Nábytek v celém bytě je v odstínu tmavého ořechového dřeva

Nábytek v celém bytě je v odstínu tmavého ořechového dřeva | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

  • 60
Z panelového bytu v původním stavu se jeho majitelé snaží udělat moderní bydlení. Ohledně větších úprav se však raději poradili s bytovou návrhářkou.

Řekne-li se typický panelákový byt, každý ho vidí před sebou: umakartové jádro, miniaturní koupelna s plechovou vanou, nevzhledná a nepraktická kuchyňská linka.

Podobný byt 3+1 (76 m2) najdete ve třetím patře jednoho z panelových domů v Aši. Žije v něm mladá rodina s malým synem Tadeášem a ještě menší dcerkou Viktorií.

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

Manželé chtějí předělat hlavně bytové jádro.

A protože jim takové bydlení vůbec nevyhovuje, rozhodli se je zrekonstruovat. Začali sami menšími úpravami a výměnou nábytku za modernější.

"Chceme ještě předělat hlavně bytové jádro, podlahy a také elektroinstalace," říká majitelka bytu Šárka Vosátková.

Aby byl byt podle jejích představ, měla by se také kuchyně spojit s obývacím pokojem vedle, aby vznikl jídelní kout.

Původní kuchyňská linka by se měla zbarvit do oranžova, neměly by v ní chybět vestavěné spotřebiče, a to včetně pračky.

Oranžovo-bílou mozaiku by si rodina přála i na stěnách koupelny. "Také dětský pokoj by měl být ve veselých barvách. Aby se tam líbilo našemu pětiletému synovi i čtyřměsíční dcerce," dodává majitelka bytu.

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

Současný vzhled kuchyně.

Své požadavky mladá žena sepsala a poslala do magazínu Bydlení serveru iDNES.cz, kde bytová návrhářka Kateřina Mlejnková zdarma radí čtenářům, jak postupovat při rekonstrukci či zařizování bydlení.

Podle zadání připravila dvě varianty renovace panelového bytu, které jej přenesou do nového století. Rodina tím ušetřila minimálně šest až osm tisíc korun, které by museli do zhotovení návrhů investovat.

Na rekonstrukci si rodina vyčlenila celkem 300 tisíc korun. "Umím si představit, že by se do téhle ceny vešla nová koupelna s toaletou, nové dveře, podlahy a kuchyňská linka. Ostatní vybavení bytu asi už ne, pokud počítáte s kvalitními materiály," odhaduje návrhářka Kateřina Mlejnková.

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

Okna jsou zatím původní. 

Hřbitov pro plány a představy

Mladí manželé nemají vyhraněný styl, a nový vzhled bytu byl tedy jen na fantazii bytové designérky. Ta se při navrhování snažila vycházet z požadavků majitelů, ale ne všechna přání jim mohla splnit.

"Propojení kuchyně a obýváku je v panelovém bytě téměř nemožné. Stavební zásah by musel schválit statik a musel by se vypracovat projekt. Vím ze zkušenosti, že takové stavební úpravy bývají komplikované, proto jsem od tohoto plánu hned na začátku upustila," vysvětluje Kateřina Mlejnková, proč nemohl vzniknout samostatný jídelní kout a proč rodina bude muset obědvat a večeřet v obývacím pokoji.

Další přání, které bylo komplikované rodině splnit, bylo umístění rohové vany do koupelny, aby zároveň zůstalo oddělené WC.

"V jedné variantě se to podařilo, ale do kuchyně se vstupuje jen přes obývací pokoj. Ve druhé verzi je toaleta v koupelně, vanu nahradil sprchový kout, vchod do kuchyně zůstal samostatný, ovšem do obýváku se musí přes kuchyni," popisuje návrhářka.

Dobrý návrh není za týden


Kateřina Mlejnková, bytová návrhářka

Vytvořte mi luxusní interiér za co nejnižší cenu. A nezapomeňte na to, že se do toho malého prostoru musí nějak "nacpat" všechno tohle vybavení...

To jsou požadavky, s nimiž obvykle přicházejí zákazníci za bytovým návrhářem. Na něm pak je, aby tyto představy usměrnil a osekal jen na praktické a nezbytné věci.

Protože jinak se většinou není možné vejít do rozpočtu, který se obvykle nesmí za žádnou cenu překročit. Lidé také bývají netrpěliví, na návrháře spěchají a nemají ponětí o tom, jak dlouho taková práce trvá.

Dobrý projekt nejde udělat hned napoprvé nebo do týdne. A když už pak mají návrh v ruce, často se rozhodnou spolupráci s odborníkem přerušit a vše si udělat sami. A to je chyba.

Potom se vracejí s tím, že pořídili nějaké vybavení, o němž si mysleli, že odpovídá projektu, a nejsou s ním spokojeni.

