Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plyn, elektřina, uhlí, biomasa. Čím letos topit a co vyjde nejlíp?

  1:00
Při výběru kotle či jiného zdroje tepla je nutné kromě cen a dostupnosti paliv zvážit tři věci. Zaprvé započítat další platby - elektřinu, investici a údržbu. Zadruhé promyslet, jak palivo ovlivní dům. Třetí kritérium je komfort obsluhy. Výběr zdroje tepla je ale vždy otázkou priorit.

rodinný dům | foto: Profimedia.cz

"Třeba při topení elektřinou dům nemusí mít komín, u topení dřevem je nutné počítat se skladovacími prostory," srovnává Karel Srdečný z poradenské společnosti EkoWATT.

Uvažovat lze i o kombinaci dvou zdrojů. Obvykle je to jeden zdroj vyžadující obsluhu a druhý bez obsluhy, nebo kombinace kamen se zdrojem na elektřinu. "Kombinuje se ohřev vody ze zdroje pro vytápění s elektřinou, aby se v létě kotel nemusel roztápět," říká Zdeněk Krejčí, energetický poradce Energy Centre České Budějovice.

K hlavnímu zdroji se přidávají i solární kolektory a panely hlavně na ohřev vody třeba u početných rodin s více dětmi, kvůli pocitu nezávislosti na veřejné síti nebo potřebě snížit podíl primární neobnovitelné energie, což může být nutné pro získání energetického průkazu nebo dotací.

Plyn: kondenzace zlevnila

Je-li v místě přípojka plynu, do novostaveb má smysl uvažovat o kondenzačních kotlích. Jejich ceny výrazně klesly. Je však nutné přizpůsobit otopnou soustavu. "Musí být nízkoteplotní. Zvolte otopná tělesa se zvětšenou plochou nebo podlahové vytápění," radí Zdeněk Krejčí. Pro větší rodiny Karel Srdečný doporučuje využít kotel se zabudovaným ohřevem vody. Slibným zdrojem energie jsou také mikrokogenerační jednotky, které kombinují výrobu tepla a elektřiny z plynu.

Výhodou plynu je kromě komfortu obsluhy i malá kotelna. Do budoucna má však toto palivo rizika. Cena plynu poroste, je tu nejistota v dodávkách z ciziny. "Bude narůstat podíl pevných plateb. Může se stát, že při malé spotřebě budou cenu plynu určovat stálé platby a ohřev vody plynem bude dražší než elektrickým bojlerem," odhaduje Zdeněk Krejčí.

Elektřina: teplo z panelů

Přímotopy se hodí hlavně do úsporných domů. Úřady však nepovolí dům vytápěný jen elektřinou. "Proto je lépe instalovat teplovodní systém s elektrokotlem, který lze kombinovat třeba s kotlem na dřevo," doporučuje Zdeněk Krejčí.

Roční náklady na topení pro čtyřčlennou rodinu.

Tepelné čerpadlo je dražší, ale na rozdíl od přímotopů splňuje kritéria na energetickou náročnost. Proto jeho popularita roste. Tepelné čerpadlo nejlépe spolupracuje s podlahovým vytápěním, lze využít i větší radiátory na nižší teplotu vody. V poslední době roste zájem o čerpadla vzduch-voda, díky klesajícím cenám a dotacím. V oblibě jsou i čerpadla vzduch-vzduch. "Pozor však na hluk, který dělá venkovní část čerpadla. Často vadí sousedům. Tento typ tedy nelze doporučit třeba do řadovek," upozorňuje Karel Srdečný.

Novým trendem je využití fotovoltaiky k ohřevu. "Existují již řešení s elektrickými bojlery s dvěma elektrickými vložkami, jedna funguje na síť a druhá na vlastní proud," dává tip Zdeněk Krejčí. Zařízení není dražší než systém s kolektory, je jednodušší, umožňuje získat teplo i elektřinu. Nevýhodou je větší plocha panelů.

