Při rekonstrukci domu může nastat řada problémů

Při rekonstrukci domu může nastat řada problémů | foto: Profimedia.cz

Jak správně řešit zpackanou práci při rekonstrukci domu

  • 1
Zeď postavená jinde, osvětlení garáže u země, kování dveří na opačné straně. To je jen příklad problémů, které zažili manželé Vodicovi při rekonstrukci domu ve Zlíně.
Ta podlaha si sedne, paninko - čtěte ZDE


"Řemeslníci postavili zeď tam, kde byla v plánu skříň. O 'pravých' úhlech ani nemluvím. Stolař už k nám ani nechce chodit, na všechny vestavěné skříně si musí kreslit šablonu,“ říká Lenka Vodicová.

Dělníci také posunuli zeď mezi záchodem a koupelnou o 10 centimetrů. Tím tolik zmenšili koupelnu, že místo dvou umyvadel museli dát jedno.

Otvírání sprchového koutu bylo na opačné straně, takže se do něj nedalo vstupovat. Obráceně bylo i kování u vchodových dveří a osvětlení garáže.

"Vrata, ve kterých mělo být shora pět lamel prosklených, namontovali tak, že světlo bylo u země a v garáži tma,“ vypráví Vodicová.

Většina problémů se naštěstí dala jednoduše vyřešit. Dveře a garážová vrata šly vyměnit, zeď místo skříně museli zedníci zbourat. Jen s menší koupelnou se Vodicovi smířili, protože náprava by byla příliš složitá.

Při rekonstrukci domu však může nastat řada dalších problémů. Zde jsou některé z nich.

Oprava střechy
Problém:
Na starém domě bylo třeba vyměnit střešní krytinu. Klempíři původní pálené tašky nahradili betonovými, které déle vydrží. Starý krov se však začal pod větší tíhou propadat.
Řešení: Před výměnou krytiny by si měl majitel domu u specialisty nebo větší klempířské firmy zajistit průzkum krovu. Solidní klempíři by na to měli upozornit. Špatný krov je třeba nahradit novým anebo použít lehčí krytinu - třeba plech nebo šindel. Část krovu lze nahradit novými trámy a betonové tašky prodat v bazaru stavebnin nebo na inzerát.

Špatně izolované podkroví
Problém:
V podkroví nechali majitelé domu vestavět obytné místnosti. Dělníci šetřili na izolaci, takže je tam v létě horko a v zimě zima.
Řešení: Tloušťka izolace se vypočítá podle normy, většinou se dává 16 centimetrů. To by mělo být uvedeno v projektu. Správnost výpočtu posoudí nezávislý odborník, v případě chyby nebo použití jiné izolace v rozporu s projektem požadujte nápravu.

Zatéká do oken
Problém:
Na nových oknech se sráží voda. Pod okny táhne a stěna je mokrá.
Řešení: Okna mohou být jen špatně seřízená, to by měla firma upravit. Problémy mohou nastat kolem parapetu. Místo, kde se dotýká fasády, musí být dobře utěsněno a izolováno, parapet má mít sklon aspoň pět procent. Pokud firma něco zanedbala, je to důvod k reklamaci. Jinak je problém v nekvalitních oknech.

Křivé trubky
Problém: Při opravě starého domu postaveného z opuky majitelé pozvali instalatéra, aby zavedl vodu a odpad do koupelny. Tomu se však nechtělo vysekávat spáru, takže se vodovodní trubky klikatě vyhýbaly větším kamenům ve zdi.
Řešení: Instalatérovi nic neplaťte, přimějte ho trubky odstranit a najděte si jiného.

Svažitý beton
Problém:
Veranda, z níž se vstupuje do domu, byla ve špatném stavu, takže si je majitelka domu nechala vyspravit. Dělníci vybetonovali podlahu verandy s takovým sklonem, že na ploše 1,5 metru byl rozdíl asi dva centimetry, navíc zbytečně, protože na ni neprší. Naopak schody, které zastřešené nejsou, udělali se sklonem směrem k domu. Při dešti tak voda zatékala do domu.
Řešení: Firmu donuťte práci napravit, anebo jí nic neplaťte a opravu obstarejte jinak.

,