Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si designér z malého 2+1 vytvořil velký byt

  1:00aktualizováno  1:00
Základem kvalitního interiéru nemusí být nábytek, stačí vybourané příčky. Tuto zásadu razil designér Karel Kobosil ve všech svých sedmi domech i bytech, které zatím obýval a kvůli životním změnám občas i opouštěl. I jeho současný byt proto působí mnohem prostornějším dojmem, než ve skutečnosti je.

Příborník v robustním rámu působí jako drahý solitér | foto: Richard Kobylka

Díky své profesi i bohatým osobním zkušenostem – postavil dva domy a zařídil pět bytů – se Karel Kobosil mnohokrát přesvědčil o tom, že dobrý nápad bývá lepší než zvučné a drahé značky.

Když si před pár lety zařizoval byt 2+1 v brněnském činžovním domě z 20. let minulého století,  pojal jej jako pohodlný a snadno udržovatelný prostor pro muže ve středních letech.

Průhledy vzbuzují dojem velkého bytu

Průhledy vzbuzují dojem velkého bytu

Život sice jeho rozhodnutí trochu poopravil, ale právě díky vybourání příček se byt s necelými 70 metry čtverečními opticky natolik zvětšil, že nepůsobí stísněným dojmem ani pro rodinu. Pokud tedy chcete najít spoustu tipů pro úsporné zařizování, nechte se inspirovat. U odborníka.

Bourání se vyplatí

Podle Karla Kobosila je důležité, aby byly zachovány nebo vytvořeny volné průchody. Čím máte pokoje menší, tím jde o důležitější zásadu.

"Z malého bytu vytvoříte opticky velký tím, že použijete malé, na sebe volně navazující moduly, třeba z předsíně přes jídelnu až do obývacího pokoje,“ vysvětluje.

Někdy se nelze pro dosažení tohoto cíle vyhnout ani vybourání nosných příček, ale s pomocí statika a architekta to většinou lze zvládnout – jen bývá někdy nutné použít ocelové nosníky. To se týká paneláků stejně jako zděných příček ve starých činžácích.

Terasa láká k odpočinku

Terasa láká k odpočinku

"Má to i další výhody, ušetříte za dveře a zárubně a samozřejmě za zdící materiál na příčky,“ radí zkušený designér. Ložnicím a dětským pokojům ponechává možnost uzavření, protože určité soukromí interiér mít musí. Přesně podle svých rad postupoval i v tomto případě.

Příčky či jejich části nechal zmizet hlavně kolem předsíně a "společenské zóny“, tedy obývacího pokoje a kuchyně. Někde musely zdi ustoupit, jinde se pouze posunuly. Z klozetu a části chodby tak například vznikla velká koupelna s vanou, sprchovým koutem, umyvadlem i klozetem.

Zkušený návrhář však umí prostor nejen zvětšit, ale také ušetřit při jeho zařizování. Co se vybouralo, to se použilo jinde – to platilo jak o parketách, tak také o materiálu ze zrušených příček. Ty totiž zabíraly poměrně hodně místa.

Místo odstraněných příček bylo ovšem nutné doplnit chybějící parkety. Nebylo nutné je pracně shánět a dokupovat – prostě se použily ty, které byly pod skříněmi. Tam je snadno nahradila jiná podlahová krytina.

Balkon chrání před sluncem rohož

Balkon chrání před sluncem rohož

Karel Kobosil dokázal zvětšit i prostor na letní stolování – stačilo použít pár kovových "úček“ a dřevěných prken – a rázem se úzký balkonek směřující do dvora proměnil na příjemnou terasu, kde lze v létě pohodlně stolovat.

Bambusové rolety tu slouží jako paraván nabízející dostatek soukromí. Brání také výhledu na opadávající omítky protějších domů. Mezi zábradlím a roletami zůstal přibližně půlmetrový volný pás, aby sedící člověk měl výhled jen do korun  stromů - a nahoře na nebe. Bambusové rolety dopřávají i potřebný stín květinám, kterým vadí ostré slunce.

Hra se světlem a barvami

Se světlem a  prostorem si dokáže hrát bývalý student fotografie u profesora Šmoka na jedničku. Chcete odlehčit hmotu velkých skříní? Stačí použít na střed sestavy bílé žaluziové dveře, které samy o sobě působí vzdušně, a "obklopit“ je tmavým rámem dveří z lamina v barvě antracitu.

Žaluziové dveře skříní koupíte i v hobby marketu

Žaluziové dveře skříní koupíte i v hobby marketu

Kromě optického efektu i výrazně ušetříte, takové dveře lze zakoupit v prodejnách pro truhláře i v "hobby marketech".

