Kdo nemá času nazbyt, rád se vyhne i mytí šálků

Kdo nemá času nazbyt, rád se vyhne i mytí šálků | foto: Electrolux

Jak si dopřát velký komfort v malém bytě. I pro jednoho

  • 2
V malém bytě chybí často místo. Na pračku, na chladničku, o sušičce nemluvě. Někdy dokonce na dostatečně velkou postel. Jenže i jedinec – singl – potřebuje spát, vařit a prát.

A aby nepříjemností nebylo dost, začíná se poukazovat na to, že singlisté vlastně poškozují planetu, protože kvůli nim stoupá spotřeba vody i energie.
 
Řešení? Multifunkční a rozkládací nábytek, malé spotřebiče s nízkou spotřebou, které lze zavěsit i na zeď. Nebo vestavné kompaktní přístroje, jež šetří místo a usnadňují úklid.

Malé spotřebiče se uplatní i v minikuchyni

Malé spotřebiče se uplatní i v minikuchyni

Základem je odpočinek

Velké lůžko zabírá hodně místa. Nad rozkládacími s dělenými matracemi většina lékařů ani architektů nejásá. Kompromisem na omezenou dobu – nebo pro návštěvy – se může stát pohovka, jejíž rozložení spočívá v několika málo pohybech, protože lehací plochu tvoří jeden, maximálně dva díly.

Typickým příkladem jsou výrobky dánské společnosti Innovation, která  byla založena v roce 1971 Flemmingem Hoejfeldtem. Vyrábí totiž nábytek pro současnou mladou generaci. Soustřeďuje se na One room living (= jednopokojové bydlení).

Stolovat lze i na lůžku

Stolovat lze i na lůžku

A nejen to, prosazuje systém Design it yourself (= navrhni si sám). Každý si tak může navrhnout vlastní pohovku – volí se barvy, typ čalounění, počet polštářů, područky, možností naklápění… A podle toho se také vypočítává cena, což je především pro mladé a začínající hodně důležité.

K takové pohovce lze zvolit jen puf na sezení pro návštěvu či netradiční stolek včetně hnízdovitých, které se skládají do sebe.

Rozkládací pohovka může působit elegantně

Rozkládací pohovka může působit elegantně

Poloviční kuchyně

"Japonští odborníci tvrdí, že uspořádání varných plotýnek vedle sebe – nikoli za sebou - je z ergonomického hlediska ideální," radí Petr Jarkovský, mediální zástupce značky Panasonic.

 Poučení? Varná deska s dvěma či třemi varnými plotýnkami vedle sebe a zapuštěná podélně do pracovní desky představuje úsporu místa včetně usnadnění práce.

Po uvařeném jídle však zbývá spousta nádobí. Kam s ním? Přece do myčky! Stolní provedení "zabírá" pouze polovinu velikosti standardní myčky, přitom pojme až šest sad nádobí. V malých kuchyních vypadá i pár hrníčků jako nepořádek – proč se mu nevyhnout?!

Nové typy myček nabízejí energetickou spotřebu v kategorii A, totéž z hlediska kvality mytí nádobí. "Nové myčky jsou tak malé, že je můžete postavit na pracovní desku kuchyňské linky, nebo dokonce do skříňky," tvrdí Jaromír Šiška ze společnosti Electrolux.

Pračka v místnosti je krajní, ale možné řešení

Pračka v místnosti je krajní, ale možné řešení

Výrobci se již řadu let zaměřují také na vestavné kompaktní přístroje s výškou pouze 37 cm a šířkou kolem 59 cm. Ty lze instalovat do úrovně očí vedle sebe nebo nad sebe, aby byly pohodlně přístupné.

V této "minivelikosti" jsou k dispozici parní i mikrovlnná trouba s elektronickým dotykovým ovládáním, případně kombinace obou, ale také třeba tzv. nápojové centrum či vestavný televizor.

Hlavně mladí muži si tyto technické vymoženosti velmi pochvalují: "Sám mám doma parní troubu a nedám na ni dopustit, maso i zelenina v ní připravené jsou voňavé, křehké a vlastně nelze zkazit jejich přípravu," tvrdí Miroslav Veselý z firmy BSH (Bosch a Siemens).

Praní a sušení na výšku

U praček se pro malé byty řadu let doporučovaly typy se šířkou 42, výškou 85 a hloubkou 60 cm s horním plněním. V malých koupelnách však nevypadají až tak skvěle. Oproti tomu kompaktnímu provedení vystačí výška pouze 67 cm (vejde se dokonce pod umyvadlo) a hloubka 45 cm. Tyto pračky zabírají plochu pouhých 0,25 m2!

"Přitom vyperou prádlo stejně kvalitně jako jejich velké sestry. Jen méně, při jedno či dvoučlenné domácnosti to ale nevadí, alespoň nemusíte čekat na naplnění celé kapacity pračky," tvrdí Jaromír Šiška.

Výhodné je umístění pračky a sušičky nad sebou

Výhodné je umístění pračky a sušičky nad sebou

Nejmenším modelem pračky plněné zepředu je EWC 1350 na 3,5 kg  prádla, tedy 15 košil nebo 2 ložní povlečení. Tato pračka se vejde dokonce i pod umyvadlo nebo ji v případě nutnosti – a možnosti - postavíte vedle lůžka, které stojí u zdi, za níž jsou rozvody vody a odpad.

Pro jedince, kteří žijí v pronajatých garsonkách či minibytech, jde sice o velmi netradiční, nicméně možné řešení. Nad tuto pračku lze také instalovat bubnovou kondenzační sušičku, která na rozdíl od ventilační nevyžaduje instalaci odvodu vzduchu. Případně sušičku pověsíte kdekoliv na zeď – s hloubkou 45 cm je to jen jakási skříňka na zdi.

Sušičku lze zavěsit na zeď

Sušičku lze zavěsit na zeď

Kdo potřebuje pračku na větší objem prádla, může zvolit vrchem plněnou pračku se šířkou 40 cm na 6 kg prádla - EWT 13931 W s funkcí Time Manager. Ta totiž dovoluje nastavit dobu praní podle potřeby. O délce praní zde rozhodujete vy.

Neuklízejte vysavač

I ty nejmenší vysavače mívají jednu chybu – přívodní šňůru. Té se zbavíte v případě, když dáte přednost akumulátorovému vysavači Ergorapido 2. Přes den si "nasává" energii postavený někde u zdi ze zásuvky, pak pohodlně vysaje až 80 m2, má cyklonovou jednotku i omyvatelné filtry. V případě potřeby vyjmete "tělo" vysavače a proměníte jej na ruční. 

V případě potřeba jsou po ruce tři stolky

V případě potřeby jsou po ruce tři stolky


 


Spotřeba po rozvodu

Vědci spočítali, že partneři po rozvodu či rozchodu, kteří zůstanou sami, spotřebují jako dvě osoby o 56 % vody a o 46 % energie více než dvojice žijící v jedné domácnosti. A singlistů přibývá i u nás, ve věku 25-29 let je to 53 % mužů a 32 % žen.

V zahraničí v některých velkých městech tvoří jednotlivci i polovinu obyvatelstva – v popředí je například Kodaň, Kolín nad Rýnem, Berlín i další velkoměsta. Domácnosti tvořené jednou osobou představují v průměru téměř 30 % všech domácností v Evropě. U nás je toto zastoupení obdobné. Prostě globalizace funguje.