Jak vybrat baterie do koupelny

Podle jednoho encyklopedického slovníku se za vodovodní armaturou neboli baterií skrývá pomocné a ovládací zařízení potrubních rozvodů tekutin. Prostě „něco“, s jehož pomocí si pouštíte a zastavujete vodu. Rozdělení vodovodních baterií není až tak složité: existují umyvadlové, sprchové, vanové a bidetové.

Dále je můžete dělit na nástěnné (jsou umístěny na omítku neboli nadomítkové), stojánkové (instalují se přímo na umyvadlo, vanu a podobně) a podomítkové, u nichž se technika schová za obklad.

Ve starých domech se můžete setkat i s bateriemi, kde se jako těsnící prvek používá mosazný nebo plastový vršek s gumou dosedající na mosazné sedlo. Toto gumové těsnění se časem opotřebuje a baterie kape.

Rozteč je důležitá
Vodovodní baterie se vyrábějí ve dvou rozměrech – 100 mm nebo 150 mm, které jsou shodné s roztečí armaturových přípojek (výstupy rozvodů ze zdi). V Evropě se užívá více rozteč 150 mm, rozteč 100 mm se už pokládá za přežitek.

Při rekonstrukci koupelny může být řešením redukce, která sice umožní montáž, ale vzhledově nepůsobí vždycky dokonale.

Trend? Pákové baterie! Nabízejí totiž bezproblémové ovládání i údržbu. Systém směšování zabezpečuje keramické těsnění – kartuš. Jde o zabroušené a vzájemně se překrývající keramické destičky s otvory. Jejich pohybem se mění teplota a množství vody.

V případě, že není tlak teplé a studené vody stejný, může docházet k nerovnoměrné změně teploty při pohybu páky, potom se mění pouze množství vody.

Na našem trhu se nejvíce prodávají baterie s kartuší o průměru 35 mm. Funkčnost, komfort a životnost baterie závisí nejvíce právě na její kvalitě. Komfort baterie dává velikost úhlu otáčení pákou.

Čím větší je úhel, tím snadněji a přesněji můžete nastavit teplotu vody. Kvalitní baterie se vyznačují tichým chodem a dokonalou těsností, tudíž nepotřebují dlouhodobě téměř žádnou provozní údržbu.

Nabízejí totiž jako standard i takzvaný omezovač průtoku, pomocí něhož je možné mechanicky omezit maximální průtok vody přímo v kartuši. Mohou mít také omezovač teploty, který slouží k mechanickému zmenšení úhlu otočení páky. Výhoda? Neopaříte se vy, ale ani vaše dítě nebo babička, kterou už ruce tolik neposlouchají.

Jak ušetřit za vodu
Nejsnadnější obsluhu i největší úsporu za vodu nabízejí termostatické baterie. Proto jsou optimálním řešením ke sprchám a vanám.

Při ovládání termostatu si nejprve zvolíte na stupnici požadovanou teplotu a nastavíte vyhovující průtok (intenzitu). Termostat si pomocí termo-prvku automaticky upraví průtok teplé a studené vody (termoprvkem, jež mísí vodu, se nazývá mechanika pracující na principu tepelné roztažnosti speciálních materiálů).

Za doporučenou a také bezpečnou se pokládá nastavení baterie na 38° C. Tuto teplotu můžete samozřejmě podle potřeby měnit, protože však musíte odjistit pojistku, pak nastavit požadovanou teplotu a poté pustit vodu (a všichni dnes spěchají!), neobjevují se termostatické baterie příliš často u umyvadel, kde se mění potřeba na teplotu vody s každým uživatelem i použitím. Ideální je ovšem u sprchových koutů!

Baterie totiž hlídá zvolenou teplotu s přesností plus mínus 1 °C. Při výpadku studené vody se termostat uzavře a nehrozí opaření horkou vodou.

Běžnou součástí těchto baterií bývá tlačítko, které omezuje proud vody. Tak se sníží spotřeba vody a energie až o polovinu. Odborníci proto tvrdí, že investice do termostatické baterie se vám vrátí do jednoho až dvou let!

Než půjdete na nákup

• změřte rozteč armaturových přípojek (výstupů rozvodů ze zdi - zpravidla 100 nebo 150 mm). Rozdílnou rozteč pomůže vyřešit redukce, ta však nepůsobí vzhledově dokonale

• výběr barev by měl odpovídat barevnému ladění koupelny

• při instalaci několika baterií v koupelně vyberte všechny z jedné série od jednoho výrobce

• cena by měla být uvedená včetně kompletního příslušenství k bateriím - u vanových armatur to jsou sprchová hlavice, hadice, odkládací či kloubový držák. Všechny typy musejí obsahovat redukce a krytky určené pro připojení baterie k rozvodu vody

• před nákupem se zeptejte, zda je vybraná baterie vhodná pro vaši koupelnu. Otevřené zásobníky na teplou vodu a průtokové plynové ohřívače někdy vyžadují zvláštní armatury nebo pečlivé seřízení

• zajištění záručního i pozáručního servisu, rychlost oprav a dostatek náhradních dílů jsou důležitým hlediskem, najít byste je měli v podmínkách záručního listu

Další informace najdete v Living 3/2005

Termostatické baterie

Umyvadlová baterie s modrou plastovou pákou.

Vanová baterie

Baterie do koupelny

Nástěnná baterie do koupelny. Cena 18 870 bez DPH. (Hansgrohe)

Sprchování je zdravé a úsporné.

Baterie do koupelny od výrobce Dornbracht.

Model baterie od designéra Philippa Starcka je inspirovaný soutokem řek, kde se spojují stejně jako v baterii dva proudy vody. Koupíte ji za 15 030 Kč. (Hansgrohe)

Chcete mít technicky skvělou baterii a nechcete zbytečně platit? Pořiďte si baterii značkové firmy, ale ze základní řady. "Standard" pořídíte už za třetinu ceny v porovnání s top modely!

Nová řada baterií firmy Zazzeri s názvem Moon.

Baterie Hansaquadris se vyznačují přísným vedením hran klasických kvádrů v kombinaci se zaoblenými prvky. Cena umyvadlové baterie je 16 881 Kč bez DPH (Hansa).

Baterie do koupelny