Zakládání zahrady

Zakládání zahrady - Zakládání zahrady si můžete rozdělit do několika etap podle finančních a časových možností. | foto: www.ZahradaBrno.cz

Jak založit zahradu? Chce to jednotný styl

  • 11
Dům je konečně hotov, zbývá zahrada. Máte-li pocit, že teď už vás moc práce nečeká, nemusí to být pravda. Založení zahrady může být proces skoro tak složitý jako stavba domu.

Miroslav Vodička, majitel stavební firmy, vlastní dvě zahrady. Ta menší přiléhá k rodinnému domu ve staré zástavbě v Brně, ta velká se nachází u téměř dokončené novostavby v Moravských Knínicích u Brna.

„Přestože téměř pracuji v oboru, nechal jsem si obě navrhnout zahradním architektem,“ vzpomíná.

„Na té menší bylo třeba využít všechen prostor. Tu velkou bylo nutné navrhnout jako bezúdržbovou, aby připomínala spíše louku a plynule přecházela v les,“ popisuje Miroslav Vodička.

„S takovým zadáním by si laik neporadil. Zahrada od architekta je v jednom stylu a vše na sebe navazuje.“

Na internet nespoléhejte
Nejste-li zkušenými zahradníky a se založením zahrady si nevíte rady, můžete si najmout architekta nebo firmu, která poskytuje kompletní služby. Měli byste to však udělat s dostatečným předstihem, protože mohou mít zakázky nasmlouvané dlouho dopředu.

„Raději bych se spoléhal na doporučení kamaráda nebo známého, kontakty najdete samozřejmě i na internetu,“ radí Jiří Mařák ze sdružení Zahrada Brno.

Architekt připraví projekt - na počítači, nebo jej nakreslí v ruce. „Ten druhý je žádanější, protože působí lidštěji. Mnoho firem nabízí návrh zahrady zdarma, pokud se zakázka uskuteční. Kdo by měl zájem jen o návrh, zaplatí mezi deseti a třiceti tisíci korun,“ vysvětluje Jiří Mařák.

Pokud se vám přece jen nechce platit tolik peněz za architekta, můžete si návrh připravit sami a pouze ho konzultovat. „Ceny za poradenství jsou smluvní a záleží pouze na dohodě se zákazníkem,“ říká zahradník Jaroslav Štěpán. Obvykle se za konzultace platí mezi třemi a čtyřmi sty korun za hodinu.

Nezapomeňte na smlouvu
Odborník by si měl zahradu nejprve prohlédnout a pozemek zaměřit. Vyslechne si vaše požadavky a představy: Co od zahrady očekáváte? Jak často ji budete využívat a k čemu? Přejete si tam dětský koutek, jezírko na koupání, terasu s grilem?

Vypracuje návrh nebo více variant, z nichž si jednu vyberete. Pak se vytvoří kalkulace a dohodnou se termíny. Najímáte-li si firmu, sepíšete s ní smlouvu o dílo. Pokud jste oslovili architekta, uzavřete s ním smlouvu na projekt a se společností, s níž spolupracuje, pak ještě jednu na vytvoření zahrady.

Ve smlouvě musí být uveden termín, rozpočet s maximální cenou a záruční podmínky. „Pak máte garantovánu konečnou cenu a také jistotu, že vám budou na zahradu vysázeny objednané rostliny v oceněné velikosti,“ doplňuje Jiří Mařák ze sdružení Zahrada Brno.

Deset tisíc až nekonečno
Na kolik taková odborně navržená zahrada přijde? Záleží na její velikosti, tvaru pozemku, počtu a druhu vybraných rostlin, a také na firmě, která ji zakládá. Malá nenáročná zahrádka může přijít už na deset tisíc korun. Horní hranice je neomezená.

