Přídavná vybavení se hodí k bazénu vnitřnímu i k venkovnímu.

Přídavná vybavení se hodí k bazénu vnitřnímu i k venkovnímu. | foto: Dreamstime

Jak slastně odpočívat nejen u bazénu

Když už jsme se rozhodli investovat do bazénu, určitě nezapomeňme na jeho zkrášlení užitečnými relaxačními doplňky, jako jsou pára, sauna, solárium či domácí posilovna. S takto kompletní výbavou můžeme slastně odpočívat mnohem intenzivněji.

Přídavná vybavení se hodí k bazénu vnitřnímu i k venkovnímu. Především pamatujme na blízké a snadno dostupné WC. Co do důležitosti je na druhém místě sprcha.

Její dosažitelnost do značné míry rozhoduje o čistotě vody v bazénu. Kromě těchto dvou nezbytností můžeme bazén obohatit o saunu, parní lázeň, domácí fitness, solárium, masážní kabinu, šatnu.

Sauna

Teplá mlha
Po letech zapomnění opět přicházíme na chuť páře. Jedna možnost je zbudovat u bazénu parní box, který se na první pohled neliší od sprchového, ale má vyvíječ páry a stříšku.

Pokud žije pod jednou střechou víc milovníků tohoto typu ohřevu, vyplatí se postavit samostatnou "baňu" - keramicky obloženou místnost s vyvíječem páry. V parní lázni je teplota kolem 40 až 60 °C (to už je opravdu "ostrá" pára) a skoro stoprocentní vlhkost.

Hodně se potíme, avšak vlhkost vzduchu znemožní, aby se pot odpařoval, a tudíž se naše tělo neochlazuje. Jakmile se tělesná teplota zvedne o jeden stupeň, metabolismus se zrychlí a spálí o 15 procent víc energie.
Pobyt v páře organismus významně zatěžuje, a proto se nedoporučuje kardiakům, hypertonikům, nemocným se štítnou žlázou. Zato prospívá alergikům a astmatikům.

Suché teplo
To je sauna. Můžeme si vybrat mezi klasickou, tzv. finskou, a infrakabinou. V prvním případě se na saunovou kabinu používají severské dřeviny.

Skandinávský smrk, kanadská borovice, topol, olše, osika rostou v drsných podmínkách pomaleji a jsou odolnější. Na vnitřní lavice se používá nejčastěji topol, olše, lípa, osika, jedle, tropické abachi.

Tyto stromy mají zároveň hustší dřevo, takže netvoří nebezpečné třísky, a jejich dřevo má nízkou tepelnou vodivost, což oceníme v rozpálené sauně při dosednutí.

Finská sauna

K vytápění domácí finské sauny (měla by mít aspoň 210 x 170 cm velká, aby se do ní vešla nejméně dvě lehátka), se v 95 procentech případů používá elektřina, méně se topí dřevem. Plyn se v soukromých saunách používá zřídkakdy.

Ve finské sauně se organismus zahřívá zvenčí, a proto je zapotřebí ji vytopit na 60, nejlépe 80 stupňů Celsia; teplota by neměla překročit 100 stupňů. Jeden pobyt v sauně znamená dva až tři zahřívací a ochlazovací cykly proložené pobytem v odpočívárně.

Horko a chlad
Opravdový milovník finské sauny ví: ochlazovací bazén ničím nenahradíš. Žádná sprcha s rozehřátým tělem "nezacvičí" tak jako ponořit se do studené vody.

Než si člověk zvykne, musí párkrát zatnout zuby, ale opakovaným tréninkem se z něho stane otužilý yetti, jehož póry se otevírají a zavírají na povel a kardiovaskulární systém se chová přímo vzorově.

Sauna nemá být od bazénu příliš daleko. Je důležité, aby nejlépe v bezprostřední blízkosti kabiny byla sprcha, kde je nutné smýt pot, aby se bazén nezanesl nečistotami.

Přemístění na trase sauna - sprcha - bazén obvykle probíhá rychle. Proto je nutné dbát na bezpečnost, především na podlahy, aby  - jak dlažby kolem bazénu, tak dřevěné rošty - neklouzaly.

Sauna

Pro dokonalý relaxační a otužovací efekt je zapotřebí příjemně temperovaná a pohodlná odpočívárna s lehátky a přikrývkami.

