Velká posuvná eurookna i bílé trámy byt výrazně zvětšily

Velká posuvná eurookna i bílé trámy byt výrazně zvětšily | foto: Dalibor Puchta

Jak z půdy vznikne chalupa a pak půdní byt

  • 15
Tmavé trámy, dřevěná podlaha. Prostě "chalupa na půdě". Když se před časem do tohoto bytu, který vznikl na půdě starého činžáku asi před 15 lety, nastěhovali mladí manželé, mohli proto začít rovnou s rekonstrukcí.
Většina půdních bytů se staví přímo na míru majiteli či nájemci. V tomto bytě to bylo poněkud jinak. Majitelé pražského secesního činžáku se rozhodli nechat vybudovat na půdě byt.

Zájemce o rekonstrukci se našel snadno, za nízký nájem mohl byt v pátém podlaží užívat deset let. Pak si pořídil jiné bydlení a na půdu přišel mladý pár.

Pódium s knhovnou a kuchyní vzniklo kvůli vaznému trámu, který enbylo možné odstranit

Pódium s knihovnou a kuchyní vzniklo kvůli vaznému trámu, který nebylo možné odstranit

Zajímavý a příjemný prostor s plochou necelých 70 metrů čtverečních měl však řadu chyb, které se noví majitelé snaží postupně napravovat. Hodně práce je ještě čeká, přesto si lze na jejich postupných úpravách ukázat, na co by si měl dát pozor každý, kdo chce v obdobném prostoru bydlet.

V půdních bytech je totiž třeba vyřešit především vzhled trámů, okna, úložné prostory, tepelnou izolaci i zařízení. Zpravidla se doporučuje  kombinovat staré a nové kusy s věcmi vyrobenými na míru.

Tmavé trámy musí zmizet

"Je tu řada nosných trámů, které nelze odstranit. Prostor na nás proto působil spíš jako venkovská chalupa než půda v secesním domě," vysvětluje první dojmy Klára. "Začali jsme proto přebroušením a natřením prkenné podlahy a pak hned natřením trámů na bílo."

Krokve byly natřeny na bílo, aby se opticky odlehčil prostor

Krokve byly natřeny na bílo, aby se opticky odlehčil prostor

Tmavé trámy, byť k půdám patří, jsou totiž vhodné pouze tam, kde se objevují vysoké stropy kolem čtyř a více metrů. V kombinaci s bílou výmalbou strop příjemně sníží. Ovšem v půdních bytech s klasickou výškou vyvolávají pocit, že na vás strop téměř padá.

Jejich zakrytí sádrokartonem, které se bohužel často používá, však zcela potlačí charakter půdního bytu, tedy to, co se tak cení a čím se odlišuje od běžného bytu.

"Vyrostla jsem v rodinném domku, kde byly všechny místnosti zcela pravidelné. Tady je prostor zcela jiný, kompaktní. To mi vyhovuje," říká majitelka.

Vazné trámy na podlaze musely ovšem zůstat. Jejich překračování nebývá však nic pohodlného. Proto v obývací části vzniklo pódium, na němž se našlo místo i pro malou kuchyňku (osvětluje ji malé střešní okno, jímž mizí i odér z vaření ).

Schůdek nahradil kus trámu z masivního dřeva, podobně se vyřešil vstup do koupelny.

Dřevěnou podlahu stačilo po 15 letech používání přebrousit

Dřevěnou podlahu stačilo po 15 letech používání přebrousit

Střešní terasa je ideální

Původní balkonovou sestavu  - svislé třídílné okno a klasické dveře – mladý pár nahradil posuvnými dřevěnými eurookny, která skvěle propojila obytnou část se střešní terasou, orientovanou na jižní stranu. Tu si užívá i kočičí krasavice, která před námi raději utekla pod rozkládací pohovku.

"V létě bývá v pokoji opravdu teplo, takže na terase trávíme spoustu času. Máme tu i gril, takže nemusíme vařit uvnitř. Pro posezení s přáteli je to ideální," prohlašuje Klára, která se těší na přestavbu malé kuchyňky. I ta totiž patří k původnímu vybavení.

