Při rekonstrukcích koupelen je také důležité myslet na vhodná úsporná opatření, například zařízení, která snižují průtok vody.

Při rekonstrukcích koupelen je také důležité myslet na vhodná úsporná opatření, například zařízení, která snižují průtok vody. | foto: Profimedia.cz

Šetříme vodou, ale platíme čím dál víc. Co dělat, abychom nedopláceli?

  • 113
„Za vodu doplácíme každý rok. Letos snad nejvíc za poslední čtyři roky. Už nevíme, kde ušetřit,“ stěžuje si Zdena z Prahy, která žije s manželem v bytě o velikosti 78 metrů čtverečních. Chtějí proto vyměnit starý záchod za nový. Věří, že úsporné splachování by jim mohlo pomoci.

Mnozí uvažují podobně a ve větší míře rekonstruují koupelny a toalety. S úspornou sprchovou hlavicí a pákovou baterií se dá ušetřit až několik stovek litrů vody měsíčně. Sprchování je totiž mnohem ekonomičtější než koupání ve vaně. Z tohoto pohledu jsou praktičtější sprchové kouty.

Při rekonstrukcích koupelen je také důležité myslet na vhodná úsporná opatření, například zařízení, která snižují průtok vody, tzv. perlátory. "Ve starších domech, kde se spotřeba vody rozpočítává podle osob žijících v domácnosti, se vyplatí nechat si nainstalovat měřiče i na studenou vodu. Nebudete tak doplácet na sousedy, kteří vodou plýtvají,“ doporučuje Dagmar Jonášová, odbornice v oblasti stavebních činností z Raiffeisen stavební spořitelny.

Co můžete se spotřebou vody udělat hned?

Nenechávejte zbytečně téct vodu během čištění zubů, holení či mydlení rukou. Utěsněte všechny kapající kohoutky, zkontrolujte, zda neprotéká toaleta. Na spotřebu vody má také velký vliv způsob mytí nádobí a praní prádla.

Ručním mytím pod tekoucí vodou se spotřebuje mnohem větší množství vody než při použití myčky. Pokud už nádobí myjete ručně, uzavřete dřez a namydlené nádobí pak jen opláchněte ve studené vodě. Velká spotřeba vody je v případě ručního praní, zejména pokud perete ve vaně. Pokud to jde, perte v pračce, případně menší vaničce či lavoru.

Náklady paní Zdeny v posledních letech (v Kč)
2010201120122013
Teplo8 0045 9177 4337 082
Teplá užitková voda (TUV)6 2366 2966 3146 443
Studená voda2 8223 2793 1354 226
Plyn9851 3351 6121 626
Elektřina10 2328 2838 0637 762

Nespoléhejte na mírnou zimu

Uplynulá zima byla jednou z nejteplejší za posledních 80 let. To se projevilo i v peněženkách Čechů. Vyúčtování za minulou sezonu nevypovídá o zavedení úsporných opatřeních, ale o extrémním počasí.

"Máme ústřední topení a jsme napojeni na centrální otopnou soustavu. Dokud jsme nevyměnili stará dřevěná okna za nová plastová, padla největší částka na vytápění. Díky teplé zimě jsme za topení hodně ušetřili," vzpomíná paní Zdena. Majitel jejich domu nechal vyměnit stará dřevěná okna v létě 2011.

V prvním roce se jim podařilo snížit výdaje za energie o více než polovinu. Abyste co nejvíce ušetřili za teplo, měli byste také používat vhodný zdroj tepelné energie.

Moderní plynové kotle sníží výdaje za plyn díky programovatelnému vytápění. S výběrem vhodného zdroje energie vám poradí odborník. Řešením je také obnova nebo zavedení vlastního kotle v bytovém domě a odpojení se od centrálních rozvodů.

Roční náklady

Jak na teple ušetřit téměř hned?

Malé úpravy bytu jsou méně časově náročné a nepředstavují výraznější zásahy do rodinného rozpočtu. Spousta tepla uniká skrz špatně izolované vstupní dveře. Ty zvládnete v krátkém čase zateplit i sami pomocí nového prahu s těsněním nebo výměnou starších dveří za nové, s lepšími izolačními schopnostmi.

Okamžité úpravy obydlí představují menší finanční zásah. Navíc je zvládnete i sami za krátký čas. Větší úpravy jsou sice časově i finančně náročnější, zato úspora se velice rychle vrátí. Dalším tepelným únikům zamezíte například kompletní rekonstrukcí podlah a stropu.

Analýza nákladů za byt paní Zdeny za období 2010 - 2013.
Byt 3+1 v Praze 8 o rozloze 78 m², panelový dům z roku 1974, okna vyměněná za plastová v létě 2011. Sporák na plyn, trouba na elektřinu.