Tabule na stěně evokuje školní třídu

Tabule na stěně evokuje školní třídu | foto: Filip Šach

Jak se z designového gumicuku může stát základ českého papírnictví

  • 9
Papír, guma, plst. A nápad. To je základ, z něhož vyšla mladá designérka Kateřina Šachová. Její diplomová práce dostala jméno Papelote, což ve španělštině znamená kus nepotřebného papíru nebo draka. V jejím pojetí však dostal papír zpět svou hodnotu neuvěřitelného vynálezu.

Z diplomové práce se stalo "české designové papírnictví", za kterým kromě Kateřiny Šachové stojí Denisa Havrdová a Filip Šach. Bloky, skicáky, obaly na knihy, balicí papír, závěsné kapsy a penály z plsti se staly na tuzemském trhu malým zjevením.

Poprvé se trojice představila v rámci podzimního Designbloku v loňském roce. Přinesla vtip, funkčnost i originalitu tam, kde doposud téměř vládla velkosériová a často hlavně nevkusná produkce.

Látkový obal s gumičkou, která funguje jako jednoduchý penálLátkový obal s gumičkou, která funguje jako jednoduchý penál

Látkový obal s gumičkou, která funguje jako jednoduchý penál

"Na stážích a na cestách ve Francii a Španělsku jsme se toulali i po papírnictvích, která vypadala úplně jiná než u nás doma, to byl jeden z podnětů, proč vzniklo Papelote," vysvětluje Filip Šach.

Některé nápady Kateřiny Šachové jsou chráněné vzory, aby je nebylo možné zneužít. Výroba probíhá zatím ručně v malé dílně, takže co kus, to originál.

Dílna navazuje na papírnictví, jehož interiér navrhli mladí architekti David Maštálka a Lenka Křemenová ze studia A1architects. Spíš než prodejnu připomíná školní třídu v kombinaci s knihkupectvím.

Vysoký strop kryje podhled polepený originálním balicím papírem

Vysoký strop kryje podhled polepený originálním balicím papírem

"Chtěli jsme tu dát prostor i produkci originálního českého nakladatelství pro děti Baobab s autorskými knihami a alternativními časopisy současných ilustrátorů a grafiků, protože se v knihkupectvích v běžné produkci ztrácejí," vysvětluje Kateřina Šachová.

K papíru přibyl i Tyvek

Kateřina šachová používá u svých návrhů kromě papíru hodně barevnou plst, která se v posledních době stala velmi žádaným materiálem na bytové doplňky. Barevné gumičky povýšila na designové "uzávěry", s nimiž dotváří originální podobu výrobků. Její "gumicuky" neboli bloky uzavírané s pomocí barevných gumiček si rychle získaly oblibu.

Ve svých návrzích dokáže využít i útržky či proužky papíru ze skartovačky, jejich zatavením do fólie vznikají neopakovatelné vzory a kompozice.

Penál z plsti uzavírá nezbytná gumičkaKaždý blok - gumicuk - je originál, vyrábí se totiž ručněSkicáky ocení děti, ale hlavně výtvarníci a návrháři

K papíru, plsti, látkám a gumičkám přidala jako poslední novinku materiál Tyvek, který je lehčí a pevnější než papír, pružnější než textilie a odolnější než fólie, přitom je stoprocentně recyklovatelný. A protože je nesmírně odolný a pevný, lze z něj vytvořit téměř cokoli.

Vyrábí se totiž z mimořádně jemných vláken vysokohustotního polyetylénu kontinuálním procesem, v němž jsou vlákna odstřeďována pod vysokým tlakem, ukládána na nekonečný pás a pak spojována při určité teplotě bez použití lepidel nebo pojiv. Na Tyvek lze i tisknout, proto se z něj vyrábějí například mapy. A když se ušpiní, prostě se utře. Kateřina Šachová zatím Tyvek použila na malá pouzdra, sáčky a desky.

Bloky i skicáře nabízejí netradiční pohled na věci denní potřebyKapsy z plsti lze použít jako "spisovku" nebo pověsit na zeďLátkový obal s gumičkou funguje i jako praktické desky

Základem však pro ni zůstane papír. Nejen pro možnost snadné recyklace, ale především jako materiál, který lidé vnímají jako samozřejmost a tak trochu si jej přestávají vážit. Že lze povýšit "obyčejný" papírový skicák či blok doslova na kultovní záležitost, dokazuje přitom třeba italská značka Moleskine už 120 let. Její produkci využívali Vincent van Gogh, Ernest Hemingway, Pablo Picasso, Hanri Matisse, André Breton a další.

Mladí designéři citlivě repasovali původní prvky, které doplnili jendoduchým nábytkem

Mladí designéři citlivě repasovali původní prvky, které doplnili jednoduchým nábytkem

papelote

Kateřina Šachová vystudovala grafický design na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, magisterské studium zakončila v Ateliéru ilustrace a knižní grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Za svou tvorbu získala řadu ocenění, mimo jiné několik cen v soutěži o Nejkrásnější české knihy. V roce 2009 založila společně s manželem Filipem Šachem a Denisou Havrdovou novou českou značku papírnictví Papelote a je jejím hlavním designérem.

Poprvé se designéři se svým papírovým programem představili na Designbloku na podzim 2009

Poprvé se designéři se svým papírovým programem představili na Designbloku na podzim 2009

Denisa Havrdová vystudovala FFUK obor informační věda a knihovnictví, během studia získala zkušenosti ve společnostech zabývajících se IT technologiemi.

Filip Šach vystudoval Fotografii na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, magisterské studium absolvoval na pražské FAMU v ateliéru Štěpána Grygara. Profesionálně se věnuje fotografii pod značkou Exposed a zároveň volné tvorbě.