoké škole Politecnico di Milano. Od roku 2008 se pak věnuje převážně rekonstrukcím a návrhům interiérů včetně jejich kompletní realizace.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.