Jak zajistit domu nadčasovost?

  • 71
Výstavba rodinných domů je dnes do jisté míry ovlivněna charakterem doby spoustou neutříděných informací, vzorů, prvků z různých míst a dob, rychle se rozšiřujícími novými stavebními materiály. Ten, kdo si chce postavit dům, nemá čas ani prostor zorientovat se v široké nabídce na trhu.

Stejně jako u jiných výrobků se i u staveb projevují prvky "módních hitů" a naopak prvky jakýchsi formálních i funkčních stálic.

Ovšem oproti jiným produktům je dům něco, co tu bude déle než běžný hit, často značně déle než my sami. Měl by sloužit našim dětem, vnukům, měl by skýtat životní prostor pro různé generace současně.

Navíc do jisté míry neslouží jen nám, kteří v něm bydlíme, ale i těm, kdo nás navštěvují, kdo chodí okolo - a tím se stává i problémem veřejným.

Pro všechny tyto důvody by měl být dům na jedné straně osobitý, charakteristický pro dané místo a dané lidi. Na straně druhé trochu univerzální a nadčasový, aby se v něm všichni členové rodiny, i ti budoucí, cítili dobře - v optimálním případě po celou dobu svých životů.

Z toho je zřejmé, že módní trendy, které se objeví a za pár let pominou, jsou pro tvarování domu nevhodné.

Dozvuky doby minulé
Jak však poznat, které prvky a trendy pominou a které přetrvají? Jak zajistit, aby dům, do něhož zpravidla vložíme celoživotní úspory a téměř vždy celoživotní odhodlání stavět, nebyl za pár let divný, zastaralý a možná i směšný?

Vdobách dřívějších to bylo mnohem jednodušší. Stavěly se domy prakticky stejné - shodnou technologií a ze stejných, léty vyzkoušených materiálů. Bylo to dáno nedostatkem informací a inspirace odjinud, ale také v značně omezenou dostupností materiálů i technologií. Jen tu a tam nějaký stavitel něco málo podle vlastní zkušenosti vylepšil.

Dnes máme k dispozici vše; je to jen otázka peněz. A tak se často snažíme do domu investovat tolik, na co máme. A pokud na to přece jen tak úplně nemáme, zpravidla použijeme úspornější řešení, bohužel často na úkor kvality, nikoli však pestrosti prvků a forem.

Možná je to i odezva na omezení z dob nedávných - odmítáme vše, co je jednoduché, hranaté (paneláků a krychlovitých domků máme všichni plné zuby), co má obyčejná obdélníková okna, a preferujeme cokoli, co je přesným opakem.

Výsledek je často nedobrý a nejspíš nebude vyhovovat ani našim dětem. Pokud vůbec budou chtít v takovém domě bydlet, vynaloží znovu obrovské prostředky a úsilí ne na to, aby dům renovovali, ale aby jej kompletně přestavěli.

Inspirace odjinud
Jak tedy zvolit správně a nenechat se ovlivnit svým zatížením minulou dobou, mnohostí nápadů, které se nám mnohdy vnucují ze stran katalogů, z filmů, a my už pak sami nevíme, co se nám líbí víc? A tak chceme pro jistotu vše.

Není možno určit, která forma či tvar jsou dobré a které ne. Nelze taktéž jednoznačně říct, že kupříkladu dřevěné obklady jsou vždy dobré, oblouky vždy špatné a podobně. Téměř každý prvek i materiál může v kombinaci s ostatními působit příznivě, zatímco v kombinaci s jinými nevkusně.

Myslím však, že lze využít snadné dostupnosti informací ku prospěchu věci: než začneme uvažovat o tom, co bychom v domě chtěli, jaké požadavky architektovi předneseme, podívejme se, jak se staví jinde, jak opravdu vypadají evropské domy, jak bydlí lidé v zemích, které mají stavební a architektonickou tradici a kde se žádné revoluce nedějí.

Zjistíme, že vesměs jsou rodinné domy střídmé, vyvážené, působí především dojmem klidu domova. A teprve až si opravdu zřetelně uvědomíme, co potřebujeme, co se nám skutečně líbí a bude se nám líbit i za dvacet třicet let, zvolme dobrého architekta, nejlépe podle jeho již uskutečněných prací. Spolu s ním vypracujme projekt domu, který splňuje veškeré požadavky včetně cenových.

Lze pochopitelně zvolit i dům katalogový. I zde se již místy dají nalézt dobré domy, ač jsem takových dosud viděla jen několik. Pamatujme však, že dům z katalogu je vždy víceméně pro každého, a tím do jisté míry pro nikoho zvlášť. V jistém smyslu je to jiného druhu "panelákový byt", ač samostatný a větší.

I když se nakonec rozhodneme pro typ nebo pro individuální dům na míru, pamatujme, že je to věc složitá a časově náročná. Jen výjimečně lze na základě slibů typu "dnes se rozhodnete - do Vánoc bydlíte" získat bydlení ke své spokojenosti. 

Barbara Potyszová


O architektce
Ing. arch. Barbara Potyszová (1967)


Absolventka VUT Brno FAST 1989 (stavební inženýrka), 1995 Polytechnika Krakov, Fakulta architektury, několik let magisterského studia FA ČVUT, 1989-1990 projektantka stavební společnosti Stavoprojekt Ostrava, ateliér Havířov, 1990-1994 projektantka u Ing. arch. Josefa Kiszky, od roku 1994 samostatná praxe - ateliér ARKISS - Ing. arch. Kiszka, Ing. arch. Potyszová. Členka dozorčí rady ČKA. Ateliér zpracovává architektonické, urbanistické a interiérové projekty - interiéry, rodinné domy, školy, kulturní zařízení, regulační plány. V roce 1996 Grand Prix Obce architektů v kategorii novostavba za projekt Gymnázium Orlová.

 

Rodinný dům v Životicích je moderní stavba, avšak dá se o ní říci, že je nadčasová. I když je na něm použita řada moderních prvků, jako celek působí kompaktně a zapadá do okolí.

Rodinný dům v Životicích je moderní stavba, avšak dá se o ní říci, že je nadčasová. I když je na něm použita řada moderních prvků, jako celek působí kompaktně a zapadá do okolí.

Rodinný dům v Životicích je moderní stavba, avšak dá se o ní říci, že je nadčasová. I když je na něm použita řada moderních prvků, jako celek působí kompaktně a zapadá do okolí.

Rodinný dům v Životicích je moderní stavba, avšak dá se o ní říci, že je nadčasová. I když je na něm použita řada moderních prvků, jako celek působí kompaktně a zapadá do okolí.