Jak vybrat sprchový kout

  • 12
Větší, větší a ještě větší... i tak by šly stručně charakterizovat novinky, které přinesl letošní rok do nabídky sprchových koutů a vaniček. Zatímco ještě před dvěma třemi lety se považoval metrový kout za obrovský luxus, dnes už si lze dopřát vaničky s rozměry 150 x 150 nebo 75 x 170 cm, tedy o velikosti standardní panelákové koupelny.

Zvětšování se však netýká pouze rozměrů. Na trhu se mimo trendů superplochých vaniček objevují i modely s větší hloubkou.

Firmy tak vyslyšely požadavky těch, kteří chtějí kombinovat rychlé sprchování dospělých a koupání malých dětí. Větší je i nabídka materiálů, ze kterých se vaničky vyrábějí.

Když se dva perou...
Akrylátová, nebo ocelová? Toto rozhodnutí čekalo před nákupem sprchové vaničky na každého zákazníka. V obchodech a koupelnových studiích ale najdete i další materiály. Jde například o takzvaný umělý kámen, který nabízí například společnost Hüppe už deset let.

Lité vaničky, vyrobené z 93 % z rozemletého dolomitu (zbytek tvoří polyesterové pryskyřice) nyní uvádí na trh také společnost Ravak. Výrobce tvrdí, že je charakterizují stejné vlastnosti, jako má například mramor nebo žula. Jsou velice pevné a stabilní, nepruží. K výhodám patří i nízká výška - tři centimetry.

 Vaničku lze osadit do cementového lože, a zabudovat ji tak přímo do podlahy, aby tvořila s dlažbou jednu rovinu. Vypadá to nejen efektně, ale toto řešení ocení i lidé s horší pohyblivostí. Vaničky jsou vybaveny speciální povrchovou úpravou, která snižuje riziko úrazu a zvyšuje bezpečnost při sprchování.

Tomuto materiálu však lze vytknout jednu chybu, která se však brzy stává předností, a to vysokou hmotnost. Vanička váží kolem 30 kg, což ztíží její osazení. Při samotném používání v následujících letech je však její hmotnost výhodná, protože zajišťuje stabilitu vaničky i vaši.

K dalším kladům umělého kamene patří například to, že výborně tlumí hluk padající vody. Tyto vaničky vás přijdou podle velikosti a tvaru na 6 až 10 000 Kč.

Na výběr však máte i další materiály. Desetiletí prověřila vaničky ocelové se smaltovaným povrchem. Smaltu patří na desetistupňové stupnici tvrdosti sedmá příčka. Nepoškrábete ho hřebíkem, odolá chemickým i čisticím prostředkům, na okraj vaničky si můžete před sprchováním odložit cigaretu.

Tvrdost však má i nevýhodu - smalt se může odštípnout - stačí, aby vám do sprchy upadl skleněný flakón od parfému.

Kvalita smaltovaného povrchu i celé vaničky závisí na tloušťce stěn, která se může značně lišit. U značkových výrobků bývá uvedena, u no-name vaniček v hobbymarketech ji budete hledat nejspíš marně.

Obecně platí, že nejlepší typy mají tloušťku stěn 3,5 mm, kde 2,9 mm tvoří ocelový základ a 0,6 mm připadá na vrstvu smaltu. Takové výrobky lépe odolávají všem mechanickým poškozením, ale také platí, že čím je stěna silnější, tím má větší stabilitu.

Smaltové vaničky - na rozdíl od ostatních materiálů - lze speciálně upravit, aby se jejich povrch stal "samočisticí". Voda, zbytky špíny a vodního kamene z vaničky jednoduše odtečou samy. Pár minut denně, které byste museli věnovat úklidu, tak lze využít mnohem smysluplněji.

Za posledních patnáct let si na trhu i v českých koupelnách našly své místo také akrylátové vaničky. Akrylát se mnohem jednodušeji tvaruje než smalt. Oproti prvním výrobkům na trhu se ty současné vyznačují mnohem vyšší pevností. Základ tvoří polyuretanová pěna se skelným vláknem, které pokrývá vrstva akrylátu.

U vaniček to zpravidla bývá šest milimetrů. I přes dokonalejší postupy výroby ale akrylát stále zůstává náchylný k poškrábání. Proto nesmíte k mytí používat čisticí písky a jen těžko tady budete mýt tlapky svému psíkovi. Poškodit ho mohou i vysoké teploty stejně jako již zmiňovaný padající flakón od parfému.

A aby byl výčet kompletní - vyrábějí se i vaničky čistě keramické nebo žulové.

Desatero pro váš výběr

1. Minimální rozměr, který zaručí pohodlné sprchování, je 80 x 80 cm.

2. Máte-li dost prostoru, volte vaničku větší. K dostání jsou i rozměry 140 x 100 a 150 x 150 cm.

3. Vybírat můžete z mnoha pravidelných i atypických tvarů.

4. Důležitý je materiál: ocel s vrstvou smaltu, akrylát, stále oblíbenější umělý kámen, ale také žula, keramika a podobně.

5. Móda upřednostňuje vaničky s minimální výškou, které se instalují do roviny s podlahou - dobře vypadají, ale také zjednodušují vstup do sprchy.

6. Hluboká vanička naopak dobře poslouží ke sprchování dospělých a koupání dětí.

7. U vyšších vaniček existují dvě varianty zakrytí nepěkné boční části - můžete je nechat obložit jako zbytek koupelny nebo koupit boční panel ze stejného materiálu, jako je vanička.

8. Při instalaci je nutné dodržovat pokyny výrobce, případně volit firmu výrobcem proškolenou.

9. Vaničky lze opatřit speciální protišpinicí, ale také protiskluzovou vrstvou.

10. Vždy kupujte výrobky od konkrétních firem, u kterých je uvedena tloušťka stěn, na níž také závisí délka záruční doby.

Další informace k tématu najdete v Living Koupelna 3/2005

Komu nevadí vzdát se koupele ve vaně, sprchovým koutem ušetří hodně místa.

Sprchový kout

Rohový sprchový kout.

Sprchový kout, který má jednokřídlové dveře.

Koupelna v neutrálních je stále moderní.

Sprchový kout

Sprchový kout


Témata: Hluk, luxus, Ravak, trh