Jak si mladá rodina konečně zařizuje nový dům

  • 40
Dům nám předali. Úspěšně jsme se mohli na obecním úřadě přidat k pravoplatným občanům Nehvizd. Při té příležitosti jsme si odnesli i číslo popisné, které již zdobí náš nový domov. Při předání domu buďte důslední a dbejte na přesném stanovení termínů dodělávek.

Článek je součástí seriálu Jsme mladí a nemáme kde bydlet, ve kterém pro vás sledujeme koupi nového rodinného domu v blízkosti Prahy. Poradíme vám, jak bydlení financovat, na co si dát při koupi pozor a další zajímavosti ohledně pořizování vlastního bydlení.

Tak se naše stěhování pomalu blíží a nevím, kde mi hlava stojí. Většina sousedů se již nastěhovala a ani jsem neměla čas se jich optat, jak jsou v novém domově spokojeni.

Domy, které nám byly narychlo předány ještě vlhké, vysychají pomalu a nedá se to bohužel nijak ovlivnit.

Předání nadvakrát
První předání domku se nějak nepodařilo, ale napodruhé už to vyšlo. Myslela jsem si, že to bude zdlouhavý proces, při kterém se budeme se stavbyvedoucím hádat o termíny dokončení ještě nedokončených prací.

V poslední době už mě nebaví stále někoho hlídat, jestli opravdu udělá to, co si vzájemně odsouhlasíme.

Všechno ale proběhlo jinak. Tak nějak v poklidu. Předávací protokol byl docela obyčejný kus papíru, do kterého se sepsal krátký popis domu. Pak následoval výčet nedodělaných věcí jako např. venkovní úpravy pozemku, omítka, seřízení oken apod.

Věci, které jsou součástí stavby jako obložení dveří a vnitřní dveře jsme ani do protokolu nepsali. Prý jsou samozřejmostí. Měly ovšem být hotové, ještě než se nastěhujeme.

Byla to jedna z věcí, které mě zarmoutily, ale nedá se nic dělat - stěhovat se musíme, protože nám už definitivně končí podnájem. Dveře a obložky jsou zatím v nedohlednu. O jejich osudu rozhodne měření vlhkosti ještě tento týden.

Drobnosti jako montáž sprchové růžice a úpravy týkající se zásuvek v horní koupelně by měly být vyřešeny než se nastěhujeme. U každé konkrétní vady či nedodělku jsme si stanovili přesný termín, kdy bude odstraněna či hotova.

Větrat, větrat, větrat!
V domě se vesele topí, ale ještě není zcela vyhráno. Spodní patro je poměrně vysušené. Jen v tom horním se vlhkost sráží.

Vysoušeče nám už vzali, takže teď musíme každý den jezdit pořádně vyvětrat. Prý stačí, když alespoň jednou denně otevřeme všechna okna a na 15 minut vyvětráme.

Vody je všude ještě dost a dost. To vidím kolem oken, kde už jsou opět velké viditelné vlhké skvrny. Je třeba všechny rámy a okna důkladně jednou denně otřít.

Barvy na zdech zatím drží
Minulý víkend jsme i přes varování vymalovali některé zdi barvou. V každé místnosti jen jednu. Koupila jsem speciální barvy, které propouštějí vlhkost a neuzavřou stěnu nepropustnou vrstvou. Zatím se osvědčily. U okna se však flíček objevil. Když ale vyschl, nebylo to na barvě vůbec znát.

Když jsem barvy vybírala ve speciální prodejně, kde mi je současně i namíchali, řekla jsem, že je použiji do nového domu a že je tam velké vlhko.

Jedinou podmínkou, kterou mi prodávající sdělil, bylo, aby štuky byly zatvrdlé minimálně 3 týdny. Malovali jsme tedy asi měsíc a půl po jejich zatvrdnutí a teď čekáme, co se bude dít.

Zkouška pračky
Doporučuji (po zkušenostech mých známých), abyste před instalací nové kuchyňské linky, ve které má být zabudovaná i pračka, vyzkoušeli, jestli někde ve zdi neteče voda a jestli je zkrátka vše tak, jak má být.

O víkendu jsme tedy jeli naši novou pračku vyzkoušet a náš test dopadl naštěstí dobře.

Instalace světel
Naivně jsem si myslela, že když si koupím nějaké nové zboží (třeba z Ikey), že šroubky a další příslušenství bude přesně to, které má být použito při montáži. Náš dům je z Ytongu a ten potřebuje například hmoždinky přímo do Ytongu - ne jiné.

Právě u polic z Ikey jsou šrouby a hmoždinky, které jsou pro tento materiál nepoužitelné. Jestliže to risknete, do druhého dne vám police spadne. To samé platí např. u světel. 

Než je půjdete instalovat, dobře si zkontrolujte, zda jsou u nich i žárovky a zda šroubky a hmoždinky jsou určeny pro požadovaný materiál. Se sádrokartonem by např. neměl být problém.

Kamarádka z vedlejšího domu se potýkala i s instalací světel ve spodní místnosti. Mezi Ytongem byla ve stropech také železná konstrukce. Když se trefíte do kovového rámu, můžete být nepříjemně překvapeni.

V novém domě už to začíná pomalu žít.

V novém domě už to začíná pomalu žít.

V novém domě už to začíná pomalu žít.

V novém domě už to začíná pomalu žít.

V novém domě už to začíná pomalu žít.

V novém domě už to začíná pomalu žít.

V novém domě už to začíná pomalu žít.

V novém domě už to začíná pomalu žít.

V novém domě už to začíná pomalu žít.