Chcete mít pocit pohybu a zabydleného prostoru? Pověste si na zeď velké obrazy. I interiér s pár kousky nábytku pak vypadá zabydleně a živě. Teplé a výrazné barvy na stěnách vám "topí“ místo kotle zadarmo, navíc celý byt působí útulně.

Obývací pokoj s minimem nábytku a projektorem skrytým za textilií

Obývací pokoj s minimem nábytku a projektorem skrytým za textilií

Tomu napomůže i použití barvy slonové kosti na stěnách místo bílé, ta patří podle Karla Kobosila jen na strop, kde dodává interiéru na vzdušnosti a lehkosti. Do ložnice lze použít chladnější modré odstíny.

Snížit náklady na topení můžete i tím, že využijete různé podhledy. Navíc se v nich skryjí nejrůznější rozvody, vytápět budete menší prostor.

Kapitolou samou o sobě je v tomto bytě umělé osvětlení. V bytě narazíte na spoustu svítidel, od těch náladových ve skřínkách či pod zavěšenými spodními (!) kuchyňskými skříňkami či skrytými za pohovkou přes systém bodových světel s reflektory (slouží k nasvícení drobných artefaktů) až po lustry, většinou z domácí dílny designéra Kobosila (kobosil.karel@email.cz).

Chytré svítidlo s dobrým nápadem

Chytré svítidlo s dobrým nápadem

Tomu například k vytvoření centrálního lustru v obýváku posloužila jen spuštěná netkaná textilie z lišty ze stropu, která se "obtáčí“ kolem skla. Běžná zářivka umístěná v dolní  části pak vytváří zajímavý efekt v podobě zeleného pruhu v hraně skla.

Jedním z největších úsporných bonbónků v tomto bytě, alespoň pokud jde o světlo, jsou určitě lampičky v ložnici. Na ten nejjednodušší podstavec přišly kryty vytvořené z rafinovaně zmačkaného papíru, kterým kloboučníci vyplňují krabice na své výtvory.

Rafinovanost nespočívá jen v umném pomuchlání, ale také ponechání dostatečného volného prostoru tak, aby se papír nespálil (byly použity kompaktní zářivky neboli úsporné žárovky).

Jak lze také ušetřit

V tomto bytě najdete spoustu věcí, které lze zařadit do nadstandardu. Přesto se náklady na jejich pořízení pohybovaly hluboko pod průměrem. Příklad? Třeba krb - tvoří jej běžná krbová vložka doplněná předsazeným plátem železa od zámečníků,  který byl připevněn na kovové úhelníky. Tváří se však "designově“.

Krb vypadá efektně - jde přitom jen o krbovou vložku a kovový plát

Krb vypadá efektně - jde přitom jen o krbovou vložku a kovový plát

Levné, tzv. režisérské židle v jídelně dostaly jen nové čalounění a drobnou úpravu v proporcích včetně naklonění opěráku – jedna tak nakonec přišla asi na 800 korun. Příborník v jídelně vypadá jako drahý solitér, ale je to pouze zásluha velkého rámu. Jinak by to byla vlastně obyčejná prosklená skříň.

Kuchyně vyrobená na míru od truhláře měla především splynout s ostatním zařízením, proto měla působit co nejméně kuchyňským dojmem. Díky tmavě šedému laminu se jí to i podařilo. Původně byla zamýšlena pouze pro majitele a jeho návštěvy, proto není pracovní plocha příliš velká a nabízí jen vestavnou dvouplotýnku.

Kuchyně v "závěsném" provedení, pod nímž je osvětlení

Kuchyně v "závěsném" provedení, pod nímž je osvětlení

V obývacím pokoji sáhl milovník filmů místo po drahé plazmě po plátně s úhlopříčkou 1,8 metru, projektor pak ukryl v lustru ze dvou pruhů textilie. "Důležité je  zastínění pokoje černými žaluziemi,“ upozorňuje. Na sledování filmů je podobné zařízení doslova k nezaplacení.

Křesla jsou samozřejmě návrhy Karla Kobosila, stejně tak i regály z běleného javoru, které stály pár tisícovek. Jejich moduly byly použity vertikálně i horizontálně.

"Dnes bych už dal přednost dvířkům, když tu děti řádí, mají volný přístup ke knížkám, které s chutí přemisťují, kam se jim zamane,“ kriticky přiznává určitou nevýhodu otevřených modulů jejich autor. "Také se do nich práší,  dvířka skryjí leccos,“ dodává.

