To je hustý, jásali rodiče nad zvětšeným dětským pokojem v paneláku

  • 125
Panelák proklínaný i milovaný. Taková situace je i v případě malého 3 + 1, který rodiče nechtějí opustit, ale stejně tak jim vadí, že by dva sourozenci měli být v pokoji o ploše 10 metrů čtverečních.

Místo činu Nymburk a byt s celkovou plochou 60 m2. Právě zde od roku 2004 bydlí rodiče a později přibyla také dcera Ela, která půjde na podzim do školy. Jenže brzy se jí narodí mladší sourozenec, který by s ní měl časem bydlet v jednom pokoji.

Vyřešit "nafouknutí" tohoto prostoru o potřebné metry čtvereční dostali za úkol Petr Porta a Lukáš Lédl, designéři z televizní show Jak se staví sen (Prima family 9. června v 18:00).

Do tohoto pokoje přibude brzy sourozenec.

Pokoj Ely, která jde na podzim do první třídy.

Metry lze nalézt jen mimo pokoj

Pokud chtěli designéři ze studia Devoto, kteří se v pořadu objevili teprve podruhé, vyřešit situaci malé Ely a jejího sourozence, mohli najít další potřebné metry jedině mimo současný dětský pokoj.

A tak musela zmizet dodatečně vestavěná úzká šatna. Vstupní dveře bylo nutné také posunout, aby vznikl dostatečný prostor pro umístění lůžka.

Samozřejmě se pokládala nová podlahová krytina, celoplošný koberec nahradil praktický vinyl, a také se měnila výmalba.

Protože se ještě neví, zda dostane Ela bratříčka, nebo sestřičku, volili designéři raději neutrální tóny vhodné pro obě pohlaví.

Nábytek na míru

Zařízení pokoje pak bylo s ohledem na nedostatek místa nutné vyrobit na míru. Pro panelák atypickou niku "vyplnili" designéři policemi na knížky. Místo klasické palandy použili autoři proměny klasické samostatné lůžko doplněné o poličky, horní pak představuje spíše vestavěné patro než palandu. Vešla se pod ně i tabule na malování.

Ela má jít na podzim do první třídy, proto si přála psací stůl. Ten také dostala, a to docela velký, s pojízdným kontejnerem. Ten zatím stojí pod stolem, až bude potřeba druhé pracovní místo, kontejner se přemístí vedle stolu a bude prostor i pro druhou židli.

Zatím bude asi Ela využívat spodní lůžko, až bráška nebo sestřička povyrostou, přesune se na palandu nahoru.

Kryt na topení za psacím stolem je perforovaný. Místo obligátní hliníkové lišty dali designéři přednost kruhovým výřezům s větším průměrem. Úložné prostory pak vyřešila především velká vestavná skříň (už s ohledem na zrušenou šatnu) s posuvnými dveřmi. Uvnitř je vybavená i vysokými zásuvkami na hračky, aby si děti mohly své poklady rychle a snadno uklidit.

Petr Porta a Lukáš Lédl si pečlivě vyhráli i s doplňky: například lustr nechali vyrobit na míru v barevnosti odpovídající dalšími použitému textilu, stěny vyzdobili dětskými samolepkami.

Na okno přišla uvnitř římská roleta, zvenčí pak předokenní rolety z materiálu SunStop (obojí od firmy Maron). Jsou ze tří dílů, každý lze přitom stahovat podle potřeby dálkovým ovladačem.

Na kontejneru i řešení stolu je vidět zakázková výroba s důrazem na oblé hrany a bytelné provedení.

Okna mají dvojí stínění, vnitřní i externí rolety. Perforace nad radiátorem dovoluje teplému vzduchu stoupat nahoru.

Sáhli i po dekoracích od Jany Evans z firmy ookidoo, například barevných svítících míčkách, které bojácnějším dětem pomáhají překonat v noci strach.

Náklady

Stavební a ostatní práce         41 200 Kč
Nábytek na míru                    162 317 Kč
Podlaha                                   19 856 Kč
Doplňky                                   32 698 Kč

Celkem                                  256 071 Kč

Až se malý sourozenec narodí, lze předpokládat, že stráví minimálně první měsíce v postýlce v ložnici rodičů. Ela tak bude patrně zpočátku spát na spodním lůžku, časem se přesune na horní. Na začátek první třídy tak bude mít v pokoji "klid".

I lustr byl vyrobený na míru, aby barevně ladil s dalším zařízením.

A reakce rodiny? "To je hustý," opakovali svorně oba partneři."První dojem byl úžasný," hodnotil manžel dětský pokoj. Malé Ele se nejvíc líbila postel, samozřejmě ta horní. Takže kdoví, třeba bude spodní lůžko zatím fungovat jen jako pohovka pro malou slečnu.