Řadový domek ušetřil mladé rodině peníze za velký pozemek

  • 5
Mladý pár s čerstvě narozenou dcerou se do rodinného domu u Brna nastěhoval před půl rokem. Manželé dali přednost řadovému patrovému domku před bungalovem. Rozdíl v ceně pozemku byl totiž markantní.

Protože však šlo o nedokončenou novostavbu, bylo nutné ještě vyřešit částečně i stavební úpravy a připojení elektřiny. „Z toho období máme i zábavné historky. Když jsme si potřebovali večer rozsvítit, museli jsme se přes kabel napojit na elektřinu u sousedů, což nebylo vůbec jednoduché,“ vzpomíná s úsměvem Eliška, majitelka domu.

Majitele ještě čekají úpravy kolem domu.

V současné době je již celý dům plně funkční. Zahrádka a okolí sice ještě budou vyžadovat úpravy, především zasetí trávy a vysazení stromů či keřů, to už jsou ale starosti poměrně příjemné.

Výběr domu

Oba manželé vyrůstali s rodiči v rodinném domě, takže jim připadalo úplně přirozené vychovávat dítě v podobných podmínkách, tedy tam, kde bude k dispozici zahrada a dostatek prostoru pro hraní. Navíc je lákala myšlenka bydlet na okraji města, blízko přírody, kde je čistější prostředí a především klid.

Pokud jde o dispozici domu, zvolili řadový patrový domek vyzdívaný z cihel Porotherm: „Líbily se nám prostory v přízemí, které jsou ideální k setkávání s rodinou a přáteli, zatímco horní patro poskytuje příjemné soukromí. A samozřejmě jsme hodně ušetřili za pozemek. Líbil se nám i bungalov, jenže tam byl pozemek několikrát větší, a tím i dražší,“ konstatuje Martin.

Při výběru domu měl pár jako jedno z hlavních kritérií také dostatek denního světla v interiéru. „Především starší domy mívají malá fasádní okna, která do domu nepřivedou tolik přirozeného světla jako okna francouzská nebo střešní. I proto jsme si nakonec vybrali tento dům,“ vysvětluje Martin.

Podkrovní prostory sice původně nebyly striktním požadavkem pro vysněné bydlení, Martin s Eliškou ale přiznávají, že jsou sami překvapeni, jak se v podkroví příjemně žije.

Denní světlo jako ideální spolubydlící

Řadový dům má spodní patro s kuchyní a jídelním koutem prosvětlené stěnou z francouzských oken s výhledem do zahrady. Díky posuvným dveřím je možné vstoupit z kuchyně rovnou na terasu a zahrádku a užívat si čerstvý vzduch.

K jídelnímu koutu je navíc denní světlo přivedené méně tradičním způsobem, a to pomocí střešního okna ve světlíku, které prostoru dodává příjemnou atmosféru a opticky jej zvětšuje.

„Dostatek světla je pro nás u jídelního stolu důležité, protože tu trávíme poměrně hodně času. Nejen že zde samozřejmě stolujeme, často tu totiž i pracuji na počítači,“ vysvětluje Martin.

V koupelně je použitý keramický obklad i na stěnách, okno vpouští do prostoru příjemné denní světlo.

Do horního patra pak vedou betonové točité schody, kde se i z finančních důvodů manželé obešli bez dřevěných schodnic, zatím jim stačí jen hladký beton s úpravou umožňující snadnou údržbu. Jinak je však v domě položená dřevěná podlaha, která je vhodná i pro podlahové vytápění plynovým kotlem. Pro malé batole ideální.

V prvním patře je koupelna, dětský pokoj a ložnice. Právě dětský pokoj má oken nejvíc, celkem sedm, čtyři střešní a tři okna svislá doplňková. Díky této kombinaci tu v podstatě vznikla jakási prosklená stěna, která pokoj dokonale prozařuje denním světlem.

Důvod tolika oken? Projekt dětského pokoje pamatuje na budoucnost, v případě potřeby (narození sourozence) bude možné rozdělit pokoj na dva obytné prostory, které budou rovnoměrně prosvětlené.

Střešní okna již byla součástí původního projektu, majitelé se tedy nemuseli rozhodovat, kolik oken vybrat a kam je umístit. Na nich už zůstal pouze výběr stínících doplňků.

„Byl jsem docela překvapen, kolik možností vlastně existuje. Protože se ale dají snadno měnit, může si člověk čas od času vybrat zcela nové provedení. To se zrovna bude hodit, protože máme malou dceru, které bychom teď rádi koupili rolety s dětskými motivy. Později je ale plánujeme vyměnit za nějaké víc ́dospělácké ́,“ popisuje plány do budoucna majitel domu.

Zastínění je u střešních oken nezbytné.

A jak to vypadá s údržbou takového množství oken? S tou má zatím trochu paradoxně zkušenosti jen pan Martin. „Když stavební firma dokončila fasádu a přišel čas okna umýt, řada byla na mě, protože manželka byla čerstvě po porodu. K mému, nutno podotknout příjemnému překvapení, se ale okna umývají docela snadno. Člověk si představuje, jak bude stavět žebřík ke střeše, aby dosáhl, kam potřebuje. Místo toho lze ale okno celé otočit, takže jsem je jednoduše otřel. Ještě že tak, protože jak to vypadá, zatím budu mít okna na starosti já,“ komentuje s úsměvem majitel domu.

Máte doma střešní okna?

Web Bydleni.iDNES.cz pro vás připravil ve spolupráci se společností Velux soutěž, ve které můžete vyhrát zajímavé ceny. Uzávěrka soutěže je už 25. listopadu 2015, proto přihlášku neodkládejte. Více informací zde.

Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech, získají:

1. místo: fotoaparát Nikon D5200 s dvojicí objektivů v hodnotě 15 000 Kč
2. místo: zastiňovací doplňky VELUX podle vlastního výběru v hodnotě 9 000 Kč
3. místo: zastiňovací doplňky VELUX podle vlastního výběru v hodnotě 6 000 Kč