Malý byt se musí zařídit chytře

Malý byt se musí zařídit chytře | foto: Ikea

Jak si zvětšit malý byt? Bourat příčky nestačí

  • 7
Dlouhé linky prken na podlaze místnost prodlouží, strop světlejší než stěny ji zdánlivě zvýší. To je jen malý příklad, jak lze pomocí optických triků zvětšit prostor v bytě.

Nemusíte mít zrovna garsonku, abyste se doma cítili stísněně. Pokud pokoje naplníte robustním nábytkem, přidáte tmavou malbu, velké obrazy a hutné závěsy, i poměrně velký prostor se tím „srazí“ a uzavře jako dusná krabice.

Když se však budete řídit heslem „méně je někdy více“, bude možno i v malém bytě volně dýchat. Některá opatření, například kvalitní skládací nábytek, vás mohou stát více peněz, ale za to se vám bude v malém bytě lépe žít.

Nejjednodušší poučkou, jak získat co největší prostor, je přivést do bytu dostatek světla. „Pomůže i zrcadlo, které přináší více denního světla, pokud je umístěno tak, aby je odráželo. Kromě toho vytváří iluzi většího prostoru,“ říká architektka Petra Peřinová z ateliéru K4.

Druhou důležitou věcí je použití světlé barvy. „Tmavé odstíny zmenšují interiér, světlé naopak opticky zvětšují. To se týká nejen bočních stěn, ale i stropů, které může tmavá barva zdánlivě snižovat,“ vysvětluje bytová stylistka Ingrid Kročová.

Ještě lepšího efektu lze dosáhnout pomocí různě natřených stěn. „Jsou-li všechny stejně barevné, vytváří dojem ,krabicovitosti‘. Naopak, když jsou vždy dvě protější stěny stejné, místnost se tím vizuálně rozbíjí i zvětšuje,“ popisuje architekt Marek Štěpán z Ateliéru Štěpán.

Byt bez příček
Dalším obecným pravidlem je nepřeplňovat malý prostor nábytkem či doplňky. Myslete na to už při rozvržení prostoru. „Základním trikem pro zvětšení malého bytu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, tedy bourání příček,“ radí Petra Peřinová.

Pokud je bydlícímu příliš volný prostor nepříjemný a trvá na jeho rozčlenění, je lepší, když k tomu použijete pouze nábytek či skleněnou příčku. „Oddělní obytného prostoru a kuchyně lze dosáhnout pomocí barového pultu - rozšíří pracovní místo a vytvoří zároveň jídelní stůl,“ dává tip architektka.

Koupelna v panelákovém bytě

Při zařizování menších bytů je dobré držet se rovných linií, a to jak ve vodorovném, tak ve svislém směru. „Je to podobné jako u oblečení, vodorovné pruhy opticky rozšiřují, svislé pruhy místnost zvyšují,“ vysvětluje dále Peřinová. Tyto linie je možné vytvářet pomocí nábytku, jednotlivé hrany by na sebe měly navazovat.

Oblé tvary zútulňují
Vnímání prostoru hodně ovlivňuje také charakter nábytku. „V malém bytě by měl být nábytek jen ten nejnutnější, subtilní, spíše volně stojící a pokud možno bez soklu, místo toho by měl stát na kovovém podnoží či rámu,“ radí architektka.

Vyvarujte se masivního tmavého kompaktního nábytku. Odlehčeně působí police a zavěšené skříňky. Pokud máte pocit, že ve volnějším prostoru se nebudete cítit tak útulně, i to se dá ovlivnit.

„Zakulacený nábytek, například sedací souprava, zvyšuje pocit útulnosti, naopak hranaté tvary působí stroze a chladně,“ říká Ingrid Kročová. Oblé tvary se přitom podle Petry Peřinové dobře hodí k pruhům. „Kontrast mezi zařízením pokoje v rovných liniích a doplňcích oblých tvarů vytvářejí v pokoji příjemné napětí.“

I když uvedená pravidla působí poměrně jednoduše, může se stát, že si s nimi v praxi nebudete vědět rady. Pak je dobré se obrátit na architekta, nejlépe takového, který se přímo zaměřuje na zařizování interiérů. Najde se jich spousta třeba na internetu, ale nejlepší je řídit se podle konkrétního doporučení.

