Šatna v ložnici

Šatna v ložnici - Šatna, která je součástí ložnice. | foto: WOODFACE

Jak ušetřit místo v bytě, uspořádejte si domácnost

  • 10
To se jednou ještě bude hodit, říkáte vždy, když něco ukládáte ve sklepě, na půdě či hluboko ve skříni. Místa je málo, byt ani dům nejde nafouknout, přitom je plno věcí, které nutně potřebujete a pro něž musíte najít úložné prostory. Jak si poradit?

Šatní skříně praskají ve švech, dvířka od botníku už dlouho nejdou zavřít, přeplněné zásuvky se neustále zasekávají a papírové krabice v předsíni sahají až ke stropu.

Každý metr volného prostoru začíná mít cenu zlata. Pokud to v domácnosti začne vypadat takhle, je třeba se zbavit nepotřebných věcí a lépe vyřešit otázku úložných prostor. To první jde vcelku snadno, vždyť co člověk dva roky nepoužije, zpravidla nepotřebuje. To druhé už může být horší.

Jasno v tom, kolik úložných prostor bude potřeba, by měl mít každý už ve chvíli, kdy kupuje byt či staví dům. Pak může jejich velikost a umístění volit podle svých potřeb a zvyklostí. „Dodatečné budování úložných prostor je vždy složitější než jejich zakomponování rovnou do projektu,“ říká bytová stylistka Ingrid Kročová.

Sklep a půda nestačí
Ideální samozřejmě je, když je k bytu k dispozici i sklep či komoru. Jinak totiž budete mít všechno tak přeplněné, že může být problém najít volné místo i pro uložení vysavače a věcí na úklid. V rodinném domě pojme nejvíc věcí garáž, sklep, půda nebo takzvaná technická místnost.

Avšak mnoho domků se dnes v zájmu šetření staví bez těchto kdysi klasických součástí. Takže kam pak třeba se zahradním náčiním nebo sportovním vybavením?

„Do další, menší stavby na zahradě,“ radí architekt Patrik Tichý. „Nevýhodou zahradních domků ale je, že se tam netopí, takže věci opakovaně promrzají.“ Pokud ani na zahradě není dost místa, pak už zbývá jen vytvořit úložné prostory na úkor vnitřní podlahové plochy domu nebo bytu.

„Úložné prostory jsou buď připravené od stavby mezi stěnami, takže jsou vlastně vidět jen dveře, nebo je nutné je vytvořit klasickými skříněmi kdekoli v místnosti,“ popisuje Jan Cicák, vedoucí prodeje společnosti A. P. POKI. „Lidé ale neplánují, co kam dají, a tak přicházejí vestavěné skříně na řadu až nakonec.“

Vestavěné jdou kamkoli
Vestavěné skříně jsou v poslední době velice moderní, a to bezesporu proto, že jednak v interiéru dobře vypadají a jednak jsou velice praktické. Je možné jimi vyplnit téměř jakýkoli jinak zbytečný prostor, protože se vyrábějí zásadně na míru.

Rozhodně by neměly chybět v ložnici a v dětském pokoji. Naopak obývací pokoj by se jimi neměl omezovat. Častým domovem vestavěných skříní jsou chodby, předsíně a prostory pod schodištěm, točitým či rovným, kde může vzniknout alespoň malé místo třeba pro úklidovou komoru.

Kromě vestavěných skříní jsou na trhu pochopitelně klasické skříně či různě velké komody z překližky nebo masivního dřeva. Používají se hodně i závěsné boxy a látkové skříně s kovovou konstrukcí. „Dnes přicházejí do módy i truhly z masivního dřeva,“ doplňuje Ingrid Kročová.

Šatny už nejsou luxus
Ve většině novostaveb projektanti počítají s domácími šatnami, při rekonstrukcích je vytvářejí ze starých komor. Pokud to okolnosti dovolí, je ideální zřídit šatnu v každém podlaží a jednu blízko vchodu, kam by se daly uložit svršky a boty.

