Dům, byt, nemovitost, stavebnictví

Dům, byt, nemovitost, stavebnictví - Dům, byt - ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Jak si dobře vybrat stavební firmu

  • 24
Všichni, kdo už mají stavbu domu za sebou, jistě potvrdí, že zcela klíčový byl výběr stavební firmy. Pro ty, kteří se pro nový domov teprve rozhodují, je nesmírně důležité, aby se drželi následujících rad, ušetří si tím nejen dost peněz, ale také starostí.

1. Cena nemá být na prvním místě
Při výběru stavební firmy by rozhodně neměla být na prvním místě cena, protože nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné zboží a materiál. Nejdůležitější jsou při výběru firmy kvalita její práce, dodržení smluvní ceny a dodržení termínů jednotlivých prací i finálního dokončení stavby.

2. Doporučení již bydlících a hlavně spokojených zákazníků
Reference nejsou vůbec prázdné heslo z reklamních letáků. Je nesmírně důležité setkat se se zákazníky, pro které již firma stavěla, prohlédnout si její hotovou práci a zjistit, zda bylo vše v pořádku. Není dobré spokojit se jen s jedním výletem, lépe je chtít vidět alespoň tři zakázky.

3. Při stavbě na klíč musí za vše zodpovídat jen jedna firma
Pokud jste se rozhodli, že si necháte postavit dům na klíč, důrazně žádejte, aby za všechny subdodávky nesla zodpovědnost jen vámi vybraná firma a vy nemuseli s případnými subdodavateli materiálů či služeb vůbec jednat. Všechny případné reklamace a nedostatky tak půjdou na vrub jen vámi nasmlouvané firmě a vy se vyhnete tahanicím.

4. Čím větší záruky, tím méně hrozí, že se vás firma pokusí nějakým způsobem podvést
Zákon firmě stanovuje, aby vám dala tříletou záruku, ale pokud vám firma nabídne sama od sebe záruku delší, svědčí to o její solidnosti a o tom, že si za svou práci ručí. Pak by mohlo být vaše rozhodování snazší.

5. Všechny vaše požadavky předejte předem firmě velmi podrobně, a hlavně písemně
V případě, že vám stavební firma zajišťuje projekt včetně příslušných povolení, přiložte ke smlouvě o dílo jako jednu z příloh vyčerpávající popis všech vašich představ a požadavků. Tak bude jasné, co vám stavební firma za nabídnutou cenu musí dodat a vyhnete se dohadům, co bylo v ceně a co je práce navíc.

6. Smlouva je skutečným základním kamenem vašeho spokojeného bydlení
Smlouva o dílo musí být zpracována tak, aby na minimum zamezila možnost navyšovat cenu díla a posouvat termín dokončení. Proto investice do zkušeného právníka je stejně dobrou investicí jako investice do kvalitní střechy.

7. Stavební dozor ušetří peníze, pokud ho nemáte, nevyhnete se starostem
Zajistěte si dobrý stavební dozor! V případě nekvalitně odvedené práce na stavbě dbá stavební dozor na odstranění chyb nebo požaduje slevu z ceny díla. V tomto případě se vám mohou výdaje na technický dozor nejen vrátit, ale i vyplatit.

8. Záloha je nutnost, ale jen v určité výši - nikdo vás nemůže nutit kupovat zajíce v pytli
Maximální záloha předem je 10 % z ceny, nic víc rozhodně neplaťte. Každá další dílčí platba pak musí odpovídat hodnotě již provedené práce nebo dodaného materiálu. Část ceny, většinou opět 10 % (podle smlouvy), si ponechejte u sebe nebo v notářské úschově do doby úplného odstranění všech nedostatků. Plnou cenu doplaťte až po kolaudaci, kterou by podle smlouvy měla zajistit opět vaše stavební firma.