Výhody loftových bytů, jako je dostatek světla a dostatek prostoru, jsou důvodem, proč je často vyhledávají lidé z uměleckých profesí

Výhody loftových bytů, jako je dostatek světla a dostatek prostoru, jsou důvodem, proč je často vyhledávají lidé z uměleckých profesí | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Jak se žije v bývalé továrně aneb bydlení v loftech

  • 50
Bydlení v domku nebo paneláku už vás nudí a rádi byste zažili něco jiného? Pak se můžete zkusit odstěhovat třeba do bývalé továrny. Místo výrobních linek zde leží vyleštěné parkety a po zdejších chodbách už nepobíhají dělníci, ale mladí umělci nebo majetní podnikatelé. Vítejte v loftovém bydlení.

Stará továrna v novém hávu
Co s oprýskanou a chátrající tovární halou? Zbourat ji, aby uvolnila místo nové moderní zástavbě? Není třeba. Možností, jak využít prázdné sály, je víc.

Lofty nejsou pro každého

Třeba je opravit a nabídnout lidem, aby v nich bydleli a pracovali. Přesně to udělala společnost Atelier Spektrum, která před několika lety koupila bývalou továrnu Škodovky u vjezdu do Zlíchovského tunelu a rozpadající se budovu kompletně opravila a buduje v ní tzv. lofty.

V těch mohou jejich majitelé nejen bydlet, ale i tvořit. Kolaudace prvních loftů již proběhla. "Mám radost, že továrna takhle prokoukla, podobným nápadům fandím. Výsledný dojem bohužel kazí nádražní budovy na druhé straně silnice," myslí si Stanislav Procházka, který kolem často projíždí při cestě do zaměstnání.

A jak se takový průměrný loft liší od rodinného domku nebo bytu na sídlišti? "Lofty jsou jedinečné tím, že jsou právě v bývalých továrnách a podobných prostorech. Tím pádem jsou tu mnohem vyšší stropy, velká okna a prostor samotný je velice variabilní, takže je lze zařídit různými způsoby podle individuálních přání klientů," přibližuje Ateliery Spektrum mluvčí projektu Kamila Kubátová.

Lofty nejsou pro každého

Lofty nejsou pro každého
Mezi další specifika bydlení a práce v loftech patří i to, že tu není problém postavit schody a galerii a získat tak dvě „patra“ místo jednoho. Se čtyři nebo šest metrů vysokými stropy mají nájemníci navíc jistotu, že se na galerii nebudou muset pohybovat shrbení.

Ale rozhodně to není bydlení pro každého. "Někteří lidé zkrátka industriální styl a velké prostory nemají rádi. Navíc je třeba počítat s tím, že vytopit rozměrné tovární sály rozhodně není nejlevnější záležitostí," varuje architekt Zdeněk Lukeš.

I přesto ale stavbu loftového bydlení rozhodně vítá. "Praha je plná bývalých továren nebo hal, v nichž by se daly lofty budovat. Je škoda, že řada z nich se zbourá, i když by se daly využít mnohem lépe," povzdychne si Lukeš.

 Lofty nejsou pro každého

Na prohlídku třeba do kina
Ti, které život v loftu oslovuje, udělají nejlépe, když si nějaký důkladně prohlédnou. A nemusí kvůli tomu zrovna procházet bývalé tovární haly, pokud tedy nemají spousty volného času.

"Zrovna teď běží v našich kinech film Interview, jehož hrdinka bydlí právě v loftu. Není proto nic jednoduššího než se po práci vypravit do kina a potenciální bydlení si pěkně v klidu prohlédnout na velkém plátně," dává netradiční radu architekt.

Co jsou lofty?
Architekt Zdeněk Lukeš mluví o tzv.loftech, jejich historii a specifikách života v nich.

Co je vlastně takzvaný loft?
Původní význam slova je půda, nejdříve tedy šlo o přestavby půdních prostor na atraktivní bydlení. Dnes jsou loftové byty v prostorách, které v minulosti sloužily úplně jinému účelu, jako jsou například právě továrny.
Kdy se lofty staly populárními?
Velká móda loftů zasáhla v 50. a 60. letech některé části New Yorku, když se v nich začala rušit skladiště. Ta následně "obsadili" mladí umělci nebo architekti, kteří v bývalých skladech pracovali i bydleli.
Pro koho jsou lofty vhodné?
Jednoduše pro lidi, kteří hledají netradiční bydlení. Proto lofty většinou hlavně oslovují mladé lidi z uměleckých profesí. Hodně také záleží na vybavení. A navíc můžou spoustě lidí velké prostory industriálního rázu připadat prázdné a studené.
Jsou v Praze místa, kde by lofty mohly vzniknout?
Samozřejmě. V metropoli jsou takových míst stovky. Teď mě napadají třeba branické ledárny. Prakticky v každé pražské čtvrti jsou bývalé továrny, kde by se lofty mohly stavět. Je proto smutné, že spoustu z nich zbourá těžká technika.
Čím se lofty liší od bytu nebo domu?
Toho je víc - jsou tu vyšší stropy, velká okna a také vytápění vyjde dráž než v klasickém bytě. "Lofty mají mnohem vyšší stropy, velká okna a prostor sám je velice variabilní, takže jej lze zařídit různými způsoby."