Krbová kamna lze kombinovat s dalšími zdroji tepla.

Krbová kamna lze kombinovat s dalšími zdroji tepla. | foto: Altra

Některé kotle na vytápění čekají zákazy. Je třeba se připravit

  • 47
Ceny paliv rostou. V novostavbě je proto čím dál tím důležitější zvážit, jaké vytápění vybrat. U starého domu zase stojí za úvahu náhrada zdroje za jiný.

Změna paliva může snížit účet za teplo až o desítky tisíc korun, ovšem často je nutné začít nemalou investicí. Třeba přejít od přímotopů na dřevo znamená budovat komín a rozvody. Proto je dobré vytápění v novostavbě připravit na případné změny v budoucnu a ve starém domě spočítat návratnost.

Zvažte však i jiné okolnosti. Vytápění elektřinou je drahé, ale komfortní a přinese nižší platby za provoz spotřebičů. K levným tuhým palivům potřebujete komín a hlavně sklad. Zahřejí vás však dvakrát, plamenem i prací kolem topení.

Co tedy zvolit? Palivové dřevo, hnědé či černé uhlí, zemní plyn, elektřinu, nebo alternativní paliva? Dřevěné či rostlinné pelety, extra lehký olej, propan a tepelné čerpadlo... Široký výčet možností a také hodně široká stupnice nákladů.

Dřevo zatím patří k nejlevnějším způsobům vytápění.

Zatímco u starších nezateplených domů a běžných novostaveb se nejlevněji topí pomocí rostlinných pelet, dřeva a tepelného čerpadla, na opačném konci najdete lehké topné oleje a elektrické přímotopy. Náklady jsou u nich na pomyslném žebříčku nákladů v porovnání s levnými palivy až čtyřnásobné.

U nízkoenergetických domů můžete náklady vydělit třemi až čtyřmi. Místo částky přibližně 85 tisíc korun za přímotopy u starého nezatepleného domu či běžné novostavby vystačíte u nízkoenergetického domu (všechny stavby přibližně 150 m2) u stejného způsobu vytápění s částkou do 25 tisíc.

Přehled různých typů paliv, jejich výhody i nevýhody, rady na úspory i zajímavé informace včetně tipů na různé typy topidel přináší středeční příloha Doma Dnes.

Pozor na nové předpisy

 Hnědé uhlí lidé často spalují v nevhodných kotlích. "Uhlí neshoří dokonale, kouř obsahuje hodně škodlivých látek. V moderních automatických kotlích to však nenastává," srovnává Milan Bechyně z portálu TZB-info. Je však potřeba mít komín a čistit jej, dodržovat pravidelný servis, neobejdete se bez akumulační nádrže. Cenu zvyšují náklady na dopravu. Automatické kotle jsou dražší.

Peletky

"Od začátku roku 2014 bude zákaz prodeje kotlů 1. a 2. emisní třídy a od 1. září 2022 bude zákaz jejich provozu. Platí to i pro kotle na dřevo," varuje Zdeněk Krejčí z Energy Centra České Budějovice.

A náklady? Kamna na hnědé uhlí vyjdou od 3 tisíc korun výše, kotel 15 až 25 tisíc, montáž 15 tisíc, kotel automatický 50 až 85 tisíc, montáž a kotelna 35 tisíc. K tomu připočtěte prach, práci a náklady na hnědé uhlí: starší nezateplený dům (150 m2) přibližně 38 tisíc, běžná novostavba (150 m2) asi 27 tisíc. Necelých deset tisíc zaplatíte za vytápění nízkoenergetického domu. K němu si však hnědé uhlí pořídí asi jen málokdo.

,