Jak vtěsnat celou rodinu do minibytu?

  • 27
Mnoho lidí se dostane do situace, kdy je jim byt malý. Nemají peníze na pořízení většího, přijdou děti a najednou se rodina nemůže do malých prostor vtěsnat. Přesto se v takovém bytě dá žít. Pokoj ani kuchyně nemohou být větší, ale mohou tak vypadat. Chce to jen pár nápadů.
OBÝVACÍ POKOJ

Velký stůl zabírá v malé místnosti příliš mnoho místa. Je proto lepší mít stoly dva (z toho jeden sklopný, připevněný ke zdi) a využívat je pro různé účely. Když pak přijde návštěva, dají se oba stoly o stejné výšce a šířce k sobě a vznikne tak velká jídelní plocha pro čtyři až pět lidí.

LOŽNICE

V malých bytech většinou bývá problém s umístěním pracovního stolu s počítačem. Jedna z možností je rozdělit ložnici na tři části na část pro spaní, na pracovnu a šatnu. Za postelí může být dělicí stěna, aby ten, kdo pracuje na počítači, nerušil toho, kdo chce odpočívat. Stěna za pracovním stolem je pak plná vestavěných skříní, které jsou vysoké až do stropu.

KUCHYNĚ

Kuchyně v malých bytech bývají nejtěžším oříškem. Na miniaturní plochu se musí vejít ohromné množství věcí. Jako nejlepší řešení se jeví kuchyně ve tvaru U, protože využije místa ve všech rozích. Nalevo jsou dvě vysoké skříně, regály a lednice, naproti pracovní deska a dřez, napravo pak sporák a barový pult pro dvě až tři osoby.

DĚTSKÝ POKOJ

Problém v dětském pokoji může nastat s příchodem druhého potomka. Pak je potřeba využít každé místo. Tento pokoj je vyřešen tak, že pod jednou postelí na vysokých nohách je umístěna kolmo druhá, nízká postel. Za nimi je úložný prostor pro hračky a kolem celé přední stěny pod oknem je dlouhý pracovní stůl, ke kterému se bez potíží vejdou obě děti.

GARSONKA V PODKROVÍ

Pokud se někomu podaří získat ve městě malý podkrovní byt, musí přemýšlet, jak se do něj vejít se vším všudy. Pohovka (napravo) může sloužit i ke spaní, pracovní stůl (uprostřed) poslouží také jako jídelní, na celé levé straně jsou vestavěny skříně a naproti vchodu je kuchyňská linka s minivařičem. Televize je postavena na stolku s kolečky, proto se s ní dá dobře manipulovat.

KOUPELNA

Menší koupelna než 1,60 x 2 m snad už nemůže být. Přesto se do ní vejde vana, umyvadlo i WC. Jak je to možné? Osvědčeným trikem ­ rozdělením na dvě části, z nichž každá nabízí překvapivě dost prostoru pro pohyb i dostatek úložných prostorů (nad i pod umyvadlem). Přestože je tento prostor opravdu miniaturní, správným uspořádáním a vhodně zvolenými barvami a vzory se zdá opticky zvětšit.

Velký stůl zabírá v malé místnosti příliš mnoho místa. Je proto lepší mít stoly dva ( z toho jeden sklápěcí).