Dům v dezolátním stavu opravují, zatím se radují z moderní koupelny

  • 67
Z paneláku utekla mladá rodina do starého domku, který postupně svépomocí opravuje. Hypotéka na všechno nestačí, tak vyzkoušeli štěstí v televizní show.

Peníze rodině stačily jen na koupi domku v Berouně. Byl téměř v havarijním stavu, takže jej postupně opravují, ale výrazně jim chybí funkční koupelna, kde by se "hlava rodiny" mohla opravdu v pohodě umýt či dokonce relaxovat.

Na rekonstrukci se totiž pořádně nadře, ovšem pro své "tři ženy" (manželku, dcerku Elišku a maminku) to dělá rád. Navíc by rodina měla ráda alespoň ještě jedno dítě. To by však chtěla přivést už do opraveného domu.

Trubky topení nepůsobí v prostoru právě esteticky, obkladačky pamatují hezkých pár desítek let.

Trubkový radiátor i ostatní vybavení ozdobou koupelny nejsou.

Hypotéku bude mladý pár splácet třicet let, z rodinného rozpočtu moc nezbývá. I proto manželka rodinu přihlásila do televizní show Jak se staví sen (Prima family 5. května v 18:00).

Architekti Anna Lacová a Jan Ranný se rozhodli vytvořit barevně nadčasovou koupelnu. Není se čemu divit, výsledky výzkumů jasně ukazují, že koupelna slouží v nezměněné podobě průměrně 25 let. Módní dekory a barvy se tak moc nevyplácejí.

Všechno musí pryč

V koupelně dosloužily jak obklady, tak mělká a malá vana (délka pouze 160 cm manželovi nestačí), jak z filmu pro pamětníky vypadalo i další vybavení. Horizontální otopný žebřík koupelnu moc nevytopil, depresivně působily i další doplňky.

Velkoformátové kalibrované glazované slinuté dlaždice Clay (RAKO) mají jemný matný reliéf připomínající udusanou hlínu.

Anna Lacová a Jan Ranný se s ohledem na "sestavu v domě" rozhodli přidat do koupelny ještě klozetovou mísu, aby v domě byly dva záchody. Teplou vodu už naštěstí dodává kombinovaný plynový kotel, takže mohla zmizet stará karma.

To vše znamenalo vyměnit veškeré instalace, odstranit staré obklady i dlažbu (a pak vyrovnat podlahu) a přesunout odpady. Trubky topení se podařilo skrýt za obklad ze sádrokartonu, na který navazuje moderní otopný žebřík, takže v prostoru nijak neruší.

Do koupelny se podařilo umístit hlubokou vanu dlouhou 170 cm a širokou 75 cm, doplněnou o praktickou zástěnu z kaleného skla. Klozet (Jika) má příjemné tlačítko na splachování se speciální úpravou proti "otiskům", závěsné provedení samozřejmě usnadňuje úklid.

Za velkým zrcadlem se skrývá v nice skříňka na kosmetiku, pod dvojumyvadlo (opět Jika) použili autoři proměny skříňku vyrobenou truhlářem na zakázku.

Koupelna v decentních barvách představuje nadčasové řešení.

Obklady, které jen tak nezestárnou

Náklady

stavební a ostatní práce            163 690 Kč
obklady a dlažba                          27 155 Kč
koupelnový nábytek a sanita       47 350 Kč
doplňky, světla a dekorace         46 093 Kč

celkem                                      284 293 Kč

Základ rekonstrukce koupelny spočíval samozřejmě v nových obkladech. Aby dostáli nadčasovému řešení, vybrali si architekti obklady ze série Clay od tuzemského výrobce RAKO v teplých odstínech šedobéžové.

I na podlahu použili designéři velkoformátové kalibrované glazované slinuté dlaždice Clay, které mají jemný matný reliéf připomínající udusanou hlínu.

Zvolené formáty obkladů 30 × 60 a 60 × 60 cm jsou vhodné pro moderní kombinace na jedné ploše, jako dekorace je doplňuje řezaná mozaika 30 × 30 cm (dílky 5 × 5 cm). Protože jde o kalibrované obklady, může být spára minimální, což znamená nejen lepší vzhled, ale také snadnější úklid.

Že se obklady během let opravdu mění, dokazuje malá reportáž použitá v tomto dílu televizní show: návštěva hotelu Imperial (více zde), který patří svou keramickou výzdobou k evropským unikátům. Rekonstrukce před sedmi lety mu vrátila jeho lesk z roku 1914, kdy byl postavený. A co má společného moderní koupelna s luxusním hotelem? Stejného výrobce obkladů.

Dvojumyvadlo (Jika) je pro vícečlennou rodinu praktické. Svíčky dotvářejí romantickou atmosféru.

S šedobéžovým obkladem skvěle ladí zelené doplňky, ale lze je vyměnit téměř za jakoukoliv jinou barvu.

A jak reagoval majitel na novou koupelnu? "Ze srdce děkuji své manželce, sice jsem jí vyčítal, že nás přihlásila, ale teď vidím, že udělala dobře!"

Hotel Imperial Praha

V Praze v ulici Na Poříčí stojí hotel Imperial. Výjimečná podoba hotelu, ve své době nejmodernějšího v Praze, vznikla v roce 1914. Zápis z roku 1913 vypovídá o vytvoření hotelu s výzdobou z materiálů trvalých, protože autoři chtějí: "Předat budoucím generacím dílo nepodléhající změnám času a ve stálých barvách".
Tak vznikla kavárna v přízemí s originální keramickou výzdobou RAKO. Zhotovila ji podle návrhů profesora dekorativního umění Jana Beneše (žáka J. Plečnika) v roce 1914 rakovnická šamotka.

Plastiky jsou od sochaře Josefa Drahoňovského a jsou jimi, kromě kavárny, vyzdobeny i další prostory. Výzdoba navozuje atmosféru Egypta a Orientu. Dýchá i z rozměrných reliéfů umístěných ve vstupním vestibulu, jejichž hlavním motivem jsou figury lvů inspirované uměním Egypta a oblasti Středního a Blízkého východu. Za zakázku účtovala rakovnická keramička majiteli hotelu 70 000 korun, v té době částku velmi úctyhodnou.

Výjimečná podoba hotelu Imperial, ve své době nejmodernějšího v Praze, vznikla v roce 1914.

V letech 2006–2007 se společnost Lasselsberger, jako nástupce tehdejší knížecí Lichtenštejnské továrny na keramické zboží v Rakovníku (později RAKO), za dohledu památkářů podílela na rekonstrukci. Vedle čištění povrchu keramických obkladů znamenala především doplnění chybějící keramiky a hlavně náročnou výrobu replik i nové spárování. Značka RAKO slaví v letošním roce 130. výročí.