Biomasa: triumfuje nad uhlím

Podle posledních údajů už se prodává víc kotlů na biomasu, tedy především na dřevo a výrobky z něj, než kotlů na uhlí. Na vzestupu jsou hlavně peletky, které díky automatickému přikládání nabízejí vysoký komfort. Stojí za to o nich uvažovat v místech, kde není k dispozici plyn. Rozšířily se i krby a kamna na peletky. O něco levněji vycházejí dřevěné brikety, jež mají velkou výhřevnost a odpadá u nich práce s přípravou dřeva.

Kusové dřevo vyjde z biomasy nejlevněji, ale v poslední době podražilo a někde je ho málo. Vyplatí se hlavně na venkově těm, kteří mají ke dřevu přístup. Ke kotlům na dřevo je pro lepší regulaci vhodné připojit akumulační nádrž. Tyto kotle se vyrábí s výkonem okolo 20 kW a víc. "Když je chcete použít do moderního domu s nízkou tepelnou ztrátou, je třeba počítat s větší akumulační nádrží. Úsporný dům tedy paradoxně potřebuje dražší kotelnu. K akumulační nádrži je možné připojit solární systém na ohřev vody v době mimo topnou sezonu," popisuje Karel Srdečný.

Vytápět se dá i krbovou vložkou s tepelným výměníkem. Pozor však na správný poměr tepla dodávaného do místnosti s krbem a do vložky. V úsporných domech se místnost rychle přetopí. "Lépe je použít vložku s vícenásobným zasklením, kterou lze tepelně izolovat a vyrobené teplo ukládat do zásobní nádrže," doporučuje Zdeněk Krejčí.

Uhlí: automatický provoz

U uhlí, které si udržuje popularitu pro nízkou cenu, mohou být problém kotle. Od ledna 2022 bude možné provozovat už jen kotle emisní třídy 3 a lepší. Proto bude muset řada lidí starší kotle vyměnit. Při koupi nových však toto riziko není, na trhu jsou jen vyhovující výrobky. Doporučit lze třeba automatický kotel na uhlí. "Podává si palivo sám ze zásobníku. Kromě jednodušší obsluhy je výhodou snížení emisí, protože spalování probíhá za vyrovnaných podmínek," vysvětluje Karel Srdečný.

Pasivní dům. Roční náklady na topení pro čtyřčlennou rodinu.

Rozhodující pro platby za vytápění jsou tepelně-izolační vlastnosti každého rodinného domu. Pro objektivní srovnání je nutné počítat i s dalšími náklady.

U starého neizolovaného domu je průměrná výpočtová tepelná ztráta kolem 20 kW. Zde je zřejmé, že se vyplatí investovat do tepelného čerpadla nebo automatického kotle na uhlí. Ten je sice méně ekologický, ale poskytuje poměrně slušný komfort s relativně nízkými náklady na vytápění, které výrazně převažují nad ostatními náklady. Naopak pro tento dům je velmi drahé vytápění elektřinou a jen o něco levnější vytápění dřevěnými peletami nebo zemním plynem.

U dnes běžné novostavby jsou tepelné ztráty kolem 7 kW. Při porovnání celkových nákladů vychází, že náklady mezi jednotlivými palivy se příliš neliší, kromě propanu a lehkého topného oleje. Takže palivo a zdroj lze zvolit podle místních podmínek a nároků na komfort obsluhy, který je větší u pelet než u dřeva. Velmi dobrá je zde i volba tepelného čerpadla.

Výhodnost pasivního domu s tepelnou ztrátou 3 kW ukazuje třetí graf. U tohoto domu hrají náklady na vytápění podružnou roli oproti ostatním nákladům na energie. Nejvýhodnější jsou přímotopy, nejlépe podlahové. U těchto dokonale utěsněných domů je nezbytné řízené větrání s rekuperací tepla v odváděném vzduchu. Například u elektrického přímotopného vytápění se i při uvažované účinnosti 75 % celkové náklady sníží z 30 904 Kč/rok na 27 079 Kč/rok, tedy o 12,4%.
ZDROJ: TZB–info.cz, údaje na osách jsou v tisících Kč

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...