Pro saunování je nejvhodnější pozdní odpoledne nebo večer, aby relaxace přešla ve spánek. Zcela nevhodné je saunovat se bezprostředně po jídle, lepší je počkat asi dvě hodiny.

Jak kombinovat cvičení se saunou? Protože horkem ztratíme dost tekutin a organismus je teplem vyčerpaný, nedoporučuje se po saunování intenzivní tělesná námaha.

Nejdříve si zacvičte a po krátké sprše intenzivně plavte. Bazén v tomto případě nahradí závěrečnou fázi tréninku warm-out, zklidnění a protažení. Pokud si chcete dopřát saunu, pak až na úplný konec!

Bazén

Teplo zevnitř
V infrasauně působí teplo zevnitř. Na prohřátí stačí 40 až 60 °C, proto jsou vhodné pro všechny, kdo si ze zdravotních důvodů (starší lidé, kardiaci, hypertonici) netroufají do sauny klasické.

V infrakabině se nepotíme ani neotužujeme, a přesto děláme něco pro zdraví: tělo akumuluje 80 procent tepla do hloubky dva až tři centimetry a vyloučí škodlivé látky, které neodbourají ledviny ani dýchací cesty.

Pro zvýšení ozdravného efektu lze infrasaunu kombinovat s dalšími terapiemi, například oxyterapií (léčba kyslíkem) k uvolnění svalů a kloubů, což oceníme v kombinaci se cvičením.

V infrasauně se používají keramické infrazářiče, jejichž počet a instalace závisí na množství uživatelů. Velkou výhodou je, že infrasaunu nemusíme ohřívat předem, používá se hned po zapnutí.

Když se zahřejeme, osprchujeme se vlažnou vodou. Pobyt už neopakujeme. Pro milovníky obou způsobů saunování jsou v prodeji sauny kombinované.

Wellness a voda
Ani domácí fitness nemá být vzdálené od bazénu! I v tomto případě platí (pokud je voda v bazénu teplá, abychom neprokřehli), že začínáme cvičením a závěrem po krátké sprše si dopřejeme pár bazénů.

Plavání představuje pro překrvené svaly přirozené zklidnění, tzv. warm-out, ovšem jen za předpokladu, že bazén je skutečně přijatelně vyhřátý.

Když je voda pro Eskymáky, bude efekt finálního zaplavání přesně opačný: fyzickou námahou překrvené rozehřáté svaly ve studeném prostředí zatuhnou a druhý den nás bude všechno bolet. Nehledě na to, že riskujeme bolestivý úraz.

Máme-li doma infrasaunu, je příjemné se v ní nejdřív zahřát a pak s příjemně uvolněným svalstvem cvičit. Infrasauna v tomto případě do určité míry nahradí první fázi cvičebního tréninku, tzv. warm-up.

Lázně

"Jenom" sprcha
Jestliže nechceme u bazénu sprchu jen pro očistu, můžeme ji vylepšit bočními masážními tryskami, hlavovou sprchou či ruční sprchou s volitelnými proudy.

Komu nechybí kuráž a holduje hydroterapii, ať zvolí novodobou obdobu skotských střiků. S whisky nemají kromě přídavného jména nic společného.

Jde o jeden silnější vodní proud měnící teplotu z horké na ledovou. Začátky jsou krušné, avšak kdo si zvykne, tomu přinese tenhle Priessnitzův vynález úlevu.

Odpočívat v komfortu
Proč nespojit příjemné s užitečným a nezařídit místnost, kde je vnitřní bazén, jako zimní zahradu? Bude se na co dívat při plavání i při posezení v huňatém koupacím plášti!
Stačí, aby okolí bazénu bylo kromě zelených rostlin zařízeno také lehkým ratanovým nábytkem, kterému neškodí vlhké prostředí.

Záleží na nás, zda okolní prostor chceme mít v přísně sportovním duchu, nebo dáme-li přednost společenskému zařízení s příručním barem, lednicí a kávovarem.

Ale ať tak či onak, určitě se vyplatí těsně před vstupem k bazénu šatna, kde se nejen převlékneme do plavek, ale kde budou uloženy také "koupací svršky" jako pantofle, osušky, ručníky, fény, tělová kosmetika a další nezbytnosti.

Více se dočtete v časopise Living 2/2008.