Jídelní kout | foto: Ikea

Jak zařídit jídelnu, aby byla útulná i praktická?

  • 21
Samostatnou jídelnu má dnes jen minimum domácností. Doba mnohapokojových domů a bytů je dávno pryč, současný trend nahrává propojování prostorů. Také jídelna se proto obyčejně stává součástí jiné místnosti, a to buď kuchyně, nebo obýváku.

Nic nezkazíte, ani když jídelní stůl umístíte do prostoru mezi kuchyň a obývací pokoj. Budete tak mít blízko ke sporáku i k televizi.

Podle počtu lidí u stolu
Pokud to velikost bytu dovolí, určitě nechte pro jídelní kout dostatečné místo, a to podle počtu osob, které tam budou stolovat. Počítejte však i s návštěvami. Dominantou prostoru může být velký jídelní stůl.

Že je váš byt hodně malý? Nevadí. Čtyřčlenná rodina se pohodlně vejde i ke stolu 80 krát 120 centimetrů. „Nejmenší místo pro jednu osobu, totiž čítá 40 krát 60 centimetrů,“ vysvětluje architektka Svatava Kocychová z kanceláře K4 Architects & Engineers.

A když přijde návštěva? Stačí si pořídit rozkládací stůl s jednotlivými zasouvacími plochami či nastavitelnými sklopnými deskami.

Více lidí se vejde ke stolu kulatému. Děti se neotlučou o hrany a prostor nabude jiného rázu. Obvyklý průměr stolů bývá 105 nebo 120 centimetrů. A může mít klasicky čtyři nohy nebo jen jednu vprostřed desky ukotvenou v podstavci.

„K dostání jsou i jejich důmyslné varianty, které jednoduše zvětšíte přidáním výsečí,“ dává tip architektka Kocychová.

Do malých kuchyňských koutů se zase stále více prosazuje kromě rozkládacích stolů jen sklopná deska, ke které můžete využít klasické židle nebo ty barové. Nejlevnější jídelní stoly se dají pořídit již za 500 korun.

Velké rozkládací mohou přijít až na desetitisíce. Konkrétní cena se totiž odvíjí od velikosti, použitých materiálů a toho, zda jsou rozkládací.

Návrat k přírodním materiálům
Když jste vybrali typ a velikost stolu, zbývá ještě zvolit materiál. Co je vlastně moderní? Trendem je návrat k přírodním materiálům, k masivu nebo odlehčeným formám, tedy dýze.

Jídelní kout propojený s kuchyní

„Poptávka je po stolech z běleného dubu nebo dubu mořeného na tmavohnědou barvu. Používají se také dřeva jako javor a smrk,“ říká designér Jan Sedláček ze společnosti Dřevotvar Jablonné nad Orlicí. V módě stále zůstává i kombinace dřeva s ocelí nebo nerezem.

„Oproti dřívějšku nastává odklon od jídelních lavic, které v sobě skrývaly úložný prostor,“ vysvětluje Jan Sedláček. „Dnes vítězí jednoduchý design s kubickými tvary.“

Častým doplňkem jídelních stolů jsou v současné době praktické servírovací stolky. Zvětší se plocha pro servírování jídla a vyřeší se problém, kam s použitým nádobím během stolování. Jsou buď jednoduché, nebo s dalšími odkládacími plochami pod hlavní deskou.

Jídelní kout v jednom stylu
Také volbě židlí je třeba věnovat náležitou pozornost. Rozhodně by vždy měly mít opěradlo. Dřevěné a kovové by měly mít čalouněný alespoň sedák. Pokud ne, určitě si na ně pořiďte polštářky.

Zvláště pohodlné jsou čalouněné židle s vysokým opěradlem. Mohou být s ozdobným potahem, který jim dodá patřičnou originalitu. A jestli si potrpíte na formálnost, pak je můžete ozdobit zřasenou textilií. Jak na to?

Stačí mít dlouhý díl látky v šířce opěradla a sedačky. Ten se přehodí přes přední i zadní díl opěráku. Na oblibě získávají i šité potahy se suknicemi, které spadají i přes nohy židle. Takový potah můžete upevnit buď knoflíky, ozdobnými šňůrkami nebo stuhami. Pamatujte na to, že styl jídelního koutu by měl ladit se zbytkem interiéru.

 A to pokud jde o barvy i zařízení. Jestliže tedy máte kuchyň v selském stylu, měl by být takový i stůl a židle. K moderní kuchyňské lince se sklem a ocelí zase nezapomeňte na stejné materiály ani do jídelny. Barvy se do jídelního koutu hodí spíše tmavší, přesněji – tmavší tón téže barvy, kterou máte v obýváku či kuchyni.

,