V malém bytě se výborně doplňují šedé tóny s bílou i s výraznými akcenty růžové...

V malém bytě se výborně doplňují šedé tóny s bílou i s výraznými akcenty růžové a žluté. Posuvné zadní čelo postele lze využít jako stolek i podnožku. Obraz nad postelí je autorským kouskem majitele. | foto: Tomáš Dittrich

Jak si designér zařídil byt aneb výhodné nákupy nejen na blešáku

  • 78
Atraktivní proměna bydlení nemusí být drahá. Mladému majiteli garsonky, zkušenému designérovi Radovanu Mačákovi, se povedla rychle a poměrně levně. Jen investoval svůj čas, nápady a energii.

Radovan Mačák navrhuje interiéry, nábytek i módní doplňky, spolupracuje na televizních proměnách, je zakladatelem, spolumajitelem a designérem značky Merrygorando.

Nedávno se postaral o výrazné vylepšení svého vlastního bytu. Musel. Žil a studoval totiž několik let v zahraničí, proto svou třicetimetrovou garsoniéru v pátém patře bytového domu donedávna pronajímal. Stav interiéru tomu odpovídal.

Také původní plovoucí podlaha, nábytek a vzhled kuchyně i koupelny nesplňovaly jeho představu o moderním bydlení. V malém bytě naštěstí nebylo třeba předělávat dispozici, takže se celá akce zařizování bytu o ploše 32 m2 obešla bez většího bourání.

Bydlení na čáře

V malé garsonce na sebe v jedné místnosti volně navazují obývací pokoj, ložnice, kuchyňský a pracovní kout i jídelna. Prostor opticky dělí jen žlutočerná průmyslová páska, která je jedním z hravých detailů.

Radovan měl odvahu koupit na první pohled nepříliš vkusné, ale levné věci, podle jeho slov pravé "rustikální peklo". Například k proměně dřevěné kuželky ze zábradlí schodiště na nepřehlédnutelný prvek přispěla elegantní antracitová barva.

Do části místnosti vyhrazené spaní a odpočinku umístil majitel vestavěnou skříň s posuvnými zrcadlovými dveřmi (Woodline Cream).

Designér stejně jednoduše a efektně vyřešil stěny kuchyňského koutu. Obkladové panely v imitaci cihlové zdi stačilo jenom natřít bílou barvou! "Líbí se mi, když se zařízení přizpůsobuje momentální chuti a činnosti a interiér není přehlcen zbytečnostmi. Důležitý je promyšlený detail, který se neokouká a z nějž můžete mít pořád radost," říká designér ovlivněný asijským střídmým stylem funkčně řešených interiérů.

Byt se na první pohled odlišuje od průměru nevšední barevnou kombinací. Radovan přiznává, že se mu příliš studené minimalistické interiéry nelíbí. Kromě designu si rád pohrává s barvami, tvary a dekorem, což prostor příjemně zabydlí.

Pozitivní syté tóny růžové a žluté však potřebovaly neutrální základ. Tvoří jej podlaha ze světle šedého marmolea, stejně barevná stěna za postelí nebo tmavě šedá spodní část kuchyňské linky a pracovního stolu.

Stěny kuchyňského koutu včetně plochy nad pracovní deskou tvoří nabílo přelakované panely (2 × 1 m) z OBI, majitel zaplatil 1 100 Kč/ks, lustr přišel na blešáku na 200 Kč.

Design na vlastní kůži

V rámci proměny bylo třeba řešit i koupelnu. Dominantní barvou je tu bílá, klasickou drobnou keramickou mozaiku na stěnách doplňuje hladká stěrka na podlaze. Jedinou větší dekorací je průhled balkonovými dveřmi na zeleň lodžie.

Radovan Mačák doma samozřejmě testuje vlastní design. Z kolekce nábytku Merrygorando, kterou lze podle potřeby přestavět, vybral postel KissKiss a židli Buddy. Jako ostatní produkty z tohoto konceptu jsou vyrobené z recyklovaných a přírodních materiálů.

Autoři návrhu

Radovan Mačák (1981)

Studoval obor nezávislé umění a malba ve státě Oregon v USA, čtyři roky žil na Tchaj-wanu, studoval zde tradiční čínskou malbu a interiérový design na Hongkong School of design, v roce 2009 založil s kolegou Otto Fiřtem designovou značku Merrygorando.

Pracuje jako interiérový designér a designér nábytku ve studiu fe.facto, spolupracuje s pořadem Jak se staví sen.

Otto Fiřt (1971)

Vystudoval restaurátorství nábytku, navrhuje nábytek, ale také originální svítidla. Ta nejraději vytváří z věcí a materiálů, které jinde dosloužily a jimž dává novou funkci a formu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.