Jak se staví sen v garsonce: postele musí do skříní, pohovka pod stůl

  • 131
Skvělý vztah otce s dcerou, fungující střídavá péče, ale nevyhovující garsoniéra. Příběh Vladimíra dokazuje, že se lidé mohou domluvit i po rozchodu, ale také to, že si samotný muž těžko sám poradí s tím, jak zařídit byt pro sebe a desetiletou dceru.

Může se hodit

Byt 1+kk/B/G Kladno

Cena 945.088,-Kč včetně DPH

Více na Reality.iDNES.cz.

Když se pětatřicetiletý Vladimír rozešel před pěti lety s maminkou Marjánky, nechal jí (už kvůli dceři) velký byt, sám si po nějaké době harcování po podnájmech koupil na hypotéku garsonku (27 m2) jen dva kilometry od původního bytu. Marjánka tak bez problémů chodí do stejné školy.

Jenže dnes už je jí deset let. Vzorný otec vidí, že nutně potřebuje vlastní postel, skříň, kde by si mohla nechat věci, i velký psací stůl na učení a úkoly. Když chce mít dcerka „soukromí“, zavírá se do komory a skypuje s kamarády. Vladimír by chtěl, aby v týdnu, kdy ji má díky střídavé péči u sebe (stačila domluva s bývalou partnerkou, žádné rozhodnutí soudu), měla i u něho dostatečné pohodlí.

Vladimír používá jen jednu plotýnku.

Původní pokoj s dvoulůžkem

Na designérku Martinu Pištělákovou a architekta Lukáše Liperta tak v dalším pokračování pořadu Jak se staví sen čeká nelehký úkol, jak v malé garsoniéře vytvořit dostatečný prostor pro oba (Prima pořad vysílá v sobotu 23. května v 17:35).

Vladimírovi, který pracuje ve skladu, totiž po zaplacení splátky na hypotéku a nutných poplatků už moc peněz nezbývá, byt si zařídil většinou jen z toho, co mu přenechala sestra a maminka.

Červené špagety a komora pro skypování

Vladimír vaří většinou jen tehdy, když je u něho Marjánka, ale i pak používá pouze jednu plotýnku. V troubě připravuje hranolky, které dcera (jako každé dítě) miluje, stejně jako červené špagety (těstoviny s kečupem). Nadváha jí určitě nehrozí, Marjánka chodí třikrát týdně na tréninky moderního tance, o víkendech mívá soutěže. Ve všem ji táta všemožně podporuje.

„U této proměny šlo stavebně o malé práce, největší efekt proměny byl na truhláři, který celou garsonku, dá se říct, postavil. Hned od začátku jsem věděla, že se do prostoru musí vejít určitě dvojpostel pro otce a k ní jednolůžko,“ říká Martina Pištěláková.

Designéři chtěli dostat do garsonky i sedačku, která zde původně nebyla. Je mobilní, snadno ji lze posunout tak, aby se „vyklopila“ Marjánčina postel. Sedačka se zasune z větší části pod psací stůl s kolečky (díky nim je možné jej snadno vysunout ven a použít jako jídelní), aby se v pokoji uvolnil prostor.

Lůžko pro Marjánku, skříň s počítačem pro tatínka.

Stěnu místnosti tvoří skříně se sklopnými lůžky i úložným prostorem.

Nápady pro malé byty

Autoři proměny si dali práci s výběrem mobilních a multifunkčních prvků, které lze používat na různých místech a k různým účelům. To platí i o stropní lampě Tolomeo (Artemide) nebo sedacích prvcích, které poslouží i jako odkládací stolky.

„Problémem původního stavu byla zbytečně velká kuchyňská linka, kterou Vladimír už s bytem koupil. Zabírala cenné místo a vlastně ji majitel moc nepoužíval. Bytu prospěla i velká nábytková skříň, která v sobě schovala výklopné postele, úložné místo a pracovní stůl s počítačem, takže když se skříň zavře, působí celý prostor čistě, uklizeně, a to je pro malé prostory vždycky dobré,“ vysvětluje architekt Lipert.

Pracovní stůl pro Marjánku

Netradiční jsou dveře skříně a stolová deska z OSB desek (jinak bylo na nábytek použito výhradně lamino). Skříň má originální úchytky z černého lana. OSB je poněkud drsný materiál, což nevadí na dveře skříně, pro použití u jídelního stolu bylo nutné desky zbrousit a nalakovat, aby byl stůl odolný a lehce udržovatelný.

Optickému zvětšení prostoru prospěla i nová laminátová podlaha Quick-Step , která je dostatečně odolná. Na terasu patřící k bytu v přízemí přišel kamenný koberec. Aby ji mohla rodina využívat i v chladnějších dnech, přibylo na ni sálavé topidlo určené do exteriéru. Při proměně prokoukla i komora, kam se Marjánka uchylovala v okamžiku, když potřebovala s kamarády probrat něco důvěrného po skypu.

Největší radost však měla Marjánka ze své nové postele a vlastní skříně. I tatínek dostal nové dvoulůžko, designéři počítají s tím, že v týdnu, kdy u sebe nemá dceru, může mít i návštěvu.

Jeho maminka, která mu po rozchodu s partnerkou pomáhala, se za své slzy při předávání bytu po proměně nestyděla, Vladimír je měl „podezřele“ červené také.

Místo kuchyňské linky navrhli designéři „kuchyňský blok“.

Terasa dostala nový kamenný koberec i jednoduché posezení.

Náklady

Stavební a ostatní práce                        108 666 Kč
Kuchyňská linka                                       25 700 Kč
Spotřebiče                                               79 450 Kč
Podlaha                                                   30 131 Kč
Nábytek                                                 115 616 Kč
Doplňky, dekorace a osvětlení                47 789 Kč

Celkem                                                 407 352 Kč