Pak je těžké se vracet k původnímu plánu, který je nyní nutné podřídit nevhodnému zařízení, jehož se klient nechce vzdát. Rozpočet je navíc zčásti vyčerpaný, čímž se celá proměna bydlení výrazně zpožďuje.


První varianta: Kuchyně a koupelna nenadchly

V prvním návrhu ponechala Kateřina Mlejnková dispozici bytu tak, jak byla - z předsíně se dalo vejít do dětského pokoje, šatny, toalety a kuchyně, z níž vedly dveře - trochu neprakticky - do koupelny a také do obývacího pokoje, z nějž se pak šlo do ložnice rodičů.

Největší změny nastaly v kuchyni - výrazně se zvětšila, vznikly nové úložné prostory a podařilo se lépe využít okno, které nyní linku osvětluje více.

Kuchyňská linka je v kombinaci světlého dřeva a laku, skleněný obklad nad pracovní plochou má oranžovou barvu.

"Koupelnu jsem ponechala na stejném místě a spojila ji s toaletou, také jsem zmenšila předsíň. Protože šatna funguje spíše jako úložný prostor pro cokoli, udělala jsem vstup do ní z kuchyně," popisuje návrhářka.

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

První varianta řešení panelového bytu 3+1.

Koupelnu se sprchovým koutem ozdobila oranžová mozaika, kterou si majitelé přáli. "Ale protože je vzor výrazný a hrozí, že se časem okouká, zkombinovala jsem jej s antracitovým obkladem, vedle něhož oranžová nepůsobí tak agresivně," dodává Kateřina Mlejnková s tím, že je možné jej nahradit bílým nebo pískovým.

Pozor ale, aby vedle nich oranžová nebyla moc křiklavá.
Dětský pokoj navrhla designérka spíše jako studentský, aby sloužil i v budoucnu bez velkých změn.

Sestava skříněk nabízí spoustu úložného prostoru. Jedno lůžko je zvýšené a rohový psací stůl zasahuje až pod okno.

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

Do obývacího pokoje se musel vejít i jídelní stůl.

Ale majitelka bytu si přála rostoucí pracovní stůl... "Na něj by v budoucnu nebylo možné dát počítač, takže doporučuji spíše výškově nastavitelné židle, které mohou dětem sloužit daleko déle," vysvětluje návrhářka.

Podlahy v celém bytě nahradila dřevěnými parketami ve vzoru takzvané průmyslové mozaiky v odstínu dubu. S nimi ladí dveře a většina nábytku.

A jak se světlá varianta líbí majitelce bytu? "Vůbec se nezměnila dispozice, byt vypadá moderněji jen díky nábytku a doplňkům.

Řešení je hodně rodinné, velice se mi líbí zpracování dětského pokoje a ložnice. Ale uspořádání kuchyně a koupelny je mnohem lepší v té druhé - tmavé - variantě," hodnotí Šárka Vosátková.

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

Návrh pokoje pro děti se majitelce líbil.

Druhá varianta: Příliš tmavé barvy

Také při vytváření druhého návrhu vycházela Kateřina Mlejnková především z umístění koupelny a snažila se zachovat šatnu a okno v kuchyni.

"Celou kuchyni jsem situovala právě k oknu, díky čemuž vznikla koupelna s přístupem z předsíně. Ale pak se musí projít obývákem, což není takový problém, protože byt není tak velký," popisuje návrhářka.

"Navíc se do koupelny vešla rohová vana, již majitelé chtěli, přibyl v ní i výklenek na pračku a další úložný prostor." Toaleta zůstala v této verzi samostatná a na původním místě.

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

Druhá varianta řešení panelového bytu 3+1.

Barvy v celém bytě jsou mnohem tmavší než v předchozím návrhu - podlaha, dveře a nábytek jsou v odstínu ořechového dřeva. Oblíbená barva majitelky bytu - oranžová - je vidět nejen v koupelně, ale i v předsíni na stěně, opakuje se také na částech stěn v obýváku.

Změní se byt v Aši podle tohoto návrhu? "Je celkově hodně tmavý. Dětský pokoj vůbec není pro děti, ale spíše pro dospělé. Nicméně se mi velice líbí návrh kuchyně a koupelny. Ty bych doplnila zbytkem bytu ve světlé variantě," posuzuje majitelka bytu.

Rodina z Aše se hodlá návrhy Kateřiny Mlejnkové inspirovat a do rekonstrukce se vrhne na vlastní pěst.

Jak se z panelákové šedi stane útulná moderna

Jídelní stůl je ve druhé verzi pod oknem.

Za týden, 23. ledna, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala bytová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů.
Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5-Smíchov můžete posílat plánky svého bytu či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), který se chystáte nově zařídit, fotografie původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde