Zajímejte se, co která firma do svého nábytku používá

Zajímejte se, co která firma do svého nábytku používá | foto: Martin Malý

Jak se vyhnout problémům s rekonstrukcí kuchyně

  • 3
Co všechno vlastně obnáší taková rekonstrukce kuchyně? Většinou to znamená demontovat starou kuchyňskou linku, odstranit původní podlahovou krytinu a instalovat novou kuchyňskou linku. V dnešním článku vám přinášíme tipy na úspěšné zvládnutí celé akce.

Stavební část
Rekonstrukce kuchyně není ze stavebního pohledu velká akce. Pravděpodobně se s cenou do řádu statisíců nedostanete. Neznamená to však, že byste měli opomenout některé ze zásad spolupráce se stavební firmou či řemeslníky.

Vaším prvním krokem by měla být "rodinná porada". Je nanejvýš vhodné si celou akci dobře rozmyslet a nejlépe své požadavky sepsat.

Budete porovnávat nabídky od více firem a všechny by měly dostat stejné zadání.

Hlavním podkladem pro výběr řemeslníka je rozpočet. Co by nemělo v rozpočtu chybět, abyste se vyhnuli pozdějším dohadům?

Určitě by z něj mělo být patrné, kolik stojí materiál a kolik práce. Práce by neměla být vyčíslena v hodinové sazbě, může to být dosti ošidné.

Dalším důležitým bodem je množství, se kterým rozpočet počítá. Například m2 malby, štuku atd. Čím podrobněji a přesněji budou jednotlivé položky vyčísleny, tím méně starostí.

Nemělo by se pak stát, že řemeslník bude tvrdit: "Ale to v ceně nebylo..." Zajímejte se i o položky na které se rádo "zapomíná". Zda je v ceně likvidace odpadu, doprava, případně revizní zprávy.

Sepsání smlouvy či objednávky by mělo být samozřejmostí před každou stavbou.

V takovém dokumentu by určitě neměl chybět: přesný termín realizace, cena za domluvené dílo, platební podmínky, smluvní pokuty za nedodržení termínu či kvality a záruční doba.

Sankce za nedodržení termínu jsou důležitým bodem. V případě rekonstrukce kuchyně pak obzvlášť. Na stavební práce těsně navazuje dodání kuchyňského nábytku a jakékoliv zpoždění může způsobit dost nepříjemností.

Rozhodně se nedoporučuje platit smluvenou cenu předem. Platby by měly odpovídat průběhu prací.

Doplatek je vhodné vázat až na dokončení a předání hotového díla, případně na odstranění možných vad a nedodělků.

Ptejte se, jací řemeslníci u vás budou pracovat, jaká je jejich obvyklá pracovní doba. Při samotné realizaci se vyplatí denně stavbu navštívit a pořídit si vlastní fotodokumentaci.

Na konci prací obvykle proběhne předání hotového díla. Není to jen nějaká formalita. Provedené práce pečlivě zkontrolujte a nebojte se upozornit na nedostatky.

Z předání by měl být sepsán zápis - předávací protokol. Pokud narazíte na nedodělky, v předávacím protokolu se uvádí termín jejich odstranění.

Kuchyňská linka
V designu kuchyňského nábytku máte jasno, teď už "jen" vybrat vhodného dodavatele. Opět vás čeká porovnávání nabídek.

V čem se mohou nabídky lišit, aniž byste to na první pohled poznali? Je to především kování (panty, výsuvy) a tloušťka materiálu používaného na výrobu korpusů.

Zajímejte se, co která firma do svého nábytku používá. "Mezi špičku v oboru kování patří společnost Blum, za nimi se drží Hettich, Mepla či FGV. Doporučuji zůstat u osvědčených značek," radí Ing. Kouba ze společnosti Kouba Interier.

Pozor, i v kování narazíte na levné a nepříliš kvalitní výrobky z Číny.

Cenu ovlivní i to, jestli se počítá s montáží a zapojením kuchyňských spotřebičů. Zapojení by měl provést odborník, který vám současně potvrdí záruční list.

Plynovou varnou desku tedy správně zapojuje plynař, nikoliv truhlář, který montuje nábytek.

Co dál byste měli od kuchyňského studia vyžadovat? Rozhodně podrobný rozkres nejen kuchyňského nábytku, ale i rozmístění instalací a kladečský plán obkladu.

Nevhodně umístěné zásuvky či vývody vody se obtížně napravují. Trvejte na konkrétním rozkresu. V praxi prodejci občas tvrdí, že to není součástí návrhu. Nebo předkládají všeobecnou informaci, která je univerzální ke každé kuchyni.

Což rozhodně není dostačující, protože každý výrobce má jiné požadavky, jinak probíhá montáž atd.

Pozornost zaslouží i samotná montáž. Jak probíhá, jak dlouho bude trvat a zda montážníci zlikvidují veškerý odpad. Velké obaly od spotřebičů by vám v bytě zůstat neměly.

"Řemeslníci by také měli zakrýt již hotové podlahy jako ochranu proti poškození a po skončení montáže prostor i nábytek uklidit," vysvětluje Ing. Kouba.

Stejně jako stavbu i dodávku kuchyňského nábytku byste měli mít smluvně podchycenou. Ve smlouvě by opět neměl chybět termín, cena, smluvní pokuty, rozpočet a nákres kuchyně a záruky.

Smlouvě by rozhodně mělo předcházet zaměření prostoru pracovníkem kuchyňského studia.

Nespoléhejte v tomto případě na vlastní síly. Náklady na více práce plynoucí ze špatného zaměření pak ponesete vy.

Před rekonstrukcí se obrňte pevnými nervy, věřte, že ten nepořádek ve vašem bytě jednou skončí a vy budete mít krásnou novou kuchyň.