Koupelnový nábytek

Koupelnový nábytek si vybírejte především podle materiálu, ze kterého je vyroben. | foto: Siko koupelny

Jak vybrat koupelnový nábytek? Pozor na materiál

  • 1
Možná stavíte a čeká vás zařizování koupelny. Jaké materiály se nejlépe hodí pro koupelnový nábytek, aby dlouho vydržel pěkný a funkční? Koupelnový nábytek obecně nijak zvlášť nevybočuje z řady materiálů, které se používají i pro nábytek do jiných místností v domě. Samozřejmě za předpokladu, že jsou tyto materiály vhodně povrchově upraveny.

I zde se kombinují různé druhy a barevná provedení – kov, plast, sklo, corian, laminované a dýhované desky, masivní dřevo apod.

Nejdůležitější je ochrana proti vlhkosti, zejména proti „stojaté vodě“ na podlaze.

Ochrana spodních skříněk před takovou vlhkostí se jednoduše řeší například vysokými plastovými nebo nerezovými nožičkami a soklíky nejrůznějších tvarů a provedení, nebo zavěšením spodních skříněk na stěnu.

Korpusy se nejčastěji vyrábějí z laminované nebo dýhované dřevotřísky (snadno se opracovává, je levná, na korpus naprosto dostačující).

Čelní viditelné plochy (dvířka) se vyrábějí i z kvalitnějších a dražších materiálů jako je třeba takzvaná MDF deska, biodeska nebo masivní dřevo (oblíbené jsou zejména javor, buk, třešeň, dub, olše, ořech, z exotických dřevin jsou to teak, wenge, zebrano), bývají lakované transparentním lakem nebo krycí nátěrovou hmotou nejčastěji v bílé barvě v lesklém nebo matném provedení.

Čím lesklejší povrch, tím náročnější údržba, na lesklém povrchu je velmi dobře vidět každá šmouha, otisk či škrábanec.

Čelní plochy se často kombinují například se skleněnými výplněmi, oblíbené je zejména pískované sklo, také nerezové kovy, alox apod. Korpus i viditelné plochy lze vyrobit i v libovolném barevném provedení dle barevnice RAL, použitým  materiálem je nosná MDF deska a PUR nátěrová hmota. Solidní firma vyrobí takový nábytek na zakázku (počítejte s příplatkem).

Jaké mají vlastnosti

Biodeska
Vícevrstvá deska, která má vysoký modul ohybu i v příčném směru, rozměrová stálost je vyšší než u tzvaných spárovek, cena bývá i nižší. Povrch tvoří velmi kvalitní a kompaktní dřevěnou plochu, podobně jako dýha. Tato třívrstvá lepená deska se skládá ze tří vzájemně na sebe lepených vrstev.

Vnější vrstvy jsou vyrobeny z lamel slepovaných po délce ve kvalitě "A" a kvalitě "B". Středová vrstva je slepena z lamel, které jsou  na sebe průběžně podélně napojeny. Všechny tři vrstvy jsou broušeny na požadovanou tloušťku a následně slepeny v jeden celek. Středová vrstva se lepí příčně pod úhlem 90° proti vrchním vrstvám, čímž se docílí stálosti desek a tím menšího kroucení než u spárovek.

Laminované desky
Skládají se z nosné středové desky, kterou je většinou DTD (dřevotříska), a dekorativních krycích papírů (v několika vrstvách) napuštěných syntetickou pryskyřicí, která je po vytvrzení velmi tvrdá. Jednotlivé vrstvy se vzájemně spojují lisováním za vysokých teplot.

Mohou mít hladký nebo plasticky strukturovaný povrch imitující strukturu dřeva – v závislosti na struktuře plechu použitého při lisování. Vyrábí se několik desítek barevných a dřevo imitujících variant.

MDF deska – Medium Density Fiberboard - polotvrdá dřevovláknitá deska
Velmi kvalitní, homogenní deska s jemnou strukturou v celém průřezu. Nachází uplatnění zejména tam, kde je třeba kvalitně frézovat hrany a plochy a dokončovat povrch krycími barvami nebo foliemi.

Technistone
Konglomerovaný kámen, z kterého se vyrábí několik druhů materiálů používaných na obklady, dlažby, desky, koupelnový nábytek atd. Obsahuje více než 90 % přírodních surovin – žul, křemičitých písků.

Směs je dobarvena barevnými pigmenty a jako pojivo se používá polyesterová pryskyřice. Na povrchu je možné docílit lesku, podlesku nebo tryskaného povrchu.

Corian
Neporézní materiál s hladkou plochou, který lze řezat, frézovat, brousit, lepit. Vyrábí se v několika desítkách barev a textur. Kvalitní výrobu, zpracování a montáž nábytku z tohoto materiálu zvládnou jen autorizovaní zpracovatelé. S oblibou s ním pracují designéři, díky jeho neomezené tvarovatelnosti.

Dokončování laky a krycími barvami
Pro povrchovou úpravu koupelnového nábytku se používají zejména PUR (polyuretanové) laky a barvy. Nanáší se v několika vrstvách. Vykazují z dostupných nátěrových hmot nejlepší vlastnosti. Na výběr je nepřeberné množství barev (dle barevnice RAL) v lesklém, polomatném nebo matném provedení.

Další informace najdete v Living Koupelně 4/2005