Za konzultace si architekti účtují většinou od 350 do 500 korun na hodinu. V případě, že se rozhodnete návrh uskutečnit, autorovi zaplatíte navíc asi 10 procent nákladů.

 Tipy a triky pro zvětšení bytu

1. Nebojte se světla
Abyste získali co nejvíce světla, pověste na zdi zrcadla, pokrývat mohou i dveře vestavěných skříní. Podobný efekt mají i jiné lesklé materiály ve velkých plochách. Pomůže stolek se skleněnou deskou, prosklené skříně nebo nábytek s lesklým nátěrem. U umělého osvětlení spíše než jeden centrální zdroj volte více menších, které můžete kombinovat. Například velký obraz nasvícený zespodu vytvoří dojem okna a prodloužení prostoru. Lustr můžete nahradit bodovými svítidly.

2. Úzké místnosti rozšiřte
V úzké místnosti pomůže, když kratší stěny natřete tmavší barvou, delší stěny více nasvítíte, přidáte na ně zrcadla a podlahu pokryjete příčnými liniemi například kratších prken, parket nebo jiné krytiny. K delším stěnám postavte méně nábytku a snažte se ho rozčlenit mezerami. Pokud máte okna na kratší stěně, místo závěsů použijte žaluzie, jejichž vodorovné linky také pomohou prostor opticky rozšířit.

3. Malý pokoj prodlužte
Malou místnost, která není příliš úzká, lze vizuálně prodloužit podélnými linkami. Ty se vytvoří pomocí podlahové krytiny, například prken, tapet s podélnými pruhy nebo nábytku kladeného za sebou u delších stěn tak, aby na sebe navazoval. Tapetami nebo tmavší malbou pokryjte dvě delší stěny až ke stropu. Místnost prodlouží také velké zrcadlo umístěné na užší straně proti dveřím, to však někdy může vést k prostorové dezorientaci.

4. Zvyšte strop
V bytech s nízkou světlou výškou je vhodné vymalovat stěny tmavší barvou než strop, a to jen zhruba do dvou třetin výšky. Pomohou také tapety se svislým vzorem. Nábytek zvolte buď jen nízký, nebo úzký a vysoký, čímž vytvoříte svislé linie.

5. Podlahu raději jednolitou
V malém bytě by měly být světlé nejen stěny či nábytek, ale také podlaha. Ta však má mít o něco tmavší odstín než stěny. Zvětšení prostoru hodně pomůže, pokud je podlahová krytina jednolitou plochou od stěny ke stěně. Zapomeňte tedy na malé koberečky.

6. Propojte místnosti
Abyste získali dojem co největšího prostoru, odstraňte prahy, zbourejte příčky nebo je nahraďte skleněnými. Dveře mezi místnostmi zvolte posunovací nebo je nahraďte lehkými závěsy. Pokud to však nejde a byt tvoří více malých místností, alespoň slaďte všechny podlahy do jedné barvy.

7. Pozor na tmavé barvy
Vyhněte se tmavým a sytým barvám. Nevhodná je především hnědá, tmavě zelená, tmavě modrá nebo červená.

8. Přizpůsobte doplňky
Proporce je možné měnit i pomocí doplňků. Jejich barevné řešení a množství přizpůsobte celkovému vyznění bytu. Do malého bytu se nehodí velké obrazy, ani těch menších nesmí být mnoho. Prodloužení nebo rozšíření bytu pomohou pruhované textilie, například závěsy nebo povlečení. Bílé stěny, kterými lze získat nejvíce světla, ale současně mohou působit poněkud sterilně, lze oživit barevnými doplňky - pestrými polštářky na pohovce nebo „veselým“ květináčem.

9. Vzory raději menší
Při použití dekorů buďte opatrní. Velké vzory na sebe poutají pozornost a opticky zmenšují prostor. Tapety a textilie volte raději jednobarevné, případně s drobnými, jemnými vzory.

,