Aby do místnosti nesálalo zbytečně teplo z dlažby, jež bohužel skvěle akumuluje sluneční paprsky, byla na podlahu terasy použita prkna z odolného dřeva – tedy podle prodejce. Přes pravidelnou údržbu – dvakrát ročně je majitelé natírají – na nich ostré slunce a déšť ovšem zanechávají stopy.

Střešní trasa se využívá zejména v létě

Střešní trasa se využívá zejména v létě

Osvětlení svislými okny se však skvěle osvědčilo. Architekti je vřele doporučují. Jen tak totiž uvidíte opravdu exteriér, sníží se i prostup tepla do místnosti. Střešní okna proto najdete v bytě pouze v kuchyňce a pak v pracovně a ložnici. Tady tolik nevadí, jde totiž o severní stranu.

Úložné prostory na míru

Romantický zákoutí, nepravidelné úhly a šikminy působí idylicky jen do okamžiku, než zjistíte, že do bytu nelze postavit skříň. Není-li prostor na šatnu, bývá úložný prostor hodně obtížné vyřešit.

Optické hrátky - vlevo odraz ve dveřích skříně, vpravo pohled do ložnice

Optické hrátky - vlevo odraz ve dveřích skříně, vpravo pohled do ložnice

V tomto případě byla umístěna jedna vestavná skříň vyrobená na míru do malé pracovny, druhá pak do chodby k pokojům.

Tady, v úzkém prostoru, lze jen pochválit použití zrcadla na čelních plochách dveří – samozřejmě posuvných – protože se chodba opticky výrazně zvětšila. V pracovně postačily dveře bílé, opět v posuvném provedení.

Ale ne všechny věci je třeba skrývat. Vestavěné police na knihy nechal vytvořit již předchozí majitel, jenže – jak jinak -  v tmavě hnědém provedení. Bílá barva jim prospěla.

Protože má Klára ráda různé doplňky, vázy i sklo od severských designérů, nechala na zeď vyrobit sádrové police, kam se kočičí slečna nedostane – a tak nic ani nerozbije.

Malá pracovna slouží zároveň jako šatna

Malá pracovna slouží zároveň jako šatna

Krb není jen na ozdobu

Původní komín byl bohužel zaslepený již před lety, pro krb se musel postavit nový. "Místo na televizi se díváme raději do plamenů, hlavně na podzim. Vytápění elektrickými přímotopy není tak příjemné jako třeba plynem, v krbu proto topíme občas i kvůli teplu," říká Klára.

Topení elektrickým proudem lze zvládnout jen díky dobré tepelné izolaci, ale přesto se občasné vady na kráse najdou. Krb je vyřešil. Náklady na něj se rozhodně vyplatily a nebyly ani příliš vysoké – vedle komínu postačila krbová vložka a pár dlaždic před krb.

Vybavení bytu je také minimální, ale zcela dostačuje. "Mám ráda, když se míchají styly. Proto tu vidíte věci z Ikey, skříně Indeco nebo starou jídelní sestavu, k níž máme takřka rodinný vztah," popisuje majitelka.

K půdě patří krb

K půdě patří krb

K půdám ve starých domech stylové kusy nábytku prostě patří. Můžete mít totiž pocit, že tu jsou již dávno, a vytvářejí tak nezbytného genia loci. S novými věcmi a doplňky se sžívají naprosto bez problémů.

Třeba s červenými plastovými "řasami" z Vitry, z nichž lze vytvářet netradiční závěsy nebo je použít jako dekoraci na stěnu.  V tomto případě oživují zeď nad červenou pohovkou a navíc zakrývají nepříliš kvalitní štuky.

Byt prochází proměnou postupně, majitelé si "osahávají",  co opravdu potřebují. Teď je čeká hodně náročný úkol, a to i finančně – rekonstrukce koupelny. Její morální, ale už i fyzické opotřebení jim hodně vadí, ale všechno nelze stihnout najednou. Až bude hygienické zázemí hotové, možná se přijdeme podívat.

Místo ploché televize tu najdete jen veselý obraz na zdi

Místo ploché televize tu najdete jen veselý obraz na zdi