Třípodlažní montovaný dům firma LivingHome slibuje postavit za necelých 48...

Třípodlažní montovaný dům firma LivingHome slibuje postavit za necelých 48 hodin. | foto: Ája Bufka

Třípodlažní dům za 11 milionů postaví v Americe za necelé dva dny

  • 12
Časopis Dwell se stal biblí americké moderní architektury a designu. A to i díky s ním spojeným výstavám ve veletržním centru Los Angeles, kde na konci června bývají k vidění poslední novinky včetně právě dostavěných i rekonstruovaných domů.

Cena vstupného včetně prohlídky nově postavených anebo zrestaurovaných domů začíná na sto dolarech. To napovídá, že jde o společenskou událost, která patří k nejvyhlášenějším akcím moderního stavitelství v Kalifornii. Každoročně bývá obrazem nápadů a nových požadavků na moderní bydlení.

Letošní červnové výstavy se zúčastnilo více jak 350 vystavovatelů a nejméně stovka odborníků během odborných přednášek. Kupodivu hlavním tématem nebyly inteligentní technologie, ani požadavky na spotřebu energií, ale instalace bezpečné místnosti, která zaručí přežití v okamžiku vloupání anebo přírodní katastrofy. Enormní zájem byl proto především o lekci s názvem „Moderní protiletecký kryt a proč lidé investují do bezpečnostních místností.“

Klozety se sprškami i obydlí pro bezdomovce

Na výstavní ploše nechyběly lodní kontejnery přestavěné na byt anebo sklep na víno, pohodlné gauče od společnosti Lovesac, vany, umyvadla, kohoutky a sprchy v retro stylu Lacava nebo moderní design značky Viegener včetně dlouhé řady klozetů.

Značka Toto chce za své toalety s bidetovým sedátkem 40 tisíc korun.

Slavný japonský výrobce Toto v zastoupení americké afilace je nabízel v přepočtu až za 40 tisic korun, ovšem bez instalace. Ta ovšem přijde klidně na dalších 12 až 15 tisíc.

Na dálku díky wi-fi umí toaleta ohřát sedátko, bidetová sprcha potom inkriminované partie majitele umyje a „tryskové“ motory osuší. Vše se spláchne během několika vteřin s minimální spotřebou vody.

V části výstavy věnované výstavbě domů předvedla firma LivingHome tříposchoďový dům s třemi ložnicemi a třemi koupelnami o rozloze 169 m2, dvojgaráží 30 m2 a soukromým venkovním prostorem 35 m2.

Stavbu dokáže postavit z montovaných stěn na předem připravených základech za méně než 48 hodin. Zakladatel firmy Steve Glenn věří, že oproti klasické výstavbě nabízí rychlejší a finančně efektivnější řešení. Domy, které představil, jsou vyrobené v dílech ve specializované továrně PlantPrefab.

Cenu za dům, 7 300 000 korun, ještě zvedne doprava, stavba základů a instalace k přípojkám vody, odpadu, plynu, elektřiny v hodnotě až 3 700 000 korun.

Zajímavý byl také mini dům na kolech představený nadací The Tiny House. V prohlášení autoři poukazují především na rozměry: “Zatímco v Americe je standardní velikost obydlí 223 čtverečních metrů, nabízíme jen desetinu plochy, která by měla postačit především studentům a mladým lidem.“

Jiný koncept luxusního obydlí nabídla společnost Cocoon. Specializuje se na rekreační objekty, například domácí tělocvičny, kanceláře, umělecká studia a podobně.

Jejich budovy jsou prosvětlené díky tři metry vysokým proskleným stěnám. Společnost využívá i různé sofistikované a environmentální nápady. K nim patří i vyklápěcí postel Murphy Bed, zavírající se do stěny, a tím odkrývající další možnosti k využití prostoru jako obývacího pokoje nebo pracovny.

Obydlí pro bezdomovce ve stylu japonských papírových skládaček

Nadace Cardborigami předvedla návrhy přístřešků, na nichž se podílely děti místních bezdomovců. Byly to vlastně kartonové krabice k přespání, ovšem designované ve stylu japonských papírových skládaček podle vzoru tahací harmoniky.

Populární festival nápadů k příjemnějšímu bydlení i letos ukázal směr, kam se snaží architektura ve městě Andělů dostat. Je jedno, jestli šlo o skládačky papírových krabic, nebo jak zabránit neutuchající chuti termitů po žraní čerstvých konstrukcí vystavených podle zdejších předpisů z vonícího dřeva.

Mini dům na kolech

Vinný sklípek v kontejneru

,