Za kuchyň v anglickém stylu v českém domku může dřevěné schodiště

  • 97
Z nouze ctnost. I tak lze označit proměnu úzké kuchyňky a předsíně s rustikálním schodištěm na stylovou kuchyň v anglickém stylu.

Úzké řadové domky stavěné v Praze ve čtyřicátých letech minulého století připomínají ptačí hnízda lepená vedle sebe. Manželé Blažena a Vítězslav zde bydlí od roku 1984, nyní už sami.

To však neznamená, že by neuvítali změny, zejména poté, co paní Blažena prodělala mozkovou mrtvici a i po uzdravení jí přece jen vadí točité schody jako vystřižené z anglického filmu.

Podlaha se svými nerovnostmi byla téměř nebezpečná.

Nábytek už měl hodně let za sebou.

Ani předsíň, ani hala se schodištěm

Pro Karolínu Reslerovou a Petra Záluského, architekty a designéry z televizní show Jak se staví sen (Prima family v sobotu 16. června v 18:00) tak bylo zadání relativně složité. Vedle nové kuchyně si totiž manželé přáli umístit do přízemí i malou koupelnu se sprchovým koutem, aby nebylo nutné stoupat do patra.

Když se rozebírá přízemí

Může se hodit

Hledáte nové bydlení pro vaši rodinu? Kupte si na Reality.iDNES.cz rodinný dům, do kterého se můžete ihned nastěhovat.

Karolína Reslerová a Petr Záluský se rozhodli prostor "provzdušnit" odstraněním příčky oddělující halu s dřevěným schodištěm v rustikálním stylu (dům má i samostatné zádveří) od úzké kuchyně.

Právě to, že se ocitlo schodiště v "centru dění", přivedlo designéry na nápad vytvořit interiér v anglickém stylu. Už samotné pojetí vstupní branky či řešení fasády v přízemí a výběr dveří i oken dávaly ostatně najevo, že ke zvolenému stylu budou mít majitelé pozitivní vztah.

Schody, které dominovaly předsíni, byly inspirací pro anglický styl.

Řadový domek je úzký, takové jsou i prostory uvnitř.

Autoři proměny tak udělali přesně to, co zdůraznil Petr Záluský: "V navazujících místnostech by se měly používat obdobné barvy a materiály, aby se udržel styl."

Začátek proměny musel ovšem začít totální destrukcí příček postavených z nejrůznějších materiálů. Bylo téměř neuvěřitelné, jaké vrstvy se objevovaly během rozebírání jednotlivých stěn. Rekonstrukce pokračovala odstraněním starého PVC, úpravou podlahy, natažením nových rozvodů, odpadu i topení.

Kuchyň v anglickém stylu dotvářejí doplňky

Nábytek ve stylu vintage si samozřejmě vyžádal i spotřebiče v odpovídajícím duchu. Patinované masivní dřevo svým "ošuntělým" vzhledem patrně potěší odpůrce studených bíločerných kuchyní se spoustou skla.

A nebyli by to Karolína Reslerová a Petr Záluský, aby si nevyhráli i s nejmenším detaily včetně stylového osvětlení.

V duchu "staré dobré Anglie" vybírali také tapety s florálním motivem. Výraznou výmalbu v barvě terakoty doplnil horizontálně nainstalovaný dřevěný obklad natřený bílou barvou.

Kulatý stůl se čtyřmi židlemi lze rozložit tak, aby se u něj pohodlně najedli i čtyři lidé, ale může zůstat i v menší verzi, aby zabíral méně místa.

Za sádrokartonovou příčkou, na níž visí otevřená police, je umístěna koupelna.

Koupelna se sprchovým koutem

Pro paní Blaženu připravili designéři malou koupelnu se sprchovým koutem. Místo vaničky je zde pouze odtokový žlábek, aby fungovala jako bezbariérová.

Ve sprše byla použita sprchová filtrační hlavice s výměnnou patronou, která zbavuje vodu chloru a jeho sloučenin, ale také vyrovnává pH vody. Pokožka se tak nevysušuje. Podle počtu členů domácnosti vystačí patrona asi na půl roku provozu. Oblé umyvadlo doplnila retro baterie, zrcadlo a dvě stylová světla.

Obklady od českého výrobce Rako se sice tvářily jako přírodní terakotové dlaždice, ale jde jen o imitaci. Nová technologie digitálního tisku umožňuje přenést dekor i na hranu dlaždice, různé nepravidelnosti vyvolávají dojem ruční práce.

"Terakotové" obklady (Rako) jsou vyrobené pomocí digitálního tisku.

Náklady

stavební a ostatní práce            255 605 Kč
kuchyně včetně spotřebičů        202 728 Kč
dlažby a obklady                         123 120 Kč
koupelnové vybavení                 117 664 Kč
nábytek, doplňky a dekorace       32 017 Kč

celkem                                       731 134 Kč

Moderní technologie zastupoval i infrapanel, který zároveň slouží jako držák (a tedy i sušák) na ručníky.

Reakce majitelů, kterým je oběma shodně 66 let, určitě autory proměny potěšila, bylo evidentní, že se jim trefili do vkusu. Reakce typu: to je fantastický, úžasný, nevím, co bych dodala, se opakovaly u všech členů rodiny, tedy i u dcery a zetě.

Pod schody se vešla vestavná chladnička a psí pelíšek, botníky se přestěhovaly do zádveří.

Náklady na tuto proměnu patří k těm nejvyšším, které byly zatím v televizní show vynaloženy. Výrazně k nim přispěl katastrofální stav podlah, ale také předělání rozvodů topení.