Otevřené police by dnes designér raději nahradil dvířky

Otevřené police by dnes designér raději nahradil dvířky

I v koupelně šel Karel Kobosil cestou praktičnosti. Velká a široká vana s madly pro dva je zapuštěná do dvou spojených kuchyňských pracovních MDF desek se šířkou 60 cm s dezénem dřeva. Desky určené do kuchyní musí odolávat vodě, takže nějaká ta kapka či přímo loužička nevadí, kolem vany je dostatek odkládacího prostoru i na knížky.

Nika za vanou? Z nouze ctnost - dvě nepříjemně vystupující stoupačky v rozích bylo nutné skrýt, a tak se jen tzv. dorovnala zeď. Police v nice záměrně nekončí až ve zdi, protože takto lépe vynikne.

Pánská koupelna působí čistým, nadčasovým dojmem

Pánská koupelna působí čistým, nadčasovým dojmem

Závěsné skříňky a klozet usnadňují úklid, ke komfortu v koupelně přispívá také sprchový kout. Na obklad byl použit šedý lesklý taurus, na podlaze matný.

Po více než čtyřech letech, kdy byla rekonstrukce bytu dokončena, je však její autor, jinak také držitel
osmi Křišťálových jehlanů za vynikající design a zakladatel dnes již bohužel zrušeného Design centra České republiky, kde pracoval jako ředitel 17 let, se svým řešením spokojen.

"Byt mě neomrzel, protože zařízení je nadčasové, interiér dokázal zareagovat i na různé životné změny,“  konstatuje designér, který již opět navrhuje, naposledy kovové postele.

 
 

Nejčtenější

Teplotní sonda přesně pohlídá teplotu masa.
Dokonale upečené maso zvládne i začínající kuchař. Poradíme jak

Vaření je sexy a k největším televizním celebritám patří kuchaři. Místo detektivek si lidé pořizují výpravné kuchařky. To je dnešní realita. S tím ovšem...  celý článek

Na ulici hledí strohá betonová fasáda, s černým vchodem a rámem balkonu.
Zepředu nic moc. Zezadu neuvěřitelný dům pro rodinu plný překvapení

Pařížský domek si hraje s okolím. Za skromnou uliční fasádou se skrývá přívětivé nádvoří a s ním překvapení, rodinný městský dům pokračuje dalším, větším a...  celý článek

Na začátku každého nového dne najdou majitelé chytré pračky své prádlo čisté,...
Chytrá pračka vypere i vyžehlí. Návrhářka se inspirovala toustovačem

Designérka Jiyeun Yoonová z Jižní Koreje přišla s úžasným nápadem. Navrhla chytrou pračku Pop-Up Laundry, která dokáže prádlo vyprat a rovnou jej i vyžehlí.   celý článek

Pohled do původní koupelny
Kompletní rekonstrukce bytu si vyžádala šest týdnů a půl milionu korun

Petr se před osmi lety přestěhoval do Prahy, našel si nájemní byt na Pankráci, do kterého se zamiloval a nakonec si jej od majitele koupil. Byt s plochou 35...  celý článek

Konstrukce domu, postavená na železobetonové základové desce, je z...
Svépomocí si postavil pasivní dům plný technických vychytávek

Majitelé si přáli pasivní dům, ale zároveň nechtěli slevit ze svých požadavků na funkční i estetické prvky, které se s pasivními standardy právě neslučují,...  celý článek

Další z rubriky

Světlý obývací pokoj má trojí účel: slouží jako kuchyň, jídelna a současně...
Dům prošel už druhou rekonstrukcí. Jeho stáří by mu nikdo nehádal

Stavba ze 70. let stojí v poklidné čtvrti nedaleko pražského centra. Po nedávné rekonstrukci získala elegantní minimalistický interiér, který odráží vkus...  celý článek

Místnost je uspořádáním vybavení rozdělena na obývací pokoj a jídelnu, kterou...
Jak bydlí architektka Magdalena Rochová, autorka interiéru roku

V Praze pro Magdalenu Rochovou a jejího partnera Radka Jarouška připadaly v úvahu k bydlení jen dvě lokality, které se jim líbily: Vinohrady v okolí Riegrových...  celý článek

V jedné původní cele je pracovna se stolem v podobě vězeňského lůžka.
Pracovna v cele, obývák v soudní síni. Z policejní stanice je půvabný dům

Opravdu nevšední rodinný dům stojí v hrabství Hertfordshire kousek od Londýna. Vznikl totiž z policejní stanice postavené v 19. století. Nemovitost, kde...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.