Je to hustý, jásala majitelka nového podkrovního obýváku

  • 42
Nevěděli si rady s obývákem. Není divu: nosný sloup uprostřed, dvě zešikmené stěny a hlavně plocha pouze 17 metrů čtverečních, do níž se muselo vejít ještě schodiště do pracovny. Přemýšlení, jak zařídit takový pokoj, proto majitelé rádi svěřili designérům.

Ve starém rodinném domě ze 30. let minulého století získala vnučka Pavla podkroví. Nevelký byt zatím rodině s malým synem stačí, ale s obývacím pokojem si mladý pár nevěděl rady. Místnost působila ponuře: pouze dvě střešní okna a tmavý nábytek jí nepomohly stejně jako rustikální schodiště vedoucí do malé pracovny těsně pod střechou.

Zuzana Strouhalová a Radovan Mačák, designéři televizní show Jak se staví sen (Prima v sobotu 30. dubna v 18:00), se navíc museli vypořádat i s tím, že se v malém prostoru bude brzy pohybovat i batole, které zatím tráví čas hlavně v postýlce.

Trámy a schodiště vypadaly zbytečně rustikálním dojmem.

Tmavý nábytek působil v místnosti těžce, až pochmurně.

Nejhorší byla podlaha

Výčet největších zádrhelů podkrovního obýváku byl poměrně jednoduchý. První místo obsadila děsivá podlaha, druhé nosný sloup uprostřed pokoje, to vše "umocněné" tmavým a rozbitým prostorem.

Podlahu v katastrofálním stavu tvořilo hned několik vrstev, navíc se její základ drobil. Viditelné nerovnosti nebylo možné zarovnat ani samonivelační stěrkou. Vše se proto muselo vykopat a položit znovu. Teprve pak bylo možné použít OSB desky, na ně protihlukovou podložku a nakonec světlou plovoucí podlahu, která měla pokoj opticky zvětšit.

Světlá podlaha prostoru hodně pomohla.

Léčba barvou

Čtvercový pokoj se dvěma sešikmenými stěnami se designéři rozhodli "rozsvítit" bílou výmalbou a barevným nábytkem i doplňky. Rodina má výrazné a veselé barvy ráda, takže volba padla na modrou (ve dvou odstínech) a oranžovou. Na bílé stěně barevný nábytek i doplňky vyniknou, naopak natřením sloupu a trámů na bílo se podařilo potlačit jejich hmotnost. Sloup by měl časem "obrůst" zelení.

Staré radiátory nechali designéři pouze nastříkat, ovšem barvou, která snáší vyšší teploty, a tudíž se neloupe. Zavěšením skříněk na zeď se prostor opticky odlehčil, pomohla i výměna schodiště z masivního měkkého dřeva za segmentové. Takzvané mlynářské schody doplnilo kovové zábradlí, které působí v porovnání s robustním dřevěným subtilnějším dojmem. Návod na postavení segmentových schodů naleznete zde.

Pokoj má pouze 17 metrů čtverečních.

Náklady

Stavební a ostatní práce   72 000 Kč
Podlaha                               8 652 Kč
Nábytek a doplňky             66 483 Kč
Osvětlení                           15 407 Kč

Celkem                            162 542 Kč

Dispoziční řešení, které mladý pár v obývacím pokoji vytvořil, autoři proměny z větší části zachovali. "Bylo praktické," vysvětluje Zuzana Strouhalová. Kvůli výrazným barvám však zdůraznila nutnost barevně sladit jak nábytek, tak doplňky.

"Je to hustý," ocenila řešení designérů Pavla. I její manžel Tomáš byl spokojený: malý syn bude mít i v omezeném prostoru obývacího pokoje dost místa na své první krůčky.