Šatna je většinou prostor méně či více oddělený od pokoje. Může to být třeba průchozí chodbička nebo jen úzká „slepá“ ulička s klasickými nebo vestavěnými skříněmi po jedné či obou stranách.

Někdy v ní bývá dost místa na žehlicí prkno a mandl. Podle architekta Tichého je důležité, aby byla šatna dostatečně osvětlená a dobře provětrávaná.

„V žádné šatně by nemělo chybět velké zrcadlo, takže se nabízí použití zrcadla jako výplně dveří vestavěné skříně,“ dodává Pavla Lipová ze společnosti Woodface. Zrcadlo má v šatně kromě své praktické funkce i tu, že malý prostor opticky zvětší.

Vnitřek šatny nebo vestavěné skříně bývá členěný na jednotlivé úseky, jejichž velikost kopíruje druh prádla nebo oblečení. Využije se tak každý centimetr a ve velké skříni je o všech věcech dokonalý přehled.

Jak vyřešit úložné prostory

1. Naplánujte je předem
Už při koupi bytu či stavbě domu byste si měli uvědomit, kolik úložného prostoru budete potřebovat. Dá se to snadno odvodit od velikosti rodiny a šíře zájmů jejích členů. Počítejte s tím, že nemá-li bydlení sklep, půdu, garáž či třeba zahradní domek, budete muset úložným prostorům přenechat část obytné plochy.

2. Využijte každé místo
Každé hluché místo využijte k uskladnění věcí. Nejvhodnější jsou vestavěné skříně. Dělají se na míru téměř do jakéhokoli zákoutí, je možné jimi zakrýt i prostor pod zkosenou střechou nebo pod schodištěm a můžete jimi skrýt i pračku, kotel či jiné technické vybavení.

3. Porovnejte nabídky
Chcete-li si pořídit skříň na míru, dodavatele vybírejte na doporučení známých. Nechte si vypracovat několik variant provedení a cenových nabídek a pamatujte, že nejnižší nabídka neznamená vždy nejlepší. Věnujte čas výběru materiálu, provedení a hlavně vnitřního vybavení. Na tom se určitě šetřit nevyplatí, protože to je nejvíce zatěžováno.

4. Dejte pozor na rozměry
Při objednávce skříně je nutno zvolit správnou hloubku. Aby se tam vešly drátěné programy, zásuvky, boxy a šatní tyče, je potřeba při použití většiny systémů posuvných dveří zvolit hloubku alespoň 62 až 68 centimetrů. Pro uložení větších oděvů, jako jsou třeba bundy, zimní kabáty, minimálně 52 až 58 centimetrů.

5. Na oblečení si pořiďte šatny
Máte-li možnost udělat domácí šatnu, můžete v ní uskladnit veškeré prádlo, oblečení, ale i třeba žehlicí prkno nebo mandl. Vnitřní členění vestavěných či klasických skříní má boxy uzpůsobené velikosti oblečení. Dodavatel skříní na míru většinou dodává i vnitřní řešení, ale samozřejmě je možné je pořídit v obchodě s nábytkem a doplňky.

6. Šatní skříni dejte logiku
Při výběru zařízení do vestavěné skříně či té na míru vycházejte především z toho, jak věci často používáte. Sezonní vybavení, peřiny, náhradní deky a polštáře umístěte do ochranných vaků do horní části skříně. Drobné prádlo je nejlepší mít v zásuvkách s vnitřním členěním. Oblečení složte do volných polic. Dlouhé oblečení, ale třeba i košile, věšte nejlépe na tvarovaných ramínkách na výsuvné nebo sklopné šatní tyči. Na kalhoty a sukně existují speciální ramínka. Kravaty se věší na uzpůsobené věšáky nebo se dávají do malých přihrádek v zásuvkách. Obuv je možné skladovat volně na dolních policích, v krabicích či na speciálních držácích.