Realitní odborníci se shodují, že koupit byt je nyní na místě. Avšak ne jakýkoliv

Realitní odborníci se shodují, že koupit byt je nyní na místě. Avšak ne jakýkoliv | foto: Profimedia.cz

Jak si pořídit byt v době krize

  • 24
Důchodkyně z Pardubic, která si přála zůstat v anonymitě, si chtěla koupit byt. Vloni uzavřela s malým developerem smlouvu o budoucí kupní smlouvě a zaplatila část ceny. Další peníze složila, když loni na konci roku vyrostla hrubá stavba. Ale pak začaly problémy. Dokončení domu se posouvalo a dodnes stojí právě jen hrubá stavba.

"V červnu se firma písemně omluvila za zdržení. Napsala, že dům bude kolaudovaný v říjnu. Ale už od května se nestaví,“ stěžuje si seniorka.

Zástupci firmy, která se mezitím ocitla v exekuci, klientům nezvedají telefon. Ti proto založili občanské sdružení a chtějí se bytů domáhat soudně. Důchodkyně netuší, jestli se do bytu někdy nastěhuje, či dostane zpátky peníze.

Co v takovém případě dělat?
"Práva a povinnosti jsou uvedeny ve smlouvě s developerem. Klient by se měl soustředit na to, zda developer porušil své povinnosti, zda může požadovat vrácení záloh nebo od smlouvy odstoupit,“ říká Stanislav Bednář z advokátní kanceláře Peterka & Partners.

Exekuce ještě nemusí znamenat, že developer není schopen platit. Problémy jsou třeba jen dočasné. "Lze po něm pak požadovat, aby pohledávky zajistil třeba formou zástavy nebo ručením třetí osobou,“ říká Stanislav Bednář.

Nebo by developer mohl na klienty převést vlastnické právo k nedokončeným nemovitostem výměnou za to, že se vzdají záloh nebo jejich části.

Když se nedohodnou, nezbývá než pohledávku vymáhat soudně. "Soudní řízení však trvá průměrně čtyři roky,“ upozorňuje Bednář. Každopádně doporučuje spojit se s advokátem. Když budou klienti postupovat společně, mohou se podělit o náklady.

Finanční krize ohrozí ty slabší
Nehrozí něco podobného i vám kvůli finanční krizi? Všichni redakcí oslovení realitní odborníci se shodují, že krize nemá na bezpečnost koupě nemovitosti vliv.

"Je to jedna z nejstarších forem bezpečné investice, hlavně v dobách ekonomické nestability,“ říká Ivan Slavický, ředitel realitní kanceláře Bydlite.cz.

Více než jindy je třeba dbát na výběr developera či realitky. Finanční krize totiž ty slabší může ohrozit.
"Možné riziko vidím u projektů v počátku výstavby. Často jsou průběžně financovány z peněz klientů. Proto bych doporučoval kupovat od silných skupin nebo stavby, které mají být hotové do šesti měsíců,“ radí Ivan Slavický.

Investoři čekají na vývoj na trhu, takže se byty méně prodávají. Společnosti, jež uložily peníze do stagnující výstavby, se podle Petra Vosmíka, generálního ředitele Českomoravské realitní, mohou dostat do potíží.

"Pak jsou ohroženy i vklady klientů. U většiny projektů však hospodaření s klientskými financemi garantuje banka,“ říká Vosmík. - přečtěte si Na co si dát pozor, když kupujete byt v novostavbě

Vsaďte na osvědčené firmy
Rozhodně stojí za to pořádně prověřit zkušenosti developera či realitní kanceláře a zjistit si reference.

"Ujistěte se, že s klienty jednají solidně a jsou schopni jim poradit nejen v otázce bydlení, ale i právních služeb a financování bytu,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel developerské firmy Finep Holding, SE.

Čím déle je firma na trhu, čím více má spokojených klientů, tím bezpečnější je i spolupráce s ní. "U malých a neznámých realitních agentur či developerů je dobré zjistit co nejvíce informací, třeba z obchodního rejstříku,“ doporučuje Pardubický.

Finanční krize nejspíše postihne i realitní kanceláře, které nejsou dostatečně finančně zajištěné. Vhodné je tedy obracet se raději na osvědčené a velké.

"Vyberte si renomovanou kancelář s dostatečnými kapacitami právníků a finančních poradců,“ radí Jiří Fajkus ze společnosti Real Spectrum Group.

Zaplatíte třeba o pár tisíc korun více, ale získáte větší jistotu, že nepřijdete o peníze. "Na trhu se objevují i podvodníci vydávající se za majitele nemovitostí, které však mají jen pronajaty,“ varuje Miroslav Jonáš, obchodní ředitel M&M reality holding.

Pokud by se realitní kancelář dostala do potíží, podle Ivana Slavického se nemusíte bát, že nevrátí kupní cenu či zálohy: "Realitní kanceláře by tyto peníze měly držet stranou od dalších prostředků. Pokud má klient obavy, může peníze vložit do úschovy k notáři, advokátovi či do banky.“ - přečtěte si Jak nenaletět realitní kanceláři 

Myslete na vlastní příjem
Finanční krize zřejmě ovlivní i hypotéky. "Je možné, že na starší nemovitosti bude stále obtížnější získat hypotéku,“ myslí si Petr Novotný z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Banky budou opatrnější, budou vyžadovat více garancí, nabídka úvěrů se omezí, například těch na celou kupní cenu nemovitosti.

Krize může postihnout také přímo vás. "Je proto třeba zvážit, zda budete jako kupující schopni v případě zhoršení ekonomiky, a tím i třeba vašich příjmů, nemovitost splácet a pečovat o ni,“ upozorňuje Jiří Pácal, ředitel investiční společnosti Central Europe Holding.

Co se vyplatí a co ne

kupujte
* Startovací byty, zhruba 2+kk do 50 metrů čtverečních v širším centru
* Byty v kvalitní cihlové zástavbě, v dobře dostupné a občansky vybavené lokalitě
* Byty v atraktivních místech, jako je centrum Prahy
* Kvalitně postavené rodinné domy v žádaných místech
* Stavební pozemky
* Nové byty s dokončením do půl roku

nekupujte
* Starší byty v paneláku na zanedbaném sídlišti se špatnou dopravní dostupností - ceny klesají
* I jiné nemovitosti v méně zajímavých lokalitách - mohou být předražené
* Byty v projektech malých developerů v počátku výstavby * Byty v projektech, které se již dlouho špatně prodávají

,