Jak se staví sen pro milovníky „gaučingu“: velká pohovka je základ

  • 48
Mladí a tak trochu nerozumní. Jaroslav s Nikolou si sice pořídili docela velký byt na hypotéku, ale místo do zařízení investovali do počítače či televize. A tak jim na obývací pokoj nezbyly finance.

Kuchař Jaroslav (30), jehož vzorem je Zdeněk Pohlreich, a jeho přítelkyně Nikola (23), která se sice vyučila kadeřnicí, ale pracuje jako dělnice, jsou spolu dva roky. Počítají s rodinou, zatím ji supluje malá čivava.

Do televizní show Jak se staví sen (Prima v sobotu 9. dubna v 17:35) se mladá dvojice přihlásila kvůli obývacímu pokoji, kde tráví nejvíc společného času, a to „gaučingem“. Proto si přáli velkou pohovku. Jejich přání se rozhodli splnit architekti Kamila Douděrová a František Kobližka.

Vstupem to začíná

Původní obývací pokoj

Byt 3+1 je až překvapivě velký (dokonce má dvě toalety, protože byl navržený jako dvougenerační), ale také téměř prázdný. Mladá dvojice jej koupila od starší majitelky, která do interiéru neinvestovala, vyměněná nejsou ještě ani okna.

Příjemná je vstupní hala, vybavená ovšem jako řada dalších bytů ve starší bytové zástavně nezbytnými „chalupářskými palubkami“, které miluje zejména starší generace. Přitom právě vstup vytváří dojem z celého bytu...

I proto se Kamila Douděrová a František Kobližka rozhodli předělat vstupní halu. Základem této proměny se stala samozřejmě výměna dveří. Kovové zárubně zůstaly, použily se obložkové. Dveře s dekorem dřeva od společnosti Sepos celý prostor výrazně změnily, napomohla tomu i nová vinylová podlaha, u níž však byly dílce položené netradičně diagonálně.

„Tím se do kladení lamel vnesla větší dynamika a jakási intuitivnost, kudy jít od vstupních dveří dál, tedy do obývacího pokoje. Většina podlah je pokládaných ortogonálně, zde jsme si zkusili diagonálu. Je to vlastně jen pootočení, nic víc. Ale udělá to hodně!“ vysvětlují designéři.

Obývací pokoj s pracovnou

Jaroslav si často užívá u počítače, proto architekti rozdělili pokoj na pracovní a pobytovou část pomocí portálu ze sádrokartonu. Ten doplnili LED páskem v RGB barvách a volně zavěšenou šachovnicí z plastových perforovaných čtverců.

„Zkusili jsme si věci, které jsme předtím ještě nepoužili. Jednotícím geometrickým prvkem se stal hexagon. 3D tapeta splnila perfektně náš záměr,“ vysvětluje Kamila Douděrová. Tvar heganonu se objevil i na policích či hodinách.

Pracovní kout oddělila příčka ze sádrokartonu a plastové čtverce.

Dominantou obývacího pokoje se stala samozřejmě rohová pohovka od Phase doplněná ještě velkým pufem v kontrastní tyrkysové barvě, která byla použitá jako hlavní barevný akcent i na jiných doplňcích.

Protože majitelé jsou mladí, „dovolili“ si autoři proměny použít i hodně netradiční prvky, například desky heraklitu jako obklad na stěně. „Ovládání světel jsme zvolili jednak klasické, vypínači na stěnách, a také jako aplikace v mobilu, zcela bezdrátově, což je super vychytávka pro mladší generace,“ upozorňuje František Kobližka.

A hodnocení designérů? „Tato proměna byla příležitost ukázat, že umíme vzít i za technicky a moderně pojatý prostor, a nepohybujeme se pouze v mantinelech, s nadsázkou řečeno, cihliček, deček a utěrek...“

Obývací pokoj po proměně - polopříčku oživuje LED pásek, který může měnit barvu světla.

Mladá dvojice byla z proměny nadšená, hlavně Nikola ronila jednu slzu za druhou. Den převzetí bytu byl pro dvojici zvlášť významný, dozvěděli se totiž, že čekají miminko, na které se moc těší.

Hlavně Nikola po rodině touží, protože její vlastní maminka ji před lety vyhodila z domu s jedinou tašku. Své problémy s alkoholem a dluhy přenášela právě na dceru, té proto na vlastní rodině velmi záleží.