Manželé Prokopovi přeměřují svůj miniaturní byt. Pokoj má třináct a půl metru čtverečních.

Manželé Prokopovi přeměřují svůj miniaturní byt. Pokoj má třináct a půl metru čtverečních. | foto: Splash News

Bydlí na 16 metrech čtverečních. Oblečení schovávají po čistírnách

  • 502
Manželé Prokopovi si koupili byt na Manhattanu o rozloze 16 metrů čtverečních. Milují cestování, chtějí jíst ve vyhlášených restauracích, ale tento život něco stojí. Rozhodli se proto radikálně ušetřit za výdaje na bydlení. Vzdali se většiny hmotných statků a žijí šťastně ve své jedné místnosti.

Američané Zaarath a Christopher Prokopovi žili v Kalifornii a oba pracovali jako účetní. Pak se rozhodli přestěhovat se za prací na východ USA. Nejprve žili v New Jersey, kde bydleli v prostorném a velkoryse řešeném bytě o rozloze 150 metrů čtverečních. Z něj se po letech přestěhovali do menšího, osmdesátimetrového bytu.

Loni v létě se společně rozhodli pro radikální řez. "Žijeme spolu jen dva, společně s našimi kočkami: Esmeraldou a kocourem Beauregardem. Děti bohužel nemáme. Věnujeme se jeden druhému a cestujeme. O víkendech se rádi touláme po městě a chodíme za kulturou. Rozlehlý byt nepotřebujeme. Stačí nám prostor na přespání," svěřila se třicetisedmiletá Zaarath deníku New York Post.

Pohled na předválečnou newyorskou rezidenci, ve které si manželé Prokopovi pořídili v šestnáctém patře byt.

Byt si našli po delším hledání na horním Manhattanu v šestnáctém patře předválečné rezidence na rohu 110. ulice a Amsterdam Avenue. Výtah jezdí jen do patnáctého patra a dál musí každý po svých. Prostory původně sloužily jako komůrky pro služky místních obyvatel.

Osm takových místnůstek družstvo přestavělo na čtyři malé byty. Realitní makléř Steven Goldschmidt, který Prokopovým koupi zprostředkoval, si prodej přestaveb pochvaloval: "Po minibytečcích se jen zaprášilo. Vybírali si je hlavně studenti a manažeři, kteří bydlí jinde, ale pokud zavítají do centra New Yorku na jednání, chtějí mít možnost odpočinout si a přespat, aniž by museli jít do hotelu."

Celý byt je vlastně jen jedna místnost se dvěma okny, velká 4,5 × 3 metry, a koupelna s toaletou. Celou třetinu pokoje zabírá dvojlůžko, ale ani na něm se manželé nemohou příliš roztahovat. Je jen 150 centimetrů široké.

Plotna v kuchyni Prokopových se ani nezahřála. Manželé sporák vypojili. Stravují se v restauracích.

Z postele je to jen pár kroků do kuchyňky. V ní byste marně hledali hrnce a nádobí. Jediným přístrojem, který se za kuchyňskými dvířky skrývá, je multifunkční mixér na teplé i studené drinky a na lince stojí kávovar. Do kuchyňské linky si ukládají prádlo a ve skříňce pod dřezem je kočičí záchod.

Manželé vypojili sporák i mikrovlnnou troubu a skladují v ní jídlo pro kočky. Christopher říká: "V bytě nám nikdy nechybí káva. Jinak naše lednička zeje prázdnotou. Nevaříme, jíme jen v restauracích." Nepotřebují ani odpadkové koše. Pokud se něčeho opravdu chtějí zbavit, využijí vhoz do centrálního odpadu, který je přímo na chodbě domu.

Ukládání oblečení vyřešili Zaarath a Christopher víc než šalamounsky. Ráno z domu vybíhají jen ve sportovním oblečení, nepoužívají žádnou dopravu. Cestou do kanceláře si vyzvednou v jedné ze dvou čistíren, které mají na trase, oblek nebo kostýmek a v práci se převléknou. Čistírny mají pro jistotu dvě, kdyby jedna z nich nebyla otevřená.

Klasickou postel by manželé do budoucna rádi vyměnili za sklopnou.

Oba navíc mají další skříň s oblečením i v kanceláři. "Je to dokonalý systém. Nikdy se mi ani v práci nestane, že bych na sobě neměl čistou a voňavou košili," usmívá se Christopher.

V bytě kromě již výše zmíněného zbylo pouze místo na hnědou koženou lavici s úložným prostorem, stolek na laptop, kočičí prolézačku, plochou televizi a malou vinotéku. Christopher totiž pracuje pro likérku a dostává na zboží výhodné slevy.

Další lahve jsou vyrovnány na horní skříňce linky. Na relaxaci u sklenky dobrého šampaňského mají manželé dost času: miniaturní byt nevyžaduje žádné generální úklidy. Kočičí chlupy za ně během doby, kdy jsou v práci, uklidí malý robotický vysavač.

Koupelna je spojená s toaletou. Nic důležitého nechybí.

Prokopovým v bytě nic neschází. Hypotéku ve výši 140 tisíc dolarů splatí za dva roky a pak již budou bydlet ve svém a platit jen služby a energie. Složenky je na této dobré adrese na Manhattanu vyjdou kolem 700 dolarů měsíčně.

Několik nápadů na další zlepšení bytu už ale v hlavě přece jen mají. Rádi by si pořídili větší okna, výklopnou postel zabudovanou ve skříni a s ní i dalších pár vzácných centimetrů úložných prostor. Než na vylepšování hnízdečka ale dojde, mají spoustu cestovatelských plánů. Nedávno se vrátili z Pekingu a už brzo se chystají navštívit další země.