Například zahrada o velikosti 500 metrů čtverečních se dvěma jehličnatými a dvěma ovocnými stromy, jezírkem, živým plotem, zeleninovými a květinovými záhony: „Její cenu hodně ovlivní reliéf pozemku. Pokud bude spíše v rovině, trávník přijde na 12 až 15 tisíc korun, výsadba stromů, keřů a trvalek na 30 až 50 tisíc, zahradní jezírko o ploše 18 metrů čtverečních na 40 až 50 tisíc korun,“ vypočítává Jiří Mařák a pokračuje: „Metr listnatého živého plotu stojí 150 až 200 korun a ovocný strom 120 až 180 korun.“

Jenže to jsou jen rostliny. Pokud si na zahradu budete chtít pořídit třeba automatické zavlažování, připočtěte dalších 40 až 60 tisíc korun.

„Takže se vším všudy je to až 150 tisíc korun,“ uzavírá počty Jiří Mařák. Obdobnou variantu nabízí zahradník Jaroslav Štěpán: „Zahrada o výměře 500 metrů čtverečních s několika vzrostlými stromy, založením trávníku, listnatými živými ploty přijde na 50 tisíc korun. Přičemž je možné ji pořídit na splátky.“

Uvidí se za rok
Zahrada se zakládá vždy až po ukončení všech stavebních prací na domě. Hotové musí být i příjezdové cesty a chodníky. „Zamezí se tak zbytečným kolizím mezi zahradní firmou a stavebníky. Není nic příjemného, když po čerstvě založeném trávníku projede někdo s kolečkem betonu nebo vylije vápno do výsadby,“ říká Jaroslav Štěpán.

„Určité práce se dají provádět souběžně, například výsadba živých plotů či některých vzrostlých stromů.“

Většina lidí zakládá zahrady na jaře. Podle zahradní architektky Martiny Elefantové je však nejlepší dobou konec léta.

„Během srpna se dělají terénní úpravy, do poloviny září se seje trávník a během podzimu se vysazují keře a stromy.“ Záměr architekta by se měl projevit již druhý rok od založení zahrady, chyby v projektu se ukážou za tři až pět let.

Založit trávník je umění
Zakládání zahrady začíná většinou výsadbou vzrostlých stromů, následují menší dřeviny, pak se vytváří zahradní jezírko a skalky. „Výsadby se zasypou kůrou, říčními oblázky, případně jejich kombinací. Pod ně je vhodné položit netkanou textilii, aby tolik nerostl plevel,“ radí zahradník Štěpán.


Je výhodné, pokud jste si před stavbou domu schovali kvalitní ornici, sehnat ji totiž nebývá lehké. „Zeminu můžete upravit i půdními kondicionéry - přípravky, které obnovují zničenou půdní strukturu a rostliny pak lépe zakoření a rostou,“ doporučuje Jaroslav Štěpán.

Potom se zakládá trávník. Ten je možné buď jednoduše zasít, nebo položit jako koberec, což je mnohem dražší. Podle odborníků je lepší nechat založení trávníků na specializované firmě, neboť lidé při něm často chybují a náprava stojí hodně času a úsilí.

Co dneska „frčí“?
V jakém stylu si necháte zahradu navrhnout, by se mělo řídit především tím, zda se nachází u moderní vily, vesnického stavení či chaty. Velmi moderní jsou takzvané japonské zahrady nebo ty podle principů feng šuej - čínského učení o harmonii prostoru.

„Nejvíce lidí však žádá spíše funkčnost než architektonické styly,“ popisuje zkušenost Martina Elefantová. „Současným trendem jsou zahrady hodně blízké přírodě.“

Jaroslav Štěpán dodává, že mírně stoupá zájem i o zahrady „zkrášlené“ kameny. „Rozšiřuje se i počet těch, v nichž dominantu tvoří trvalky, skalničky a bylinkové záhony.“

Kolik zaplatíte

* vypracování projektu včetně technické zprávy - 4 až 10 % z ceny zahrady, při kompletní zakázce projekt většinou zdarma

* poradenství včetně ukázek zahrad na CD - 300 až 400 Kč/hod., zpravidla dohodou

* založení trávníku zasetím -30 až 60 Kč/m2

* založení trávníku travním kobercem o šíři 0,5 m -150 až 350 Kč/m2


Více o zahradě na www.ZahradaBrno.cz