Jak se připravit na grilovací sezonu

  • 23
Domácí grilování spřáteli nebo v rodinném kruhu patří bezesporu k těm nejpříjemnějším věcem, které s sebou přináší teplé počasí. Činnost, jež byla dříve výsadou majitelů zahrad nebo alespoň velkých teras, je nyní díky pokročilým technologiím dostupná úplně každému.
Vybírat je z čeho
Na zdejším trhu si totiž dnes může každý vybrat z nespočetného množství grilů, ať už na dřevěné uhlí, na elektřinu, nebo plynové grily a z novějších trendů lávové grily. Také co se týče velikosti je nabídka široká. Od těch nejmenších, na nichž lze grilovat na jakémkoli stole, třeba i na balkoně nebo v kuchyni, přes menší skládací party grily určené pro pikniky v přírodě, tradiční grily až po grily s moderními technologickými prvky a zajímavým designem.

Na těch největších lze připravit pohoštění i pro větší společnost najednou. Velikost jejich roštu je až 2500 cm2. Je možné vybírat také podle ovládacích prvků, provedení stojanu, množství odkládacích stolků, lze také zohlednit existenci přídavného vařiče. V nabídce hobby marketů a specializovaných obchodů samozřejmě nechybí ani zahradní krby, často kombinované s udírnou.

Grily na dřevěné uhlí
Patří ke klasice a k těm nejlevnějším ­ pořídíte je už od 400 korun. A dnes už nemusí být příprava jídla na nich spojena s úmorným foukáním a spoustou sazí, protože například grily od firmy Campingaz mají předehřívací komoru. K rozpálení dřevěného uhlí tak dojde pomocí malých plynových hořáků.

Plynové grily
Jejich výhodou je snadná obsluha, údržba a především možnost nastavení teploty. Švýcarská společnost Outdoor Chef přišla na trh s novinkou, takzvaným systémem Funnel. "Ten zabraňuje vzplanutí kapajícího tuku, a umožňuje tak grilování bez karcinogenních látek," vysvětluje obchodní ředitelka Marie Martinovská.

Lávové grily
Ještě lépe jsou na tom plynové grily s lávovými kameny. "Nad plynovým hořákem jsou umístěny lávové kameny. Jejich porézní povrch vstřebává velké množství tuku, který při přípravě jídla odkapává, a tak zabraňuje jeho nežádoucímu hoření a vzniku škodlivin," říká Zuzana Zelenková z firmy Campingaz. "Nezanedbatelnou výhodou je i samočisticí schopnost lávových kamenů, díky níž odpadá nepříjemné odstraňování tuků, popela a čistění grilu vůbec," dodává. Ceny se pohybují od 4500 do 14 000 korun.

Zahradní krby
Zcela odlišné jsou zahradní krby. "Jako palivo se používá hlavně dřevěné uhlí, případně menší kousky dřeva," říká Ing. Petr Nosek ze společnosti Norman, která se na výrobu zahradních krbů specializuje. Jejich velkou předností je především estetická stránka. Na rozdíl od běžných litinových či plynových grilů jsou totiž navíc také vhodným doplňkem zahradní architektury, určeným pro celoroční umístění v exteriéru. Stojí 4500 korun a více.

Garden party - zní to honosně, ale nejde o nic jiného, než o příjemné posezení s přáteli na zahradě.


Témata: krb, Zděné domy